Camiler ve Din Görevlileri Haftası Kutlanıyor « Siirt'te Net

SON DAKİKA

ŞEHİDİMİZ DUALARLA EBEDİYETE UĞURLANDI

Eruh Haberleri, Jandarma, SİİRT HABERLERİ

Camiler ve Din Görevlileri Haftası Kutlanıyor

Bu haber 06 Ekim 2016 - 12:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası bu yıl “Camiler ve Kitap” temasıyla kutlanacak.

1-7 Ekim arası Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlanırken bu yıl hafta “Camiler ve Kitap” temasıyla kutlanacak.

Hafta nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen Diyanet-Sen Siirt il Başkanı Hamit Evin, Toplum açısından son derece önemli olan camiler ve din görevlilerinin toplumdaki yeri ve önemine dikkat çekmek, onların gerecek işlevini ortaya koymak, sıkıntılarını dile getirmek ve çözüm önerilerini sunmak, camilerin daha işlevsel hale gelmesini sağlamak gibi ihtiyaçların Camiler ve Din Görevlileri haftasının kutlanmasına zemin hazırladığını söyledi.

Din görevlilerinin  toplumun önderi ve rehberi olduğunu, din görevlisinin sadece namaz kıldıran ezan okuyan kişi olmadığının altını çizen EVİN“Din görevlisi topluma her konuda rehberlik edecek, toplumu iyiye güzele yönlendirecek, insanların hem dünya hem de ahiret hayatını müreffeh kılacak telkin ve yönlendirmeler yapacak önder demektir. Peygamber varisi, yüce Allah’ın yeryüzündeki halifesi sıfatıyla din görevlisi, topluma örnek olan  ve toplumu dizayn eden imam demektir. Din görevlisi, Sütçü İmam gibi vatan için, bayrak için, namus için toplumun dinamiklerini kullanarak şehadet şerbeti içmeyi göze alan insan demektir” diye konuştu.

15 Temmuz darbe kalkışmasında milletimizin manevi önderleri olan din görevlilerinin bu misyonlarını en güzel şekilde yerine getirdiklerini dile getiren EVİN “Milli iradeyi, demokrasimizi, milletimizin hukukunu korumak için üzerlerine düşeni en iyi şekilde yapmışlardır.  Özgürlüğümüzün sembolü olan minarelerden  salalarla darbe kalkışmasına meydan okumuşlar, Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Savaşı ruhunun yeniden  oluşmasına öncülük etmişlerdir” diye kaydetti.

Din görevlileri olarak kendilerine çok büyük görevler düştüğünün farkında olduklarını ifade eden HAMİT EVİN “Bugün kurum imamı, bölge imamı vb. adlarla vatanımıza ve milletimize kasteden vatan hainlerine fırsat vermemiz gerekiyor. Hatta darbeci hainlere imam denmesinden de rahatsızız. Bu ülkenin imamı olan bizler camide, mahallede, köyde, kasabada görevimizin başındayız. Bu darbe kalkışması bize gösterdi ki, daha çok çalışmalı, eksik yanlarımızı tamamlamalıyız. Toplum üzerinde daha etkin bir rol üstlenmemiz gerektiğinin, cemaatimiz başta olmak üzere toplumun her kesimine ulaşarak, bilgiyi doğru kaynaklardan öğretmek zorunda olduğumuzun bilincinde olmalıyız. Bizim eksik bıraktığımızı bir başkası tamamlamaya kalkınca neler olabileceğini net gördük” diye aktardı.

Kamuoyunun da yakinen bildiği üzere şortlu bir bayana yapılan saldırıda saldırgan hak ettiği cezayı aldı. Fakat bu ülkenin bağımsızlığına ve milli iradesine kast eden darbecilere tepki olarak ve diyanetten aldığı talimatla sela okuyan imama saldıran şortlu saldırgan hoşgörüyle muameleye tabi tutuldu. Bu kamu vicdanını çok yaralamıştır. Çünkü bu mantığa göre adalet, insanın onuruna değil giydiği elbiseye bağlı hale gelir. Sarıklı ve cübbeliyseniz size saldırı önemsiz bir husustur ama şortluysanız affedilmez bir suçtur. Saldırganın irtikap ettiği cürüm değil, giydiği elbise onun cezasını belirler. Saldırırken şort giymişseniz bu suçu hafifletici nedenler arasındadır. Biz şortlu adalet değil, hakikî adalet istiyoruz. Ve görev üzerindeki bir imamı darbederek hem devlete hem de millete meydan okuyan, hem devleti hem de milleti aşağılayan bu kimsenin hak ettiği cezayı almadığı kanaatindeyiz. Bu konuda hakkaniyetli bir tutum sergilenmesini bekliyoruz. İmam hatip arkadaşımızın kişisel onuru zelendiği gibi temsil ettiği kurumun şahsı manevisine de saldırı olmuştur. Kimse şort giydiği için üstün insan sayılmamalı. Herkes insan olmasına ve temsil ettiği değerle göre muameleye tabi tutulmalı.

Diyanet-Sen olarak bu davada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan bu şahısların tekrar tutuklu olarak yargılananmalarını ve gereken cezaya çarptırılmalarını istiyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.