AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI HAFTASI « Siirt'te Net

SON DAKİKA

AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI HAFTASI

Bu haber 22 Kasım 2019 - 14:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Diş Sağlığı günü kutlanıyor. Diş sağlığı gününüde içeren haftada ağız diş sağlığı haftası olarak kabul edilmektedir.

Ülkemizde 22 Kasım Dünya Diş Hekimliği Günü, içinde bulunduğumuz hafta ise Ağız Diş Sağlığı Haftası olarak kutlandığını belirten Toplum Sağlığı Merkezi sorumlusu Diş Hekimi Musa Toprak ağız ve diş sağlığında koruyucu hekimliğin önemine değindi.

Ağız ve diş hastalıklarının dünyanın hemen tüm bölgelerinde en sık görülen sağlık sorunları arasında yer aldığını belirten Toprak” Yaşam kalitesi açısından önemli kayıplara yol açan ağız diş hastalıklarının; şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, büyüme-gelişme geriliği, erken doğum gibi birçok sağlık sorununun gelişmesinde rol oynadığını gösteren kanıtların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Bu nedenle ağız diş sağlığı problemlerinin açığa çıkmadan önce koruyucu önlemlerle engellenmeleri, hastalıklar açığa çıktığında ise hızlıca tedavi edilmeleri gerekir. Ne yazık ki dişhekimine gitme sıklığı düşük olduğundan ağız-diş sorunlarında tedavi genellikle hastalığın çok ilerlediği bir dönemde gerçekleşir. Tedavideki gecikme ise ağız diş sağlığı ve genel sağlığı bozarken ayrıca sağlığa ayrılan bütçenin de katlanarak artmasına neden olmaktadır.

Türkiye’deki mevcut tüm diş hekimlerinin katılımı sağlanarak, koruyucu dişhekimliği hizmetlerinin halka yaygın bir şekilde ulaşmasını sağlayacak sağlık politikaları geliştirilerek, Toplum Ağız Diş Sağlığı verilerimizin Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Dişhekimleri Birliği hedeflerine ulaştırılması sağlanmalıdır.

Sağlık Bakanlığı’na ait kurumlar gerek alt yapı gerekse hizmet sunumu açısından son on yıllık dönemde çok hızlı bir büyüme göstermişlerdir. Bununla beraber yapılan sınırlı sayıdaki bağımsız bilimsel araştırmalar nitelik açısından bir gelişmeyi göstermemektedir. Epidemiyolojik çalışmaların sonuçları ise toplumun ağız-diş sağlığı sorunlarının hiçbir değişim göstermediğini yansıtmaktadır.

Sağlık Bakanlığı’nın ağırlıklı olarak Toplum Sağlığı Merkez’leriyle yürüttüğü toplum ağız-diş sağlığı çalışmaları değerlidir. Ancak bu çalışmaların amacına ulaşabilmesi için çalışmaların sürekliliğin ve tedavi hizmetleri ile entegrasyonun sağlanması çok kritiktir.

Türkiye’de özellikle 2000 yılından itibaren yeni dişhekimliği fakültelerinin açılması hızlanmıştır. Ülkemizde 2016 yılı itibari ile 29.417 dişhekimi mevcuttur. Bir diş hekimine 2.713 hasta düşmektedir. Bu sayı Avrupa Birliği ülkelerinde (ortalama) en son 2013 de yapılan çalışmalar sonucu 1433 olarak belirlenmiştir. Ülkemizde hekime başvuru sıklığı, nüfus piramidi, tahmini DMF indeksi, eğitim ve sosyo-ekonomik kriterleri de göz önüne alındığında 10 yıl sonrası için diş hekimi başına düşen nüfus için 1700 ile 2000 arasında bir değere ulaşılması beklenmektedir. 2005 yılında 15 fakültede yılda toplam 960 civarında olan kontenjan bugün 75 fakülte ile yıllık 4500-5000 kontenjanlara ulaşmış durumdadır. “ dedi.

Diş hekimi Toprak ilimizde de ağız ve diş hastalıkları konularında vatandaşa en iyi hizmetin verilmesine çalışıldığını sözlerine ekledi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.