Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

Çocuk Üniversitesi Projesi Kuruldu

Çocuk Üniversitesi Projesi Kuruldu

Üniversitemizin yürütücüsü olduğu T.C. Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında desteklenen “Çocuk Üniversitesi” projesi, Kezer Yerleşkesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Konferans Salonunda yapılan açılış toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

Haberin Tarihi: 05 Aralık 2017

İlimizde bulunan ortaokul 6. Sınıf öğrencilerine yönelik verilecek olan eğitimlerde, günlük hayatları içerisinde gördükleri, yaşadıkları, hissettikleri her şeyde fizik, kimya, biyoloji ve matematiğin olduğunu göstermek, bilim ile hayat arasında ilişki kurmalarını sağlamak ve ilgi-becerilerine göre ileriki yaşları için rehber olmak amaçlanmaktadır.

Ortaokul 6. Sınıfta okuyan 100 öğrencinin yararlanacağı “Çocuk Üniversitesi” projesi 10’ar haftalık iki dönemden oluşmaktadır. Haftada 10 saat 13.00 ile 17.00 saatleri arasında tamamen uygulamalı ve disiplinler arası bir yaklaşımla eğlenerek öğrenmeleri gerçekleştireceklerdir.

Toplantının açılış konuşmasını yapan, projenin koordinatörü Eğitim Fakültemisi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Esef Hakan Toytok; etkili öğrenme olarak tanımlanan, öğrenmeyi öğrenme becerisinin öğrencilere kazandırabilmek için öncelikle uygun zihinsel kurulumlara sahip olmaları gerektiğini ifade ederek:

“Bu proje ile öğrencilerimize dersler arasında ilişki kurdurarak, onların etkinliklerle tümleşik düşünme becerilerini geliştirmek, bu sayede istenilen zihinsel kuruluma ulaşmalarını sağlamak amaçlanmaktadır. Projemizin, Birinci dönem “Bilimle ve Sanatla Buluşma Dönemi”, ikinci dönemin ise “Uzmanlaşma Dönemi” olarak adlandırılmaktadır. Uzmanlaşma döneminde öğrencilerimiz bir akademik, birde Spor-Sanat derslerinden birini seçerek bu alanda ürün ortaya çıkaracaktır.” dedi.

Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Esef Hakan Toytok’un açılış konuşmasının ardından konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman; Üniversitelerimiz artık sadece belli yaş gruplarına standart olarak eğitim-öğretim veren kurumlar yerine, 7 den 77’ye herkesin yararlanabileceği, haftanın 7 günü açık, yaşam boyu öğrenme odaklı eğitim veren, adeta yaşayan birer eğitim-öğretim kurumlarına dönüştüğünü vurgulayarak: “Üniversitemiz kuruluşunun daha 10. yılında genç bir üniversite olmasına rağmen bölgede her zaman bir değişim öncüsü olma gayreti içerisinde çalışmalara imza atmaktadır. İşte bu çalışmaların meyvelerinden biriside, çocuklarımızın erken yaşta üniversite ile tanışacakları, üniversitemizin laboratuvarlarından ve uzman öğretim elemanlarının bilgi ve deneyimlerinden sonuna kadar istifade edebilecekleri “Çocuk Üniversitesi” projesidir. Bu proje sayesinde geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza, bilimsel ve çok yönlü bakış açıları kazandırmak, bilim ile uygulama arasında bağ kurdurmak amaçlanmaktadır. Projemiz, 21. yüzyıl dünyasına uygun olarak; yaşam ile okul ve teori ile pratik arasında nasıl bir ilişkinin olduğunu; sınav, not, kitap, defter gibi geleneksel yapılardan uzak modernist bir yaklaşımla etkili bir biçimde kavratmaktır.” diyerek projenin Siirt’e ve bölgeye hayırlı olmasını diledi.

Törene Vali Vekili Bünyamin Kuş, Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, Baro Başkanı Av. Nizam Dilek, Valilik Sosyal Projeler Müdür Vekili Hadi Başak, proje uzmanı Ömer Günzit, üniversite yöneticileri, öğretim üyeleri, öğrencilerle velileri katıldı.

Proje Açılış toplantısının ardından öğrencilere ve toplantıya katılan il yöneticilerine Yerleşkemizde eğitimlerin verileceği alanlar gezdirildi.

 

Bir Yorum Yazın