Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

81 İlde Her Yerinde Basın Açıklaması Yapıyor

81 İlde Her Yerinde Basın Açıklaması Yapıyor

Aksaray müftümüze yapılan saldırıyla ilgili basın açıklaması yapıldı.

Haberin Tarihi: 08 Kasım 2018

Dini ve Din Adamlarını Siyasete Alet Etmeyin..

Saygıdeğer Basın Mensupları;

Aksaray valisi Aykut Pekmez için düzenlenen veda programında, basit bir fotoğraf çekme konusu, mecrasından saptırılarak din adamlarına saldırıya dönüşmüş durumdadır. Diyanet-Sen olarak olayın bu noktaya getirilmesinden dolayı üzgün olmakla birlikte, öküz altında buzağı arayan zihniyeti de kınıyoruz.

Olay, az önce de söylediğimiz gibi, Sayın Valimiz için düzenlenen veda programında gerçekleşmiştir. İl Müftümüz Sayın Cemalettin Bal, oturacak yer konusunda yaşanan sıkıntıdan dolayı, siyasi parti temsilcileriyle aynı masaya oturmak zorunda kalmıştır. Burada, bir basın mensubunun fotoğraf çekme isteğine, Sayın Müftümüz Cemalettin Bal, ‘Siyasilerle fotoğraf çekmeyin, yanlış anlaşılır’ cevabını vermiştir. Ancak müftümüzün bu cevabı, bir siyasi partiyle fotoğraf çektirmek istememesi olarak basında yer almış ve konu istenmeyen bir noktaya gelmiştir.

Olayın bu noktaya gelmesinde, dini ve din adamlarını siyasetlerine alet etmek isteyenlerin başrolü üstlendiğini üzülerek görmekteyiz.

Din ve din adamları toplumun çimentosu, birlik ve beraberliğimizin teminatıdır. Din ve din adamlarımız, birlik ve beraberliğimizin teminatıdır. Bizler, her şartta dinin emrettiği kuralların ve doğruların hizmetindeyiz. Hangi siyasi parti gelirse gelsin, bizler doğru bildiğimiz çizgiden ayrılmayız. Hal böyle iken, hiçbir siyasi parti ismi zikredilmemişken böyle bir söylem üretilmesi, toplumun birlik ve beraberliğini hedef almaktadır. Basit bir olay, aktarılış şekli sebebiyle din adamlarına düşmanlığa dönüşmüş ve din adamlarımızı hedef haline getirmiştir.

Buradan çağrımız, olayın bu noktaya gelmesine sebep olanların sözlerini düzeltmesi ve din adamlarımızdan özür dilemeleridir.

Sayın Basın Mensupları;

Siyaset kurumu kendi işine baksın, kendi kısır tartışmalarına dinimizi ve din adamlarımızı alet etmesin. Bizler doğrunun yanında, yanlışın karşısında, iyiliği emreden, kötülükten men eden bir dinin tebliğle görevli mensuplarıyız.

Bu tür tartışmaların içine çekilmek istemiyoruz.

Bizler, yaptığımız işle gönüllere girme, doğruyu anlatma mücadelesindeyiz.

Destek olmuyorsanız, köstek de olmayın.

Hele ki kendi kısır siyasi tartışmaların içine bizi çekmeye çalışmayın.

Değerli Basın Mensupları;

Buradan bir kez daha tekrarlıyoruz; Sayın Müftümüz hiçbir siyasi partiyi hedef almamış, tavır koymamış, siyaset kurumunun temsilcileriyle görünmenin misyonlarına zarar vereceğini ifade etmiştir. Bu tavrından dolayı Sayın Müftümüz Cemalettin Bal’ın yanında olduğumuzu belirtiyor, buradan kendilerine bir ekmek çıkarma gayretinde olanlara da, ‘başka kapıya’ diyoruz.

DİYANETSEN SİİRT ŞUBESİ

HAMİT EVİN

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın