AFET EĞİTİM YILI BAŞLADI VALİ HACIBEKTAŞOĞLU AFETE HAZIRLIK KÜLTÜRÜNÜ YERLEŞTİRMEK İSTİYORUZ « Siirt'te Net

SON DAKİKA

AFET EĞİTİM YILI BAŞLADI VALİ HACIBEKTAŞOĞLU AFETE HAZIRLIK KÜLTÜRÜNÜ YERLEŞTİRMEK İSTİYORUZ

Bu haber 05 Şubat 2021 - 15:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından Afet Eğitim Yılı olarak ilan edilen 2021 de Siirt il genelinde yapılacak etkinlikler kamuoyuna duyuruldu.

AFAD İl Müdürlüğü tarafından valilik konferans düzenlenen toplantıda konuşan Vali Osman Hacıbektaşoğlu toplumda afete hazırlık kültürünü yerleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylunun bu yılı afet eğitim yılı  olarak ilan ettiğini belirten Vali Hacıbektaşoğlu   “ Afet öncesi, sırası ve sonrasında ortaya çıkan can, mal, ekonomik, sosyal ve kültürel kayıpları azaltmak için afetlere karşı daha dirençli bir toplum oluşturmak amacıyla, afetlerin önlenmesi konusunda farkındalık oluşturmaya yönelik Eğitim yılı olarak ilan edilen 2021 yılında Siirt İli olarak yapacağımız faaliyet ve etkinlikleri görüşmek üzere toplanmış bulunmaktayız.

Afete Hazır Türkiye Projesi ile; bireyden başlayarak, toplumun tüm kesimine, afetlerin ilk 6 saati ve 72 saatine hazırlıklı olmaları için afete hazırlık kültürünü kazandırmak, bireylerde farkındalık yaratmak, yaşadıkları mekânlarda alabilecekleri temel önlemleri paylaşmak, bireylerin afet eğitimi alabileceği mekânları yaygınlaştırmak ve kolay ulaşabilecekleri altyapıları kurmak, ülke genelinde çeşitli kanallarla verilen afet eğitimlerini standart hale getirmek, uluslararası organizasyonlar tarafından gerçekleştirilen çalışmalardan da yararlanmak ve yeterli bilgi, tecrüb-eye sahip akredite olmuş eğitim yollarının oluşturulması amaçlanmaktadır 2021 yılında ise sivil toplum ile daha yakın bir işbirliği ve ortak eğitimler düzenlenerek aile, okul ve iş yerlerine yönelik afete hazırlığın önemi, yaşam çevremizdeki riskler, afet ve acil durum planı, afet ve acil durum çantası, afet sırasında doğru davranış şekilleri, afet ve acil durum anında ilk 6 saatin önemi, afet sigortası, bina güvenliği, tahliye ve toplanma alanları gibi konuları içeren afet bilinci, arama ve kurtarma, yangını ilk yardım, gönüllülük, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) tehdit ve tehlikeler, sivil savunma gibi başlıklarda eğitimlerin yürütülerek 83 milyon vatandaşımıza ulaşılması hedeflenmiştir.”  Dedi.

Afet durumunda yapılması gereken bir sinevizyon gösterisinin ardından söz alan AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun yıl içinde yapmayı planladıkları faaliyetler hakkında bilgi verdi.Akkoyun kamu kurum kuruluşları ile sivil toplum örgütlerine yönelik eğitim seminerleri düzenleyeceklerini ve Kanal 56 Tv ile radyo ve gazetelerde eğitici program ve haberlerin yer almasını sağlayacaklarını söyledi.

Toplantı AFAD Şube Müdürü Şeyhmus Sevgilinin afetle karşılaşılması halinde yapılması gereken davranışları anlatan sunumu ile sona erdi.

Toplantıya il protokolü ilçe kaymakamları belediye başkanları kamu kurum ve kuruluş yöneticileri ile sivil toplum örgüt temsilcileri katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.