Bakırhan; Star Gazetesini Kınıyoruz « Siirt'te Net

SON DAKİKA

Siirt’te Kaçak Tütün Ele Geçirildi

Emniyet Müdürlüğü, SİİRT HABERLERİ

Bakırhan; Star Gazetesini Kınıyoruz

Bu haber 09 Ağustos 2015 - 21:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Star gazetesinin dünkü sayısında manşetten verdiği, “HDP’nin iki yüzü” başlıklı haberi ile ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında, konuşan Siirt Belediye Eş Başkanımız Tuncer Bakırhan, Bu haberden de anlaşılacağı üzere sistem hizmet başarısından dolayı hedefe koyduğu Siirt belediyesine ilişkin,anlaşılan o ki sistem önümüzdeki dönem ciddi provokasyonlar ve operasyonlar düşünüyor.Yalan haber ile belediyemizin ve çalışanlarımızın bir gazeteye manşet yapılmasından biz bu anlamı çıkarırız” dedi.

Star gazetesinin dünkü sayısında manşetten verdiği,  “HDP’nin iki yüzü” başlıklı haberine tepkiler büyürken, bir tepkide Siirt’te bulunan seçilmişlerden geldi.  Gazeteye tepkilerini dilegetirmek amacıyla, aralarında Siirt Belediye Eş Başkanımız Tuncer Bakırhan,  HDP Siirt Milletvekilli Hatice Seviptekin, DBP’li  bölge belediye Eş başkanları,  İl genel Meclis Üyeleri ve bölge belediye meclis üyeleri,  Siirt  belediyesi konferans  salonunda konuyla ilgili basın toplantısı  düzenledi.

‘Belediyemiz Hedef Tahtasında’

Seçilmişler adına konuşan Siirt  Belediye Eş Başkanı  Tuncer  Bakırhan,  son dönemlerde Siirt belediyesinin,  bazı  kesimler tarafından hedef tahtasına konulduğunu  ifade ederek, “Bu kapsamda son günlerde seçilmişlerimiz ve çalışanlarımız gözaltılara, tutuklamalara, baskılara maruz kalmaktadır. Özellikle 7 Haziran sonrası başkan olamayan ve tek başına hükümet kuramayan AKP’nin HDP’li siyasetçileri ve yöneticilerinin yanı sıra, DBP’li belediyeleri, çalışanlarını da hedefe koyduğuna hep birlikte şahit oluyoruz. Seçim kampanyası süresince Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan, kimi bakanlar seçim sonrası görüşeceğiz, hesaplaşacağız, bunları not ediyoruz, bunların karşılığını alacaksınız diyorlardı. Evet, ilk defa söylemiş oldukları şeyi doğru söylemiş oldular.  Halklarımızın teveccühü ile belediyemizin yüksek bir başarı göstermesi, Siirt’te yüksek bir oy alması, iki tane milletvekili çıkarmamız, AKP’nin en fazla oy kaybettiği kentlerin başında Siirt’tin gelmesi, Siirt belediyesinin hedef tahtasına konulmasına gerekçe oldu. Bugüne kadar 3 meclis üyemiz gözaltına alındı. Bu meclis üyelerimizden Şemsettin Aykaç tutuklandı.  Onlarca belediye çalışanımızın evi basılmıştır.Hep eleştirdiğimiz 80 darbesi dönemlerinde dahi  görülmeyen bir baskı ve işkence uygulanmıştır. 2 ve 4 yaşındaki çocukların karşında babalar ve kardeşler elleri arkadan kelepçelenerek, başları betona ve toprağa vurularak, merdivenlerden sürüklenerek gözaltına alınmışlardır” dedi.

“ Halkımızın Yanında Olacağız”

Halkın oylarını vermediği bir siyasi partinin rakiplerini suçlayacağına, devlet olanaklarını kullanarak onların üzerinde baskı, işkence ve tutuklama furyası estireceklerine, öncelikle dönüp kendilerine bakmaları gerektiğini, Neden kaybettiklerini,neden halkın geçmişteki gibi kendilerini desteklemediklerinisorgulamaları gerekiyor. Niye HDP halklar için bir umut oldu? Bunun sebebini kendilerine ve politikalarına bakarak görebileceklerine inandıklarını ifade eden Bakırhan, “En son yine belediye meclis üyemiz ve birçok komisyonumuzda aktif sorumluluk alan, komisyon başkanlıklarımızı yapan, Sayın Baki Taşçı şahsında, sahibi Siirtli Ethem Sancak olan, yazarı Kürt karşıtı ırkçı yazıları ile bilinen Star gazetesi, belediyemeclis üyemizi ve belediyemizi manşete taşıyarak, ‘HDP’nin iki yüzü’ başlığıyla dünkü sayısında haber yapmış. Şunu açıklıkla belirtmek istiyoruz.  Bizim bir yüzümüz vardır. Bizler demokrasiyi, barışı, kardeşliği, insanların yaşamını yitirmediği, huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşamak istedikleri bir Türkiye’yi savunuyoruz.  Bizim yüzümüz budur. İnsana benzeyen ve duyguları olan bir yüzdür. Yeri geldiği zaman gülen, halkı ağladığı zaman ağlayan, gerçek vatandaşın doğal yüzüdür. Bizler kameralar karşında farklı konuşan, farklı pratikler içerisinde olan seçilmiş belediye üyeleri değiliz. Biz Kürt halkına ve Türkiye halklarına barış, kardeşlik, özgürlük mücadelesi yürüteceğimize bu konuda halklarımıza eşlik edeceğimize hiçbir şeyden gözümüzü sakınmayacağımızı belirterek geldik. Her zaman halkımızın yanında olacağız. Halklarımızın kızları, çocukları katledildiği zaman taziyelerinde olacağız. İnsanlar tutuklanırken, haklarında yersiz soruşturmalar açılırken, elbette onların yanında olacağız, açıklama yapacağız, kınayacağız şeklinde konuştu.

“Baskıların Karşında Olacağız”

Bakırhan,birilerinin ısrarla çatışma, gerginlik, provokasyon istediğini ve halkı ısrarla sokağa çekerek, yeni katliamlar ve yeni tezgâhlar planlamak peşinde olduğunu, Silopi de yaşananların bunun bir göstergesi olduğunu, Silopi, Cizre ve bölgenin dört bir yanında insanlar, gençler, çocukların katledildiğini  ifade ederek, “Evler yakılıyor. Metropollerde Kürtler AKP’ye oy vermediği için linç ediliyor, inşaat işçileri Kürtçe şarkı ve türkü dinledikleri için kentlerden kovuluyor. Emekleri ve işleri ile oynanılıyor. Böylesi bir Türkiye’de böylesi bir zulüm karşında kimse kusura bakmasın bizler baskıların karşında olacağız”

“Pes Etmedik Üretiyor ve Yaratıyoruz”

Belediye yönetimi ve çalışanları olarak, bu duruşlarından kaynaklı, bütün kıtlıklara ve yokluklara rağmen Siirt’te hizmet yapmayı başardıklarını belirten Bakırhan, sözlerine söyle devam etti. “ Seçim sonrasında belediye hizmetlerini aksatacağımızı iddia edenler büyük bir yanılgı içerisinde olduklarını görünce, belediyemizi hedef gösterme gayretine girdiler. Yurttaşın suyu akıyor, temiz cadde ve sokaklarda geziyor, yeni parklar ve yeşil alanlar yapılıyor, Siirt’te yok sayılan kadınlar için kendilerini ifade etmeleri için önemli projeler hayata geçiriliyor, sistem tarafından uyuşturucu batağına sürüklenen gençlerin bu bataklığa sürüklenmemesi için çalışmalar yürütülüyor, Siirt belediyesi tarihinde ilk defa belediyenin gelirleri, giderlerinden daha yüksek olan bir dönem yaşanıyor. İşte bu yüzden Star gazetesi ve onun taraftarlarının ve onun desteklediği siyasi partinin belediyemize yönelik kin ve nefret duymasının sebebi bunlardır. Durmadan üretiyoruz, yaratıyoruz, hizmetleri büyüterek vermeye devam ediyor ve aynı zamanda her zaman her yerde halkımızın yanında olamaya devam ediyoruz. Bu, bugünde yarında böyle olacaktır. Bunun karşılığında ne kadar hukuksuzluk ve adaletsizlik varsa göğüslemeye hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz.  İki dönemdir seçilen, Siirt’te polisin, Mitin, bürokrasinin ve tüm kesimlerin yakinen tanıdığı belediye meclis üyemiz Baki Taşçı’nın farklı işler yaptığı yönünde manşet haber yapan ve haberde ortadan kaybolduğu, belediye başkanın danışmanı olduğuve  eylemleri o örgütlüyor iddialarında bulunan, sistemin gücü ile halklarımızın parasını gasp ederek zenginleşen, sahibi Siirtli olan havuz medyasının gazetesi tarafından yapılıyor. Belediye meclis üyemiz belediye bünyesindeki vazifeleri dışında her hangi bir iş yapmıyor. Ayrıca benim danışmanım da değil. Onun şahsında, ben ve belediye yönetimiz ve çalışanlarımız adına yalan ve yanlış haberle, konu çarpıtılarak kamuoyuna farklı lanse edilmeye çalışıyor. Bu haberin yalan bir haber olduğunu belirtmek istiyoruz. Her yerde doğru bildiklerimizi söyleyen insanlarız. Sadece belediye hizmetlerini yürüten insanlarız. Ama halkımızın haklı davası ve mücadelesinin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. “

 

“Sistem Önümüzdeki Dönem Ciddi Provokasyonlar ve Operasyonlar Düşünüyor “

Yapılan habere ilişkin olarak  Bakırhan ;  konuşmasının sonunda şunları söyledi. “Nasıl bir gazetedir ki, o hedef olarak gösterdiği kişinin kim olduğunu araştırma zahmetine bile katlanmıyor. Bu haberden de anlaşılacağı üzere sistem hizmet başarısından dolayı hedefe koyduğu Siirt belediyesine ilişkin, anlaşılan o ki sistem önümüzdeki dönem ciddi provokasyonlar ve operasyonlar düşünüyor.Yalan haber ile belediyemizin ve çalışanlarımızın bir gazeteye manşet yapılmasından biz bu anlamı çıkarırız” dedi.  Biz kez daha bizler buradan herkesi uyarıyoruz. Lütfen yaptığınız haberlerdeki dilinize,  üslubunuza dikkat edin. Ne zamandan beri habercilik tetikçilik olmuş? Ne zamandan beri gazetecilik mevcut hükümete yaranma, yardakçılık yapma olmuş? Ne zamandan beri gazeteciler hükümetten nemalanmak için yalancılık yapmaya başladı? Maalesef gazeteciliğin onuru ve şerefi de kimigazetecilerden dolayı ayaklar altına alınmıştır. Bizler Star gazetesini kınıyoruz, hakkında yasal işlemler başlatacağımızı belirtiyor, militan olarak tanıttığı arkadaşımızın belediye meclis üyesi olduğunu, halkımızı da bu yalan haberde dolayı gazeteyi kınamaya çağırıyor, bu gazeteyi almamaya ve okumamaya davet ediyoruz. Bu haberi yapan provokatörlerin ve tetikçilerin yapmış olduğu haberlerin bir merkezden yönetildiğini, DBP’li belediyelerin önümüzdeki dönem konulmaya çalışıldığını belirtiyor, bu girişimler pabuç bırakmayacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz. “

“Konuyu Meclise Taşıyacağız”

Bakırhan ardında HDP Siirt  Milletvekili  Hatice Seviptekin’de yaptığı  kısa  açıklamada, Siirt belediye meclis üyesine yapılan bu saldırıyı kınadığını  ifade ederek, “Kürt halkına yönelik buna benzer saldırıların 7 Haziran’dan sonra arttığını çok rahat görebiliyoruz. Bu saldırılar ile Siirt’te özel bir saldırı  konsepti gelişmiş durumda. Siirt’te belediyenin yanı sıra, kentte  bulunan tüm seçilmişler ile beraber Siirt’te bulunan, gerçekleri  gören  ve işini yapmaya çalışan başta  hakim  ve savcılar olmak üzere, tüm kamu çalışanları da  hedefe alınıyor. Dün Star gazetesinde  yayınlanan haberin yalan olduğunu , konuyu meclise  taşıyacağımızı belirtiyoruz. Siirt’teki hizmetin  halka layıkıyla yapıldığı inancıyla  yapıldığını tüm kamuoyu gibi  görüyor ve yapılan haber ile ilgili  olarak  suç duyuruda bulunacağımızı  ifade ediyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.