Binbaşı Şehit Mithat Dunca Sergisi Açıldı

Binbaşı Şehit Mithat Dunca Sergisi Açıldı

Şehit ve Devlet Büyüklerinin geride bıraktığı emanetlerden oluşan sergi Kültür Merkezinde açıldı. Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Siirt İl Başkanlığı tarafından düzenlenen sergide şehit ve devlet büyüklerinin kullandığı giysi ve eşyalar sergileniyor.

Haberin Tarihi: 19 Nisan 2019

Serginin açılması nedeniyle aynı yerde bir tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Müftü Yardımcısı Mehmet Şirin Ayral şehitlik mertebesini anlattı ve dua yaptı. Vakfın Siirt Şube Başkanı İrfan Yıldız da yaptığı konuşmada sergide çeşitli yerlerde vatan için canını feda ederek aramızdan ayrılan  205 şehidin eşyalarının sergilendiğini belirtti ve şehit yakınları ile gazilere toplumda verilmesi gereken önemin üzerinde durdu. Yıldız, Siirt Barosu ile yaptıkları anlaşma ile ülke genelinde ilk defa şehit yakınları ve gazilerin açtıkları davalarda avukatlık ücretinin alınmayacağını açıkladı.

Şehit babaları adına konuşmanın yapılması ve kendisi ile garnizon komutanlığına bayrak takdiminin ardından tören sona erdi.Törenin ardından sergi gezildi.

Törene il protokolü, şehit yakınları ve gaziler ile öğrenciler katıldı.

Bir Yorum Yazın