Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

BİRLİK GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLBAŞ ERKEN KUZU KESİMİNİN ÖNÜNE GEÇİLMELİDİR

BİRLİK GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLBAŞ ERKEN KUZU KESİMİNİN ÖNÜNE GEÇİLMELİDİR

Türkiye Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Ali İlbaş, son dönemlerde yükselen et fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Haberin Tarihi: 18 Haziran 2017

İlbaş  et fiyatlarındaki dalgalanmaların  önüne geçilebilmesi  erken kuzu kesimin önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

Bu konuda bakanlığın genç çiftçilerin desteklenmesi  projesi gibi  bazı güzel adımlar attığını belirten İlbaş bu ve benzeri projelerin arttırılmasını istedi. Birlik olarak bu  ve benzeri projeleri desteklediklerini ifade eden İlbaş, bu projelerin yaygınlaştırılmasının yanı sıra  belirli aralıklarla denetlenmesi gerektiğini söyledi.

Besicilerin önündeki en büyük zorluğun ekonomik nedenlerden dolayı erken kuzu kesimi olduğunu belirten İlbaş “Öncelikle erken kuzu kesiminin önüne geçilmesi gerekiyor. Kuzuların altı aydan önce kesilmemesi gerekiyor. Kesilmesi halinde et kaybı meydana geliyor. Bunun içinde besicilerin desteklenmesi önceliği ortaya çıkıyor. Bu konuda bakanlık genç çiftçi projesi gibi projeleri uygulamaya koydu. Bu ve benzeri projelerin arttırılarak devam ettirilmesi gerekiyor. Ancak bunlar yapılırken denetimlerinde arttırılması ve bu desteklerden yararlananların kurallara uymalarının sağlanmalıdır.  Yine kuzuların erken kesimini önlemek içinde doğrudan gelir desteğine dahil edilmelidir.“ dedi.

Yetiştiricilerin bunun yanında bir çok zorluk çektiğini belirten İlbaş son dönemlerde teröre yönelik olarak yapılan operasyonlardaki artış nedeniyle yaylalara çıkmakta zorluk çekildiğini söyledi. Yetiştiricilerin yaz aylarında yaylalarda kış aylarında kışlaklarda geçirdiklerini belirten İlbaş şöyle dedi “ Bilindiği üzere ülkemizdeki küçükbaş hayvanların yarısı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetiştiriliyor. Bu iki bölge bu alanda birer merkez konumundadırlar. Ancak bu iki bölgemizde teröre yönelik operasyonlar hız kazandı. Operasyonlar nedeniyle yaylalar yasaklanıyor. Bu durumda yetiştirici büyük zorluklar çekiyor. Hatta bazıları zorunlu olarak yaylalara çıkmak zorunda kaldığı için de ağır para cezalarına çarptırılıyorlar. Bu da bir çok yetiştirici elindeki hayvanı satmak zorunda bırakıyor. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Arpa ve yem fiyatlarında da dengenin sağlanması gerekiyor.” Dedi.

Et ve canlı hayvan ithalatının bir çözüm olmadığını belirten İlbaş  bunun yerine ülkemizde  45 milyon civarında olan küçükbaş hayvan sayısının hızlı bir şekilde arttırılması ve en azından 80 milyona çıkarılması  gerektiğini sözlerine ekledi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın