Bakırhan, Sadece İnsanlar Ölmüyor, İnsanlık Ölüyor « Siirt'te Net

SON DAKİKA

Bakırhan, Sadece İnsanlar Ölmüyor, İnsanlık Ölüyor

Bu haber 02 Mart 2016 - 12:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan Siirt belediye meclisinin Mart ayı toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, bölgede bulunan birçok merkezde uygulanan sokağa çıkma yasakları kapsamında yürütülen operasyonlarda sadece insanların ölmediğini ifade ederek, aynı zamanda insanlığında öldüğünü söyledi.

Siirt belediye meclisinin Mart ayı toplantısı, Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan başkanlığında meclis toplantı salonunda meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan meclisin açılışında yaptığı konuşmada, Kürt halkı başta olmak üzere Türkiye’de yaşayan halkların Kürt sorunun demokratik, barışçıl ve müzakere yolu ile çözülmesi yönünde irade ortaya koyduğunu ifade ederek, “Kürt halkı başta olmak üzere Türkiye’de halkları Kürt sorununun demokratik, barışçıl ve müzakere yolu ile çözümü yönünde iradesini, 2013 yılında geliştirilen demokratik çözüm sürecini destekleyerek ortaya koymuştur. Bu dönemde yapılan kamuoyu yoklamalarında çözüm sürecine toplumsal desteğin yüzde yetmişlerin üzerinde olduğu biliniyor. Ancak toplumun demokratik çözümden yana ortaya koyduğu iradeyi, siyasi erkin kararlılıkla sergileyemediği  görülmektedir. Bir kez daha Kürt sorununda geleneksel politikalara yönelme nedeniyle, bugün ülkemiz yine şiddet sarmalına sürüklenmiş bulunuyor. Bu gidişattan ciddi anlamda kaygı duyuyoruz. Önüne geçemediğimiz takdirde çok daha riskli gelişmelerle karşı karşıya kalacağımızı görmek için kâhin olmaya gerek yoktur. Yanı başımızda Irak’ta, Suriye’de yaşananların bu ülkeleri ne hale getirdiğini hep birlikte üzülerek izliyoruz. Ülkemizin Suriyeleşmesinin,  Iraklaşmasının önüne geçebiliriz. Kürt sorunu ancak hükümetin,  muhalefetin, meclis dışı muhalefetin ortak katkılarıyla çözülebilir. Bu konuda tüm siyasi çevrelerin daha sorumlu davranması hayati önemdedir. Kürtler bir toprak parçası,  devlet ya da bayrak istemiyor. Bu durum, çözüm için ciddi bir avantajdır. Kürtlerin demokratik, eşit ve adil bir yaşam kurma talepleri dönemsel değil stratejiktir. Aslında bunun böyle olduğunu devlette biliyor. Ancak mevcut politik hesap ve çıkarlar bu gerçeği öteliyor, görünür ve anlaşılır kılınmasını engelliyor”  şeklinde konuş konuştu.

“Barış Sözle Olamaz”

Siirt Halkı ve belediye meclisi olarak barıştan yana tutumlarını her platformda dile getirdiklerini  ve getirmeye devam  edeceklerini belirten  Bakırhan konuşmasına söyle devam etti; “Ancak adil bir barışa ulaşmak, yalnızca bu talebi dillendirmekle mümkün değil.  Bu gün Siirt ve tüm bölgede barış talebini, her zamankinden daha güçlü bir şekilde, demokratik eylem ve tartışmalarla ortaya koymamız gerekiyor.  Silopi, Cizre, Sur’da yaşananlar durumun vahametini ortaya koymuştur. Varto, Silvan, Nusaybin, Derik ve Dargeçit’te yaşananları unutmamak gerekiyor. Ortaya çıkan vahim tablonun önüne geçmek zorundayız. Gelişmelerin daha fazla yaygınlaşmaması ve bölgeyi kapsamaması için, her birimizin elimizi vicdanımıza koyarak hareket etmesi aciliyet kazanmış durumda”

“ Sadece İnsanlar Ölmüyor, İnsanlık Ölüyor”
Bakırhan bölgede bulunan birçok merkezde uygulanan sokağa çıkma yasakları kapsamında yürütülen operasyonlarda sadece insanların ölmediğini ifade ederek, “AKP’nin ömrü 5 yıl, yâda cumhurbaşkanın dediği gibi 2023 kadar olsun.  Türkiye daha çok bin yıllar yaşayacak. Yani AKP,  yaşadığımız ve yaşayacağımız tarih içerisinde samanlıkta toplu iğnenin ucu bile değil.  Birçok merkezde uygulanan sokağa çıkma yasakları ve yürütülen operasyonlarda ortaya çıkan tablo sonucu sadece insanlar ölmüyor, asıl olarak insanlık ölüyor.  Camiler, tarihi kültürel miraslar, kiliseler yok oluyor. Çocuklar, polis ve askerler yaşamını yitiriyor. Yaşanan tüm bu gelişmeler hepimizi üzüyor. Bu gelişleri karşılıklı bir maç şeklinde izlemek vicdansızlıktır.  Ölüye saygı, gömülme hakkı, savaşın kurallara bağlanması binlerce yıllık değerlerin ürünüdür. Bunlar insanlık dediğimiz olguyu şekillendiren,  ahlaki ve kültürel değerleridir. Bu değerlerin çiğnendiği bir sürece tanıklık ediyoruz. Onun için insanlar değil, insanlığın öldüğünü görmek gerekiyor. Asıl tehlikeli olan budur. Yine unutmamak gerekir ki karşıtını mutlak olarak yok eden bir çatışma ya da savaş yoktur. Binlerce yıllık tarihi yaşanmışlıklar da gösteriyor ki, her çatışma ya da savaş mutlak bir barışla sonuçlanmıştır. Bu gün yaşananlar, yegâne çıkış yolu olan barış zeminini gittikçe tahrip ediyor. Bunu engellemek zorundayız. Unutmayalım ki bizi barışa ve kardeşliğe ulaştıracak olan empatidir. Bugün tahammül, empati ve karşılıklı anlayışla meselelere eğilmek ve bu anlayışa çözüm aramak her zamankinden daha önemlidir” dedi.

“Yeni Et Entegre Tesisi ve Hal Yapılacak”
Siirt Belediyesi  bünyesinde  2016  yılında  yapılacak  olan hizmetlere  değinen Bakırhan,”  Kentimizin önemli bir ihtiyacı olan yeni bir Et Entegre Tesisimiz, modern şekilde projelendirilmiş olup, önümüzdeki hafta ihaleye çıkılacaktır. Yine bir diğer önemli ihtiyaç olan Yeni Sebze Hali için, Doğan Mahallesinde arsa tahsisi yapılmış olup,  proje çalışması tamamlanıştır.  En kısa sürede yapımına başlanacaktır. Belediye olarak yaptığı hizmetlerde bir yandan tasarrufa giderken,  bir yandan da kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmek için her kuruşun hesabını yaparak, yatırıma dönüştürmeye çalışıyoruz” dedi.

“Ana Arterler Asfalt, Ara Sokaklar Parke Taşı Olacak”
2016 yapılacak yol, yapım, onarım ve düzenleme çalışmaları hakkında bilgi veren Bakırhan, bu yıl kent merkezinde bulunan ana arterlerin tümünün asfaltlanacağını ve ara sokaklara parke taşı döşeneceğini belirterek, Çal, Alan ve Barış mahallelerinde yeni kaldırım yapım çalışmalarının devam edeceğini belirtti.
“ Güres Caddesini Gençleştireceğiz”
Bakırhan, Trafik ulaşımına kapalı ve kenttin vitrini olan Güres Caddesinin yeni bir görünüme kavuşturulması için proje çalışmalarının tamamlandığını belirterek, “ Önümüzdeki günlerde cadde esnafının da katkılarıyla hayata geçirilecektir.  Güres Caddesi biraz yaşlandı, gençleştirmek istiyoruz.  Hazırladığımız yeni proje ile Güres Caddesi, Taksim meydanından daha kullanışlı hale getirilecektir.” dedi.

 

“Belediyenin Borçlarında Düşün Var”
Nisan ayında belediyenin 2 yıllık gelir ve giderlerini halk ile paylaşacaklarını belirten Bakırhan, “Belediyemizin borçlarında büyük oranda düşüş var. Hem de bunca hizmete rağmen hatırı sayılır bir düşüş var. Artık daha çok hizmet yapabilecek bütçemiz var.  Bu konuda emeği geçen, tutumlu ve tasarruflu davranan bütün arkadaşları tebrik ediyorum”  şeklinde konuştu.

“ Genel Müdürlük Veriyor, Yerel Bürokrasi Engelliyor”
Konuşmasının sonunda kentte bulunan seyyar satıcılar sorununa değinen Bakırhan, “Vakıflar Genel Müdürlüğü, tasarrufunda bulunan mevcut Sebze Hali arkasındaki boş alanı, Pazar Yeri ve Otopark olarak tahsis etme talebimizi uygun bularak, onay vermiştir. Ancak bu projemiz, yerel bürokrasi tarafından engellenmiş bulunmaktadır.  Bu projedeki amacımız hem Pazar Yeri ve Otopark ihtiyacının karşılanması, hem de mevcut görsel çirkinliğin ortadan kaldırılmasını sağlamadır. Anlaşılan yerel bürokrasi önce olur verdiği projemize, arsa tahsisini engelleyerek, o alanın şimdiki atıl halini korumak istiyor. Ankara’da bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü merkezi bir organ olarak projemize onay vermesine rağmen, yerel bürokrasi tarafından engellenmiş olması anlaşılır değildir. Kentimizin çıkarlarına aykırı bu tutumu hemşerilerimizin takdirine sunuyorum.” dedi.

Siirt belediye meclisinin Mart 2016 toplantısının ilk oturumu Siirt Belediye Eş Başkanın Tuncer Bakırhan tarafından yapılan açılış konuşması ardından yarın yapılacak saat 10’da yapılacak 2’inci gün oturumuna kadar ara verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.