Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

Bin Metrede Piknik Ve Çay Keyfi

Bin Metrede Piknik Ve Çay Keyfi

Siirt’in tarihi mekânlarından biri olan Delikli Taş (Rasıl Hacar) hafta sonu akın eden Siirtli vatandaşlar yerden bin metre yükseklikte piknik yaparak Botan manzarasının keyfini çıkardılar.

Haberin Tarihi: 21 Mart 2018

Siirt şehir merkezine 4 kilometre uzaklıkta olan Delikli Taş (Rasıl Hacar)’a hafta sonu akın eden yerli ve yabancılar vatandaşlar Botan manzarasının keyfini çıkararak piknik yaptılar. Aile ve arkadaşları ile Delikli Taşa’a gelen çok sayıda vatandaş Botan vadisinin eşsiz manzarasını izleyerek hatıra fotoğrafı ve piknik yapma şansı buldular. Bahar ayının gelmesini fırsat bilen Siirtli ve ilde yaşayan çok sayıda öğretmen ve memurlar aileleri ile beraber gelerek cam terasta piknik ve çay içerek hafta sonlarını farklı bir ortamda geçirdiklerini açıkladılar.

Daha önce Siirt’in tarihi yerlerinden biri olan ancak tinercilerin mekânı haline gelen Delikli Taş’ı Siirt Valiliği ve Dicle Kalkınma Ajansının hazırladığı proje ile modern bir tesise çevrildiğini belirten Delikli Taş İşletmecisi Ishak Yargıcı, “Siirt Valiliğinin ve Dilce Kalkınma Ajansının yaptığı desteklerden sonra burası modern bir mesire alanına dönüştü ve şuan bura gerek yerli vatandaşlarımız ve gerekse il dışında buraya görev icabı için gelen yabancı vatandaşlarımız akın etmektedirler. Halkımız bin metre yükseklikte çay ve piknik keyfi yapıyorlar” dedi.

Bölgeye hâkim bir yerde bulunan Delikli Taş, yapılan çalışmalardan sonra halka açılırken, ihale usulü olarak işletmesini alan İshak Yargıcı, daha önce Delikli Taş’ın atıl durumda olduğunu, güvenlik gerekçesi ile ailelerin tercih etmediği bir ortam olduğunu ancak şuan ise insanların akın ettiğini belirten işletme sahibi İshak Yargıcı; “Yaklaşık bin metre yüksekliğe kurduğumuz resturant’a vatandaşlarım büyük bir ilgi gösteriyor. Hafta sonu yer ala bilmek isteyen vatandaşlar bizleri arayarak rezervasyon alıyorlar ve kendilerine yer ayarlıyoruz. İlgiden ötürü çok memnunuz” dedi.

DAHA ÖNCE GÜVENLİ DEĞİLDİ

Siirt kent merkezine yaklaşık 4 k uzaklıkta bulunan Taş Başı (Rasıl Hacar)’ın daha önce güvenli olmadığından ötürü tercih etmediklerini ancak şimdi ise burada yer bulabilmek için sabah erken saatlerde geldiğini belirten Kurtalan İlçesinde Öğretmenlik yapan Onur Şahin, “İlçede sınıf öğretmenliği yapmaktayım ve 3 yıldır görev yapıyorum. Daha önce burada gelmek neredeyse imkânsızdı. Ancak yapılan restorasyon çalışması neticesine modern bir mesire alanına çevrildi ve ben ve arkadaşlarım hafta sonunu burada iyi bir zaman geçirmek için geldik” dedi. Botan vadisini Siirt’in yapılan tanıtım videolarında izleme şansı yakaladıklarını ancak hiç görmediğini belirten Psikolojik Danışman Rehber Öğretmeni Hanife Avşar, “Bu eşsiz manzarayı daha önce televizyonlar ve internet ortamında izlerdik ancak bu gün buraya gelerek kendi gözlerimiz ile gördük. Gerçekten buralar çok güzel ve herkesin buralara gelip görmesi gerekir. Bizde burada gelerek bin metre yükseklikte piknik ve çay keyfi yaptık” dedi.

 

BİSİKLET TURLARI DÜZENLENLENİYOR

 

Taş Başı (Rasıl Hacar)’a bisiklet turları düzenlendiğini belirten Genç Toplular Girişimciler Derneği Başkanı İsmail Gülek ise, “Rasıl Hacar dediğimiz tarihi alanlarımızdan yere Genç Girişimciler olarak çeşitli bisiklet turları düzenliyoruz. Amacımız sağlıklı yaşamdır ve bisiklet pedallarını Taş Başı’ına sürdük. Hemen hemen her hafta sonu buraya geliyoruz. Bazen 30 bazen de 50 bisiklet kullanıcısı ile buraya gelerek piknik yapıyoruz. Burayı düzenleyen yetkililere çok teşekkür ediyoruz. Daha önce buralara gelmek yürek işi idi ancak şimdi özellikle bayan sporcularımız burayı tercih ediyorlar ve bisikletle buralara gelmek istiyorlar. Güvenlik konusunda içimiz rahat olduğundan ötürü buralara daha çok gelmeyi hedefliyoruz” dedi.

Bir Yorum Yazın