Belediye Başkanı Işık İlk Toplantısını Yaptı

Belediye Başkanı Işık İlk Toplantısını Yaptı

Siirt Belediye Başkanı Berivan Helen Işık son günlerde meydana gelen su kesintilerine ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına ilişkin olarak bir basın toplantısı düzenledi.Heyelandan dolayı su isale hattında arızalar meydana geldiğini ifade eden Işık, kesintilerin il merkezi, Kurtalan ve Tillo ilçelerinde su sıkıntısının çekilmesine neden olduğunu belirtti.

Haberin Tarihi: 23 Nisan 2019

İlimize hizmet verme noktasında bütün Siirt halkı ve basın mensupları ile ortak çalışacaklarını belirten Işık görüşleri dile getirdi “Belediyemizin kapıları halkımıza ve sizlere 24 saat açık olacaktır. Eleştirileriniz ve önerileriniz her zaman bizlere güç katacaktır. Öncelikli olarak iki önemli gündemimiz hakkında sizleri bilgilendirmek isteriz. Bilindiği üzere yarın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlayacağız. Bu bağlamda ülkemizin güzel çocuklarının Bayramını en içten duygularımızla kutluyoruz. Bayrama ilişkin maalesef şu bilgiyi sizlerle paylaşmak zorundayız. Siirt Belediyesi olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenlerine Siirt Valiliğinden gelen program kapsamında davet edilmedik. Konu üzerinde çok fazla yorum yapmadan davet edilmeme konusunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Bir diğer önemli gündemimiz ise Hesko isale su hattında yoğun yağmurdan kaynaklı meydana gelen su arızası: 28 mart 2019 tarihinden beri şehrimiz ve çevre yerleşim birimlerinin içme ve kullanma suyunun karşılandığı isale hatlarında yaşanan arızalar nedeniyle, şehir merkezinin yanı sıra Kurtalan ve Tillo ilçeleri ile Gökçebağ, Kayabağlar ve Atabağı beldelerinde de içme ve kullanma suyu sıkıntıları yaşanmıştır.

Su kaynaklarımızdan Hesko isale hattının geçtiği güzergah yaklaşık 45 km olup, son aylardaki aşırı yağışlar sonucu, toprak kaymaları ve heyelanlar nedeniyle; kasımlı ve tavan köyleri civarında 6, Akyamaç İkizbağlar köyleri arasında 1, Kezer deresinin taşması ve yatak değiştirmesi sonucu boylu bayındır köyleri arasında 3 ve Şirvan Ormanbağı köyü alt kısmında Bitlis deresi olarak adlandırılan yerde 1 adet olmak üzere toplam 11 adet 800’lük çelik boru arızası meydana gelmiştir. Yine Kezer deresinin Bitlis merkez Çeltikli köyü yakınlarında başlayan diğer isale hattımız ise yaklaşık 65 km uzunluğunda ve son derece engebelli ve zorlu bir coğrafyada geçmekte olup, özellikle yağmur yağışları ve kar erimeleri sonucu dere suyu debisinin yükselmesi nedeniyle; beraberinde sürüklediği çakıl, kum, mil ve çamur gibi katı maddelerin su alım noktasındaki havuzun tıkaması sonucu şehrimizin yanı sıra diğer yerleşim yerlerine de su verilememiştir. Heyelanların büyük kitleler halinde olması, ve borularımızda su akışı sırasında oluşan enerji , çelik borularımızın birleşme noktalarında kırılmalara neden olmuştur. Özellikle hesko isale hattımızda tamamen doğal afetler sonucu oluşan arızalarımıza ekiplerimiz tarafından anında müdahale edilmiş, bazı arızalarımız gecenin geç saatlerine kadar yağmur altında ve çamur içinde sürdürülmüştür.Kezer su alım noktamız olan Bitlis ili merkez çeltikli köyünde 1 adet iş makinamız ile 2 personelimiz görevlendirilmiş, kaptaj havuzumuzda biriken ve şehrimize su akışını engelleyen çakıl, kum, mil ve çamur malzemesi günde iki kez temizlenerek, şehrimizin ve diğer yerleşim yerlerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanmaya çalışılmıştır.Dün (21.04.2019) günü saat  14:30 itibariyle merkez Kasımlı köyü yakınlarında meydana gelen toprak kayması sonucu Hesko isale hattımızda bir kez daha arıza oluşmuştur. ekiplerimizin onarım çalışmaları devam etmektedir.” Dedi.

Soruları cevaplandıran Başkan Işık, 23 nisana davet edilmeme nedenin daha önceki belediye başkanlarının katılmadıklarını hatırlatıp bu nedenle davet edilmemiş olabileceğine ilişkin olarak  bir basın mensuplarının sorusunu cevaplandıran Işık,  kendisinin davet edildiği takdirde katılacağını belirtti.

Basın toplantısında eş başkan Resul Kaçar belediye meclis üyeleri Dara Turhan Hüseyin Aslan ve diğer yetkililer hazır bulundu.

 

Bir Yorum Yazın