BİR DEĞİŞİMİN ÖYKÜSÜ BAŞKAN TAŞKIN DÖNEMİNDE SİİRT BELEDİYESİ « Siirt'te Net

SON DAKİKA

BİR DEĞİŞİMİN ÖYKÜSÜ BAŞKAN TAŞKIN DÖNEMİNDE SİİRT BELEDİYESİ

Bu haber 06 Aralık 2018 - 9:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dünyanın en kadim şehirlerinden birisi olan Siirt’te, belediyecilik hizmetleri Cumhuriyetimizin kurulduğu ilk yıllarda başlamış olmasına rağmen, iki yıl öncesine kadar gerçek anlamda belediyecilik hizmeti alamamıştı.

İki yıl önce belediye başkan vekilliğine atanan  Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın büyük bir değişim başlattı. Bu hizmetlerin önceki ve şimdiki durumunu kısaca özetlemek gerekirse:

1.Kurumsallaşma:

80 yılı aşkın bir geçmişi bulunmasına rağmen Siirt Belediyesi gerçek anlamda kurumsallaşamamıştı. Birimler arasında net ve açık bir şekilde görev ve personel dağıtımı yapılamamış, çalışmalar günü birlik kararlarla gerçekleştiriliyordu.Çalışmalara yön verecek uzun süreli stratejik planlamalar yapılmıyordu, yapılanlara da uyulmuyordu.

Bu dönemde ise bir kamu kurumunun gerektirdiği kurumsallaşmaya doğru hızlı bir çalışma gerçekleştirildi.Birimler arasında ihtiyaca göre personel dağıtımı yapıldı.Her birimin görevleri net bir şekilde belirtildi.Uzun süreli vizyon belirleyecek nitelikte planlamalar ve programlar yapılmaya başlandı.

2.Alt Yapı

Siirt Belediyesinde geçmiş dönemlerde alt yapı çalışmalarına dönem dönem ağırlık verilmiş ise de bu çalışmalar genellikle plansız yapılmış veya plana uyulmadan gerçekleştirilmiştir. Daha çok günü kurtarma tarzında bir çalışma yöntemi seçilmiş ve yapılan işler kısa bir süre sonra tekrar aksamaya başlamıştır.

Bu dönemde ise planlı ve programlı çalışma yöntemi seçilmiş. Çalışmalar kentin gelişimine ve ihtiyaca göre planlanmış.Kişilerin istekleri yerine çoğunluğun ihtiyaçları göz önünde bulundurulmuştur.Kanalizasyon, yağmur kanalları istinat duvarları çalışmaları büyük bir hızla yürütülmüştür.

Bu dönemde 12.5 km’lik kanalizasyon …Atlyapı çalışmaları kapsamında 14 km’lik kanalizasyon 16,5 km içme suyu ve 2,5 km yağmur suyu altyapı çalışması yapıldı 85 Bin ton (45 KM)  Sıcak asfaltın serimi tamamlandı YAPIMI PLANLANAN 220 BİN METREKARE – 50 KM

Yapımı tamamlanan 200 bin metrekare – 45 KM parke döşeme yol  yapılmıştır. Kent içiyle yetinilmemiş, eskiyen parke yollarının yenilenmesi esnasında ortaya çıkan sağlam parke taşları ile bağ içi yollarda düzenleme gerçekleştirilmiştir.

2017 çalışmaları kapsamında sıcak bitümlü asfaltın serim işlemi tamamlandı. 65 bin ton (35 KM)

2018 Yılında Seksen Beş Bin ton (45 KM) sıcak asfalt serim programı dahilinde 85 Bin ton (45 KM)

Kızlar Tepesi Projesi

“Kardeş Belediyeler” projesi kapsamında yapımı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından üstlenilen Siirt’in eski sosyal aktivite merkezlerinden Kızlar tepesi, içinde sosyal ve kültürel alanlar, yürüyüş yolları, gölet ve macera parkının olacağı büyük bir parka dönüştürülüyor. Kasım ayında yapımı  tamamlanacak park ile Siirt’in çehresi değişecek.

Kadın Spor ve Kültür Merkezi Projesi

“Kadın Spor ve Kültür Merkezi” ile Siirt’e, içerisinde olimpik yüzme havuzunun, saunanın, toplantı, spor ve fitness salonları ile kafeteryaların yer alacağı sadece kadınlara özgü bir bina kazandırılıyor.

3.Üst Yapı

Daha önceki dönemlerde belediyeler üst yapı çalışması ve kentin güzellemesi adına  birkaç parkın yapımı ile sınırlı sayıda ağaç dikimi  dışında bir çalışma yapmamışlardır.

Bu dönemde park sayısı katlanarak artmış ve Siirt  bazı hizmetleri ilk defa görmüştür.İlk defa kent merkezinde dekoratif amaçlı ışıklandırma yapıldı, park ve bahçelere mevsim çiçeklerinin ekimi sağlandı.

Bu dönemde bu alanda yapılan çalışmaları şöyle özetleyebiliriz:

Güres Caddesi, Hükümet Caddesi, Aydınlar Caddesi , Abdullah Bağış Caddesi , Hakkı Akyüz, Musa Atik Caddesi  ve 15 Temmuz Demokrasi Meydanında dekoratif aydınlatma çalışmaları yapıldı.

İl merkezinde bulunan 15 caminin halıları (2,100 m²) yenilendi. Taziye evleri ve camiler bakımları yapıldı.

Mezarlık genişletme çalışmaları 3 bin metre kare genişletildi. Bütün mezarlıkların istinat duvarları ve kapıları restore edildi.

Görüntü kirliliğine neden olan trafo kulübeleri dekoratif boyanarak oluşan kötü görünümün önüne geçildi.

Şehrin Yaz aylarında artan su ihtiyacının karşılanması için Botan pompaj istasyonu faal duruma getirildi.

İl merkezinde yer alan park, bahçe, bulvar ve caddelerde ekimini gerçekleştirdiğimiz çiçekler, çevreye daha da estetik bir görüntü kattı.  28 adet yeni park 14 adet eski park onarıldı toplam 42 park yapıldı, 11.800  adet ağaç dikimi, 132. bin adet şehrin orta rüküşlerinde, şehrin muhtelif yerlerinde, bütün okulların bahçelerinde  dikimleri yapıldı.

Şehrin muhtelif yerlerinde insanların oturup dinlenmeleri ve beraber vakit geçirmelerinin sağlanması amacıyla 1500  adet çatılı ve tekli bankın montajı yapıldı.

Şehir merkezin yıllarca görüntü kirliliğine sebep olan ve halk sağlığını tehdit eden Eski Hayvan pazarı çocuk parkına dönüştürüldü ve eski hayvan pazarının yerine ilimizin nüfusunun artması neticesinde, trafik akışının yoğunluğuyla ve zamandan kazanmak için 2.inci İtfaiye Şubesini Aştı.

Ana merkez itfaiye şubesini de şu anda inşaatını tamamlama aşamasına gelinmiştir.

Temizlik Hizmetleri

28 araç ve 157 personel ile tüm mahallelerde temizlik çalışmaları devam etmekte olup, günlük 180 ton atık toplanmaktadır. 70 adet yeraltı çöp konteynerinin montajını tamamlandı. Yaz aylarında çevreye duman ve kötü koku yayan Vahşi Çöp Depolamanı ıslah edilerek şehrin rahat nefes alması sağlandı. 1200 yeni çöp kovası 250 Çöp Konteyneri yenilendi. 3 Araç ve 7 personel ile 22  mahallede haşerelere karşı ilaçlama çalışması yapılmaktadır..

Hayvan Hastanesi

Belediye tarafından, Siirt Üniversitesi Hayvan Hastanesinde 243 sokak hayvanı tedavi ettirildi. Aşırı sıcaklar nedeniyle  sokak hayvanlarının yiyecek ve suya daha kolay ulaşmaları için mama ve su kabı ile birlikte, mama dağıtımını gerçekleştirildi.

Sosyal Belediyecilik Çalışmaları

Evliliğe ilk adımı atan 1329 çifte Nikah Paketi hediye edildi. Gözlerini dünyaya açan 4679 bebeğe “Hoş geldin Bebek” paketi hediye edildi. Vatani görevini yerine getirmek üzere askere giden 1476 gence “Güle Güle Mehmedim” paketi hediye edildi. 100 çölyak hastasına 840  adet glüteniz gıda paketi dağıtıldı. İhtiyaç sahibi 5117 aileye 9561 adet 956.100 TL sosyal yardım kartı verildi. Gerçekleştirilen hasta ziyaretlerinde 1.000 hastaya “Geçmiş Olsun” paketi verildi. Yardıma muhtaç vatandaşlara yönelik Belediye hizmet binasında kurulan “Hayır Çarşısı”nda 4.098 aileye 30.593 parça giyim yardımında bulunuldu. “Evde ve Hastanede Bakım Hizmeti” ile 406 yardıma muhtaç vatandaşa evinde sağlık  hizmeti verilip kişisel bakımları yapıldı. Vatandaşların ibadetlerini daha temiz ortamlarda yapmaları için cami ve kuran kurslarında temizlik yapıldı.

Gençlik Buluşması ve Başkan Mahalle Projesi

Gençlik Buluşmaları” çalışmaları kapsamında ortaöğretim, üniversite öğrencileriyle söyleşiler düzenlendi. “Başkan Mahallemizde” projesi ile 19 mahallede toplantılar gerçekleştirip vatandaşlarla bir araya gelindi.

Engelli Araçları İçin Şarj İstasyonu Kuruldu

Şehrin farklı noktalarına konulan “Engelli Araç Şarj İstasyonları” sayesinde Engelli vatandaşların akülü araçlarını ücretsiz şarj etmeleri sağlandı. Belediyeye müracaat eden ve akülü araç kullanabilir raporu olan Engelli vatandaşlara toplam 84 adet akülü araç dağıtımı yapıldı.

Ramazan Etkinlikleri

2017 Yılı ramazan ayında 50 Bin vatandaşımızla aynı sofrada buluşup iftarımızı açtık. Ramazan ayının geleneğini yaşatmak ve toplumsal kaynaşmayı sağlamak amacıyla 2017 yılında ilki gerçekleştirilen “Ramazan Etkinlikleri”ne vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 2018 yılında gerçekleştirdiğimiz Ramazan Etkinliklerinde vatandaşlar, unutulmaz bir ramazan yaşadı.

  1. Siirt Kitap Fuarı

Birbirinden değerli yazarlar Siirtli vatandaşlarla bir araya geldi.  75 bin TL tutarında kitap çekleri, gençlere ücretsiz olarak dağıtıldı. 18 – 22 Ekim tarihleri arasında İstanbul Yenikapı etkinlik alanında “4. Siirt Tanıtım Günleri” etkinliği Siirt Valiliği ve Siirt Vakfı ile birlikte düzenlendi.

  1. Siirt Kitap Fuarında 75 bin TL tutarında kitap çeki, gençlere ücretsiz olarak dağıtıldı.
  2. Belediye Tiyatrosu

    Beni Affet Anne – Nafile Dünya – Dev Adam – Hayırsız Evlat – Kül ve Gül Mevsimi  – Bugün Git, Yarın Gel – Pembe Aslında Siyahtır – Hikaye-i Kaymakam  Tiyatro oyunları sahnelendi.

STREETBALL TURNUVASI

25 Büyükler 14 Gençler kategorilerinde toplam 39 takım 156 sporcunun katılımlarıyla, Streetball Sokak Basketbolu turnuvası gerçekleştirdik.

Siirt Belediyesi’nden Spor Sahaları

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı işbirliğinde 18 adet okul ve semt spor sahaları yaptık.

Kültür ve Gençlik Merkezi Kültür ve Gençlik Merkezlerimizde Kur’an-ı Kerim, Tiyatro, Bağlama, Seramik, Çini, Resim, Fotoğrafçılık, Pastacılık yapım ve sunum, takı tasarım ve El Sanatları Kursları düzenlendi.

İtfaiye İstasyonu Projesi

Kızlar  Tepesinde bulunan ve şehrin ihtiyacına cevap veremeyen eski itfaiye ana hizmet binası, Doğan Mahallesinde 1275 m² alan üzerine yapımına başlanan yeni hizmet binasına taşınacak.

 Sabit Semt Pazarı Faaliyete Girdi

Şehir merkezinde büyük bir sorun olan seyyar satıcı, pazarcı ve köy ürünleri satıcılarına yönelik başlatılan çalışmalar kapsamında, 240 pazarcı reyonu ve yüz araçlık otoparkın bulunduğu Sabit Semt Pazarı, pazarcıların ve vatandaşların hizmetine açıldı.

Yeni Şehirler Arası Otobüs Terminali

Toplam  3.061 metrekare alan üzerine yapımı tamamlanan 12 peronlu yeni şehirler arası otobüs terminali, Aralık 2016 tarihinde hizmet açıldı.

Yeni Şehirler Arası Otobüs Terminali

Toplam  3.061 metrekare alan üzerine yapımı tamamlanan 12 peronlu yeni şehirler arası otobüs terminali, Aralık 2016 tarihinde hizmet açıldı.

Muhtar evleri projesi

Mahalle muhtarlarının vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmeleri için 10 ayrı noktada yapımına başladığı Muhtar Evleri Projesi bitirilip teslim edildi.

Küçük ve Büyük Baş Hayvan Kesimhane Projesi

Günlük 300 küçükbaş, 100 büyükbaş hayvan kesim kapasitesine sahip otomatik sistem, modern kesimhane binasının yapımına başlandı.

Siirt Eski Çarşıların İyileştirme ve Rehabilitasyon Projesi

Dicle Kalkınma Ajansı ile düzenlenen ‘Siirt Eski Çarşıların İyileştirme ve Rehabilitasyon’ projesi kapsamında Güres caddesi ile bağlantılı olarak ‘Helvacılar Çarşısı’nda bulunan dükkanların cephe ve sokak iyileştirmeleri ve rehabilitasyonu gerçekleştirilerek, turizme kazandırılacak.

Sıfır Atık Projesi

Sıfır atık projesi kapsamında çöplerin ayrıştırılarak geri dönüşüme gönderilmesini sağlayan “Ambalaj Atıkları Toplama ve Ayrıştırma Tesisi” hizmete açıldı. Yaklaşık 1 Yılda Toplam 526 Ton atık ayrıştırıldı.

4.Sosyal Belediyecilik

Daha önceki dönemlerde Siirt Belediyesinde sosyal belediyecilik  çalışmaları çok kısıtlı kalmış. Bayanlara hizmet veren bir birim dışında pek bir çalışma yapılmamıştır. Kurslar ve gezilerle kültürel etkinlikler düzenlenmemiştir.Hatta çoğu zaman yasal olarak ödenmesi gereken asker ailelerine maaşları verilmemiştir.

Bu dönemde Siirt gerçek anlamda sosyal ve kültürel belediyecilik hizmetini gördü.Konserler tiyatro etkinlikleri, geziler, mesleki ve hobi kursları düzenlendi. Belediye bünyesinde açılan mağazada  daha önce isimleri belirlenen ailelerin giyim ihtiyaçları onurlarını kırmadan gelip kendileri seçmek suretiyle temin etmeleri sağlandı. Sporun gelişmesi için turnuvalar düzenlenmiş, spor kulüpleri desteklenmiştir.

Aynı şekilde okullara her türlü destek verilmiş. Dış cephe kaplamalarından boyaya ve bahçelerinin parke ile döşenmesine kadar çok değişik destekler verilmiştir.

Valilikçe düzenlenen kitap fuarlarına iştirak edildi. İl dışında Siirti tanıtmak amacıyla düzenlenen etkinliklerle fuarlara katılım sağlanmıştır.

Bu alanda yapılan çalışmaları şöyle sıralamak mümkün:

Özetlemek gerekirse; bu ödenmede toplumun bütün kesimlerine ve kurumlarına uzanan bir belediyecilik hizmeti verilmiş ve Siirt hızlı bir şekilde belediyecilik alanındaki sorunlarını çözme yoluna girmiştir.

Bu Vesile ile ilimizi hızlı bir şekilde tanıyan ve hizmet eden gece gündüz demeden, yabancıyı, kürdü, arabı ve çerkezi, mahalleleri ayırt etmeyen ve halk içinde sevilen, kahraman güzide bir insan, makamı her zaman açık; Siirt Belediye Başkan Vekili  Ceyhun Dilşat Taşkın küçüğüyle büyüğüyle kalplerde taht kuran halkın sevgisini kazanan bir başkan olarak tanılan gerçek kahramana ve 20 yıldan beri Siirt’te yapılmayan çalışmaları 2 yıl içinde bambaşka bir Siirt yapana bir 5 yıl daha verilmesi için bütün Siirt halkı beklemektedir. Bunlar hizmet değilde nedir?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.