AMAÇ SU BALIKÇILIĞI İMKANLARINI ARAŞTIRMAK « Siirt'te Net

SON DAKİKA

TRAFİK KAZASI YEĞENİNİ EZDİ

SAĞLIK, SİİRT HABERLERİ

AMAÇ SU BALIKÇILIĞI İMKANLARINI ARAŞTIRMAK

Bu haber 25 Haziran 2020 - 17:51 'de eklendi ve 115 views kez görüntülendi.

Halen su toplama işlemi devam eden Ilısu Baraj ve Hidro Elektrik Santrali göl sahasında incelemeler yapıldı ve çeşitli tahliller için numuneler alındı.

Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün davetlisi olarak ilimize gelen Elazığ Su Ürünlerini Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden beş kişilik teknik bir heyet Ilısu Baraj gölünün yanı sıra Alkumru Baraj gölünde de incelemelerde bulundu ve tahlil edilmek üzere çeşitli derinliklerden su numuneleri aldı.

Amaçlarının önceden hazırlık yapmak ve sularımızın gerçek durumunu öğrenerek daha bilinçli bir şekilde balık yetiştiriciliği yapılmasını sağlamak olduğunu belirtti. Barajın adının değiştirildiğini ve Prof. Dr.Veysel Eroğlu olduğunu ifade eden İl Müdürü Ergün Demirhan “ Ilısu barajımız yeni adıyla  Prof. Dr. Veysel Eroğlu olan barajımız Siirt’te Alkumru, Çetin ve Kirazlı barajlarımızdan sonra faaliyete geçen dördüncü barajımız oldu. Baraj havzasının, göl havzasının yaklaşık yüzde 32 lik yani 10 bin hektarlık kısmı Siirt il sınırları içerisinde bulunmaktadır. Büyük bir barajdır. Barajın faaliyete geçmesi ile birlikte barajda su ürünleri yatırımları üzerinde çalışmalar başladık. Devlet su işleri tarafından izinledirme ve tespit çalışmalarımız devam etmektedir. Biz bu süreçte geç kalmamak için Elâzığ su ürünleri Araştırma  Enstitüsü ile de diyaloğa geçtik sağ olsunlar arkadaşlarımız 5 kişilik teknik heyetle birlikte tekneleriyle birlikte bugün misafirimizler ve şu anda baraj havzalarımızda gerekli teknik çalışmaları yaparak bundan sonra yapılacak çalışmaları, yatırmaları ve teknik kapasiteleri belirlemek üzere çalışmalarını yapacaklardır. Bizim ilimizde yeni yatırım ve istihdam alanı olarak gördüğümüz baraj ve göl havzalarında büyük bir istihdam beklentimiz bulunmaktadır. Bu çerçevede fazla zaman kaybetmeden ve yanlış bilgilendirme yapmadan çalışmalarımızı hızlı bir şekilde yürütmek istiyoruz. Bu çaba içindeyiz, bu çalışmalardan sonra baraj ve göl havzalarından yapılacak yeni yatırımlar mevcut endemik yani barajlarımıza has balık türlerimizde bozmadan sanayiye yönelik kafes balıkçılık yetiştiriciliğinde hangi türlerin, hangi periyotlarda yapılabileceği ve hangi kapasitede yapılabileceğini belirlemek üzere teknik arkadaşlarla  çalışmalarımızı yapacağız. Daha sonra bu bilgiler raporlanıp kamuoyuna sunulacaktır.” dedi.

Heyete başkanlık eden enstitü müdür yardımcısı Ali Atilla Uslu  suyun oksijen, patojen, ısı ve benzeri bazı değerlerinin inceleneceğini ve bu değerlerin balık yetiştiriciliği açısından durumunu ortaya koymaya çalışacaklarını söyledi. Uslu şöyle dedi” ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamak için son yıllarda birçok baraj inşa edildi. Bunun paralelinde de baraj gölleri de oluştu. Baraj göllerinde su ürünleri sektörleri açısından son yıllarda alabalık yetiştiriciliği çok büyük bir ivme kazandı. Bugün bizim burada bulunmamızın temel amacı da bulunduğumuz Ilısu baraj gölünde alabalık yetiştiriciliği açısından uygun olup olmadığına dair ön fizibilite yapmak ve veriler elde etmektir. Ülkemizde yaklaşık 110 bin ton yıl sularında alabalık yetiştiriciliği yapılmaktadır. Elazığ su ürünleri arama enstitüleri olarak yaklaşık 21 il bizim görev sahamız alanında bulunmaktadır ve bu illerdeki alabalık üretimi yaklaşık 40 bin ton civarındadır. Buda ülke üretiminin yaklaşık yüzde 40’ına tekamül etmektedir. En büyük üretim 22 bin ton ile Elazığ birinci sıradadır.  Buradaki temel amaç baraj gölünün  yetiştiriciliğe açılması ve girişimcilerin, üreticilerin bu alanda yatırım ve alabalık yetiştiriciliği yaparak il , bölge ve özellikle ülke ekonomisine ticari anlamda katkı bulunmasını sağlamayı düşünüyoruz.’’dedi.

Heyetin  gerçekleştirdiği inceleme ve yapacağı  tahlil sonuçlarını rapor haline getirerek Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne göndereceği belirtildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.