Belediye Meclisi, Kışanak, Anlı ve Ata’nın Tutuklanmasını Protesto Etti « Siirt'te Net

SON DAKİKA

Belediye Meclisi, Kışanak, Anlı ve Ata’nın Tutuklanmasını Protesto Etti

Bu haber 02 Kasım 2016 - 7:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Siirt belediyesi meclisinin bugün başlayan Kasım ayı toplantılarının ilk gün oturumunda, DBP’li belediye meclis üyeleri önceki gün tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın yanı sıra Özgür Kadınlar Kongresi (KJA) Sözcü Alya Akat Ata’nın fotoğraflarını açarak tutuklamaları protesto etti.

Siirt Belediye Meclisinin Kasım ayı toplantılarının ilk gün oturumu Siirt Belediye Eş Başkanları Belkiza Beştaş Epözdemir ve Tuncer Bakırhan başkanlığında meclis toplantı salonunda meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Belediye meclisinin İlk gün oturumunda Siirt Belediye Eş Başkanları Belkiza Beştaş Epözdemir ve Tuncer Bakırhan yanı sıra,  DBP’li meclis üyeleri üzerinde önceki gün tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın yanı sıra Özgür Kadınlar Kongresi (KJA) Sözcü Alya Akat Ata’nın fotoğrafları ile  “İradem Dokunma” dövizleri açarak tutuklamaları protesto etti.

‘Türkiye’ye ve demokrasiye yakışır bir durum değildir’

Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, Kasım ayı meclis toplantısının açılışında, geçtiğimiz hafta Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın yanı sıra Özgür Kadınlar Kongresi (KJA) Sözcü Alya Akat Ata’nın haksız, hukuksuz bir şekilde gözaltına alınarak tutuklanmalarını kınadıklarını ifade ederek, “ Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Sayın Gültan Kışanak, Fırat Anlı ve KJA Sözcü Alya Akat Ata bulundukları konum itibariyle,  demokratik siyasete, , başında bulundukları kurumlarda hak ve hukuka ne kadar sahip çıktıklarını ve demokratik siyaseti önemsedikleri kamuoyu tarafından yakından bilinmektedir.  Diyarbakır gibi bir kentin seçilmişlerini tamamen soyut iddialar üzerine kurulmuş gerekçeler ile gözaltına alıp tutuklamak Türkiye’ye ve demokrasiye yakışır bir durum değildir”  dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarının tutuklanmalarının Türkiye’nin hangi durumda ve halde olduğunun en büyük göstergesi olduğunu belirten Bakırhan, “ devlet Fethullah Gülen ile fotoğraf çeken, önünde diz çöken, hediyeler alıp götüren, randevu almak için kuyruğa girenleri değil, alakasız, ilgisiz,  uzaktan yakından bağı ilgisi olmayan, hatta geçmişte onun silindiri altından geçmiş insanları tutuklamaya çalışıyor. Sayın Gültan Kışanak ve Fırat Anlı da bunlardan birisidir. Cemaat tarafından yapılan KCK operasyonları ile içerde yatanlar bizlerdik. Ona alkış, ayna ve çanak tutanlar ne hikmet ise hiç alakasız ilgisiz bir şekilde değerlendirmeler yapıyor” şeklinde konuştu.

Bakırhan, “ belediyesine ve halkına sahip çıkan Diyarbakır büyükşehir belediye eş başkanlarını tutuklamak hangi aklın, fikrin düşüncesidir. Anlamakta zor çekiyoruz. Umuyor ve diliyoruz ki kısa bir süre içerisinde yapılan bu yanlıştan dönülür. Türkiye daha sağduyulu, bu konularda daha dikkatli ve titiz davranır. Ülke bu zor durumdan çıkarılarak, daha demokratik, huzurlu ve mutlu günleri yaşarız” dedi.

‘Haklı, hak ve hukuk çerçevesinde taleplerimiz var’

Bakırhan, “Burası bizim ülkemizdir. Bizler burada kalacağız. Haklı, hak ve hukuk çerçevesinde taleplerimiz var. Bu taleplerimizin karşılanmasını istiyoruz. Bunun mücadelesini yürütüyoruz. Derdimiz demokrasidir, özgürlüktür. O yüzden Kürt siyasetini bu tür yöntemler ile korkutamazsınız. Baskı ve yok sayma politikaları ile Türkiye Bir yere varamaz” şeklinde konuştu.

‘Belediye ve yerel yönetimlerin demokrasinin beşiğidir’

Bakırhan, Belediye ve yerel yönetimlerin demokrasinin beşiği denilen kurumlar olduğunu belirterek, “ Yerel yönetim demek direkt yerinden, halka dokunan, halkın sorunlarına hitap eden, halkın sorunlarını çözen kurum ve kuruluşlardan, halka hizmet götüren ve halk iradesi ile seçilmiş yerel kurumlardır . Belediyeler gasp edilecekse, yerine kayyumlar atanacaksa biz dükkânı kapatalım. Her şeye tek adam karar versin. Seçime, belediyeye, basın kuruluşlarını o FETO’cu bu şucu diye kapat. Kusura bakmayın herhalde çocuk kandırmıyorsunuz FETO’cular halen ortaklıkta dolaşıyor” dedi.

Bakırhan, başta toplumsal sorunlar olmak üzere sorunların çözümde yerel yönetimlerin önemsenmesi gerektiğini bununda demokrasilerin gereği olduğu ifade ederek, “ yerel yönetimlerin kapatılması, kayyum atanması, halkın iradesinin tutuklanmasının kimseye bu güne kadar bir yararı olmadı, bundan sonrada olmayacaktır. Halkın belediyelerden memnun olmadığına dair söylemeler var.  Tamam, halk memnun değilse erken seçime gidin, sandığı kurun. Yapılanları halka sunun.  Halkın onayını alırsın ve sonra çıkar dersin halk memnun değildi, bizi tercih etti. Sizin de istediğiniz bu değil mi? Yani 350 bin oy almış birinden halk memnun olmayacak da,  yerine atana bir devlet memurundan mı? Memnun olacak?” diye sordu.

‘Siyasi iradeye saygı duyulsun’

Bakırhan, DBP’li belediye olarak göreve geldikleri günden beri, vicdanlı, adaletli, hak ve hukuka dayalı bir yönetim anlayışı ile halka hizmet götürme çabası içinde olduklarını dile getirerek, “ doğru bunları görmeyebilirsiniz.  Ama unutmayın bizler itaat etmedik ve etmeyeceğiz.  Yanlışa evet demiyoruz. Biz halkımızın hakkı ve hukuku diyoruz. Kimsenin de hakkını hukukunu istemiyoruz.   Yani kısaca siyasi iradeye saygı duyulmasını talep ediyoruz. Bu konuda hiç kimseye eyvallahımız da minnetimizde yok. Haklı, adil, demokratik, eşit, yolsuzluğun ve hırsızlığın olmadığı bir yönetim şekliyle kentlerimizi yönetiyoruz.  “ Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Sayın Gültan Kışanak, Fırat Anlı ve KJA Sözcü Alya Akat Ata tutuklanmasını kınıyor ve bir an önce serbest bırakılmalarını talep ediyoruz.  ” şeklinde konuştu.

‘Kayyum çözüm değil”

Bakırhan, geçtiğimiz hafta tutuklu bulunan Belediye Meclis Üyesi Müjde Bozan’ın yerine İç İşleri Bakanlığı tarafından kayyum atandığını hatırlatarak, “kayyumlar çare ve çözüm değil.   Yargılama süreci devam eden birçok arkadaşımız var. Eğer bir suç varsa mahkemeler orada. Düşmesi gerekiyorsa düşürür. Ama arkadaşlarımız suçsuz ise de aklanır, çıkar gelir göreve devam eder” dedi.

‘Dünya Kobanê Günü Kutlu Olsun’

Konuşmasının  sonunda 1 Kasım Dünya Kobanê gününe değinen  Bakırhan, şunları söyledi;  “Kobanê’de İŞİD vahşetine karşı, Arabı, Türkmeni, Kürdü, kadını, yaşlısı, genci, yaşlısı, çocuğu  ile    birlikte direnen ve Kobanê’yi özgürleştiren bütün insanlara, katkısı, emeği,  çabası olan herkese saygı ve sevgimizi  gönderiyoruz. Kobanê düşseydi muhtemelen Türkiye’de İŞİD karalığına gömülecekti. Kobanê’de yeşeren demokrasinin kardeşliğe, birlikte yaşama ve orta doğuda yaşanan savaşları son bulmasına çözüm ve örnek olmasını diliyor  ve 1 Kasım Dünya Kobanê Günü kutluyoruz”

Yapılan açılış konuşması ardından Siirt belediye meclisinin Kasım ayı  ilk gün oturumu  gündem maddeleri  arasında , “Bir Evvelki  Meclis Kararlarının Tasdiki” maddesi  görüşülerek oy birliği ile  kabul edilmesi ardından, yarın saat 10’da yapılacak  2’inici gün oturumuna kadar  ara verildi.

belediye-meclisi-kisanak-anli-ve-atanin-tutuklanmasini-protesto-etti-1-vert

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.