Başkan Bakırhan, Siirt’te Nefes Alınacak Yerler TOKİ’ye Veriliyor « Siirt'te Net

SON DAKİKA

escort bayan

Başkan Bakırhan, Siirt’te Nefes Alınacak Yerler TOKİ’ye Veriliyor

Bu haber 06 Şubat 2015 - 8:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, Şubat ayı meclis toplantısının ilk gün oturumunda yaptığı açılış konuşmasında Siirt’te boşaltılan devlet kurumların TOKİ’ye verilmesini eleştirerek, kentin yeşil sorunun çözümü için bu boşaltılan kurumların yerlerini değerlendirmek istemelerine rağmen bu yerlerin TOKİ’ye peşkeş çekildiğine dikkat çekti.

Bakırhan, bu anlamda yeşil kent isteyen Siirtlileri bu kurumları TOKİ’ye gitmesini önlemek için yasal ve demokratik haklarını sonuna kadar kullanacaklarını söyledi.

Siirt Belediye Meclisi 5 gün sürecek 2015 yılı Şubat ayı meclis toplantıları bu gün Siirt Belediye Eş Başkanları Belkiza Beştaş Epözdemir, Tuncer Bakırhan başkanlığında Siirt Belediyesi meclis toplantı salonunda meclis üyelerinin katılımıyla başladı.

Kobani Zaferi Gençlerin Ve Kadınların Zaferidir

Şubat ayı meclis toplantılarının ilk oturumunun açılış konuşmasını yapan Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan Kobanê’de yaşanan direnişe ve zafere değinerek,  bu direnişin vahşete karşı duran tüm dost halk ve kurumların da zaferi olduğunu söyledi. Zaferin en başta kadınların ve gençlerin zaferi olduğunu savunan Bakırhan, “ Orta doğuda yüzyıldır yok sayılan ret edilen kimlikleri, kültürleri, inançları baskı altında olan halkların ortak zaferidir. Umarız Kobani’deki bu gelişmeler orta doğuda ki diğer ülkelere diğer halklara da bir örnek olur. Sonuçta dünyanın diğer ucunda da olsa olumlu ya da olumsuz gelişmeler bütün insanları ilgilendiriyor, etkiliyor. Rojava’daki gelişmeler de en fazla biz Türkiye’deki yaşayan insanları özellikle bölgedeki yaşayanları etkilediler. Oradaki çatışma, oradaki savaştan dolayı bizde göç aldık. Bizim kentimize de insanlar geldi. Daha öncesi yine Esat döneminden kaçıp gelen Siirt’te, Batman’da, Urfa’da Bölgede yaşayan Suriyeli vatandaşları da hep birlikte gördük. Yani şöyle demememiz gerekiyor işte Suriye’dedir, Şam’dadır Bağdat’tadır Tunus’tadır Mısırdadır bizi ilgilendirmez dememiz gerekiyor. Nihayetinde olaylı dolaysız biz de etkiliyor” dedi. Rojava ve Şengal’de yaşanan göç sonucu Siirt halkının kendi insanlarına sahip çıktığını ifade eden Bakırhan, bu temelde Siirt halkına ve Siirt’teki sivil toplum kuruluşlarına da teşekkür etti.

Gelecek Seçim Geçmiş Bütün Seçimlerden Daha Önemlidir

Seçim sürecine girildiğini aktaran Bakırhan, bu seçimlerin Türkiye açısından geçmiş bütün seçimlerden çok daha önemli olduğunu söyledi. Bakırhan, şunları kaydetti: “Çünkü Türkiye halen 80 anayasasıyla yönetiliyor hep birlikte şahit oluyoruz. Hala 40 yıl önceki yasalarla anayasayla yönetilen bir ülkeden bahsediyoruz. Bu 80 yasasından ne demokrasi, ne insan, ne insan hakları, ne inanç farklılığı yoktur. Askerlerin hazırladığı askeri potinler gölgesinde hazırlanmış bir anayasadır. Herkes rahatsızdır. Garip olan odur MHP rahatsızdır, CHP rahatsızdır, biz zaten rahatsızız. Çünkü mağdurlarıyız. Ak Parti rahatsızdır ama gel gör ki herkesin rahatsız olduğu bir şeyi gürbüz bir çocuk gibi maşallah ortada duruyor. Yani bu kadar rahatsız olduğumuz bir şeyi değiştirememenin sebepleri nelerdir inanın bizde anlamış değiliz.”

Yeşil alan meselesi kentin en önemli meselesidir

Yeşil alan meselesinin kentin en temel meselesi olduğuna dikkat çeken Bakırhan, son baraj taşkınlığından hayatını kaybeden insanların eğer kentte bir yeşil ve mesire alanı olsaydı belki oraya gitmeyeceklerini ve hayatlarını kaybetmeyebileceklerini söyledi. Mesire ve yeşil alan oluşturmak için çabalandıklarını ve temelde arayışlarına hız verdiklerini aktaran Bakırhan, konuşmasını şöyle sürdürdü:” Bir vatandaşın arazisini, evini, barkını yıkıp yeşil alan yapma şansımız yok. Hele mevcut olanaklarla kamulaştırmak şansımız hiç yok. Ama burada belediye yalnız kalıyor arkadaşlarımız şahittir. Devlet kurumlarının hepsi yeni binalara taşınıyor. Taşınsın iyi güzel ama taşınmadan önce de mevcut alanları TOKİ’ye veriyorlar. Neye karşılık, niye verdiklerini burada biz sorgulayacak, tartışacak durumda değiliz. Valilik gidiyor eski yerini hemen TOKİ’ye, işte devlet hastanesi gidiyor onun eski yerini hemen TOKİ’ye, özel idare gidiyor hemen TOKİ’ye. Yerel yönetimlere verilmesi gereken yerler neden TOKİ’ye veriliyor. Bunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Eski devlet hastanesinin yerine neden bir yeşil alan olmasın tamda ihtiyaç duyulan insan yoğunluğun en fazla olduğu yerlerden birisidir. Şimdi ne yapacağız bunun için sokağa mı çıkalım, eylem mi yapalım, caddelerimi trafiğe kapatalım, meclis önünde oturma eylemimi yapalım, milletvekillerini mi protesto edelim! Siz söyleyin beraber yapalım. Eski SGK hastanesini hadi baktık dedik belki orayı kurtarırız sonra bir yazı geldi orası TOKİ’ye devredilmiş bununla ilgili düşünceleriniz nelerdir! Ya ne olacak TOKİ’ye karşıyız zaten biz. Oda gitti, Devlet hastanesi de gitti. Bu eski sebze hali şimdiye kadar 1 yıl beklettik. Maalesef üzülerek belirtmek istiyorum. Milletvekillerimiz bizim yeşil alan olsun dememize rağmen arabuluculuk yaptılar. Belediye kusurlu ama belediye nereyi mesire alanı yapacak, nereyi park yapacak, nereyi yeşil alan yapacak! Eldeki yerler belli.”

‘Meydan İçin Belediye Fedakârlık Yaptı Ancak Vali Oyalıyor’

Kentin milletvekillerine ve bürokrasisine çağrıda bulunan Bakırhan, kentin parkı, bahçesi, mesire alanı ve yeşil alan oluşturulması için katkı sunmalarını beklediklerini dile getirdi. Bu konuda kendilerine destek sunulmadığını aktaran Bakırhan, kent meydanı için park ve yoldan vazgeçtiklerini bu konu da kente yapılan hizmetin kim tarafından yapıldığına bakmaksızın fedakârlık ettiklerinin altını çizdi. Ancak bütün bu fedakârlıklarına rağmen aradan bir yıl geçmesine rağmen valilik tarafından meydan yapılmadığını anlatan Bakırhan, bu konuda kendilerinin meydan yapma istemine ise valiliğin cevap vermediğini söyledi. Bakırhan, konuşmasında şunlara dikkat çekti: “ Biz nasıl parkımızı, bahçemizi, yolumuzu meydan yapılsın diye valiliğin emrine sunuyorsak 1 yıl geçti. Siz yapmıyorsanız biz yapalım. Eski tekel binasının yerini şuan ki otoparkı belediye kent meydanı yapacak diye siz karar alın bize gönderin biz 3 ayda yaparız. Paramız var yeşil alan yapacak yer bulamıyoruz. Araştırdık 8 tane yeşil alan yapılacak yer bulduk ihaleye çıkacağız. İnşallah nisan da mayıs ta temelleri atılacak. Bizim elimizden bu. Ama daha yenilerine, daha büyüklerine insanların yürüyüş alanları, spor alanları yürüyeceği, oturacağı mesire alanı olarak kullanacağı yerler bizim elimizde değil. Siirt kamuoyuyla bunu paylaşıyoruz. “

Kararı Alınan 21 Proje Ortada Duruyor

Siirt halkının uyutulduğunu ifade eden Bakırhan, “ bir yıldır aynı şeyleri tartışıyoruz. İl koordinasyon kurulu toplantısında aynı şeyleri tartışıyoruz. Karayolların bir projesi var her orada duruyor. Keşif bedeli bu harcanan işin yüzdesi bu 21 projede 1 karınca kadar yol alınmamış. Kardeşim 2 tane proje yap bitir. 3 tane yap bitir. Yani seçim yatırımlarıyla kararı alınan yapılmasına karar verilen 21 tane proje ortada duruyor” dedi.

Mart’ta kaldırım ve sokak düzenleme çalışmaları başlayacak

Kentin sokaklarına da dikkat çeken Bakırhan, “Kaldırımlarda yürüyemiyoruz. Basınca su sıçrıyor. Ayak takılıyor insan düşüyor. Bizim değil karayollarına aittir. O zaman bürokrasi, milletvekilleri burada devreye girmelidir. Bu kent hepimizin değil mi. Biz bize ait olan sokaklarda, caddelerde her şey bitti ihaleye çıkacak 60 bin parke taşı 24 bin karo taşı 50 bin ton asfalt çal ve alan mahallesi başta olmak üzere binlerce metrekare istinat duvarı yapma kararı aldık. Şimdi ben karayollarının yollarını yapmak zorunda değilim zaten yapacak bütçem de yok. Kendimize ait olan bu kentte bulunan kaldırım taşını, asfaltını bugüne kadar gelen eleştirileri not aldık mahalle mahalle, sokak sokak, cadde cadde gezdik. Onun da şartnamesi çıktı. Oda ihaleye çıkacak. İnşallah Mart ayının ortalarında artık herkes parke taşını, istinat duvarını, asfaltını yapmaya başlayacağız” dedi.

‘Devlet kurumların TOKİ’ye verilmesine Demokratik Tepki Gösterin’

Kenti rahatlatacak nefes aldırtabilecek alanların TOKİ’ye verilmesinin anlaşılır gibi olmadığına dikkat çeken Bakırhan, “Buradan da Siirt kamuoyuna açıklıyoruz biz yeşil alan konusunda pasif olmayacağız, TOKİ’ye  verilen yerlerle ilgili bugünden itibaren basın açıklaması dahil, oturma eylemi dahil kentte yaşayan 140 bin insanı duyarlı kılacak etkinliğe demokratik eyleme teşvik edecek bir karar alacağız. Siirt halkı beton istemiyorsa buyursun gelsin. Yeşil alan, çocuk parkı, mesire alanı istiyorsa buyursun gelsin ve Siirt halkının hangi siyasi partiden olursa olsun bu konuda yanımızda duracağına adım gibi eminim” dedi.

 

‘Gerekirse Eski Hastanenin Yerine Çadır Kurarız’

Bakırhan gerekirse yıkılan eski hastanenin yerine belediye olarak çadır kuracaklarını da belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:” Yazık bu kente yani bu kentte yaşayan insanları siyasete, ranta alet etmeye gerek yok. Her gelen bir şey söyleyip gidiyor. Ayıptır artık İstanbul’dan Siirt’e uçak insin. İnmiyorsa gereği yapılsın. Şırnaklı vekiller nasıl havalimanını oraya kurduysa yüksek ovalar 6 ay kar kış olmasına rağmen uçak indirip kaldırıyorsa bizde kaldıracağız. Belediye Siirt’teki yoksulluğu, işsizliği, çarpıklığı, açlığı, açsızlığı mevcut olanaklarıyla ortadan kaldıracak güce sahip değil”

Cumhurbaşkanı Bu Kentte Sahip Çıksın

Siirt’in her yerde Cumhurbaşkanı çıkaran bir kent olarak geçtiğini ifade eden Bakırhan, “ Türkiye’nin kaderini değiştirebilecek iyi ne güzel bizde gittiğimiz her yerde diyoruz diyeceğiz de. 3 tane park yap Cumhurbaşkanı çıkaran kentin 3 tane parkı olsun, 2 tane mesire olsun, 1 tane havaalanı olsun. Karayolları batman da, Diyarbakır da yapmış olduğu alt geçitleri, üst geçitleri, kavşakları, kaldırımları, yolları burada da yapsın. Kim tutmuş, kim engeldir” diye konuştu.

Devlet Su İşleri Belediyeye Haksız Borç Çıkarıyor

Devlet Su İşlerin Belediyeye 70 trilyon borç çıkardığını belirten Bakırhan, “Mevcut borçlarımız yetmiyor gibi bide 70 trilyon daha eklenmiş. Siirt halkının gözü aydın. Her gün su patlamazdı, su kesilmezdi, bizim olan borç bizimdir. Ama yalan yanlış yapılan işleri biz kabul etmeyiz imza atmayız. O borcu da ödemeyiz. İstersen devlet su işlerinin olsun. 1 tane havuz yapılacak anakaradan randevu alacağız alamıyoruz. Burada her seferinde il koordinasyon kurulunda dile getiriyoruz birileri evet diyor he diyor gelir bakarız diyor yerinde duruyor. Sen 70 trilyon borç çıkardın ama işini bitirememişsin, eksik yapmışsın, yanlış yapmışsın, verimli yapmamışsın. İki yıldır her tarafta su patlakları oluşuyor. Bu 70 trilyonu biz ödemeyiz kusura bakma. Demek istediğim şu belediyenin kolu bağlı. Karayollarını karayolları yapar, devlet su işleri ihalesini yapar kime verdiği de belli değil. Atık çöp toplama tesisinin kaç milyon dolara ihalesi yapılır. Bir milletvekilinin, belediye başkanının akrabası alır. Yalan yanlış, çarpık, üstüne bir şeyler koyarlar. Paralarını alır çeker giderler. Yapmış oldukları enkazla da belediyeye ulaşır borcu da belediye öder. Yok, öyle yağma” şeklinde konuştu.

Ulaşım konusunda değinen Bakırhan, “  Otobüslerimiz çıktı. 10 tane daha var bu konuda talep eden mahaller var çalışmalarımız devam ediyor. Yine ihaleler yapılacak güzergâhlar belirlenecek. Vatandaşın verdiği fiyat cüzidir. Her halde Türkiye’nin en ucuz taşımacılığını da biz yapıyoruz. Arkadaşlar araştırabilir. Ankara da 2 lira 2 buçuk lira İstanbul da öyle yakınımızdaki Batmanda da öyle birçok yer öyle. İMKB okulunun geçiş yolunda bir üst geçit yapılacak. 2 tane taziye evi ihale çıkacak. Kadın Danışma evi bitmek üzere. Siirt’te güzel bir kültür merkezi yapmak için görüşmeye gittik yer meselesiyle ilgili problemler var bu konuda yaptığım açıklamalar ortada. İnşallah o belediyeye kiralamayın diyen müfettişi de buluruz. Onu da ikna ederiz. Düzgün, güzel Siirt’e yakışır, Siirt’in dokusuna uygun, Siirt’in tarihi geçmişini yansıtacak bir kültür merkezi yapmayı düşünüyoruz” diye sürdürdü konuşmasını.

2 Ay İçin Kentte Kazı İzni Verilecek

Parke taşı, istinat duvarı, asfalt, karo taşı ihalesine çıkacaklarını belirten Bakırhan, Doğalgaz, TEDAŞ ve SİSKİ gibi kurumlara da iki ay içinde izin vereceklerini bu iki ay içinde çalışmalarını tamamlamamaları durumunda bir daha kazı izni vermeyeceklerinin altını çizdi.

Rojava’ya yönelik yapılan yardımların valilik tarafından incelenmesini de kınayan Bakırhan, Türkiye’de izin alarak yardım toplayan tek belediye olduklarını ve anlamda bu yardımlara yönelik baskıların kasıtlı olduğunu söyledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.