COŞKUN ARAL VE BERABERİNDEKİ EKİP SİİRT’TEYDİ

COŞKUN ARAL VE BERABERİNDEKİ EKİP SİİRT’TEYDİ

Uluslararası savaş fotoğrafçısı, gezgin, belgesel yapımcısı, gazeteci hemşerimiz Coşkun ARAL ile Türkiye’nin en büyük Kalp Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, SOFOS şirketi yönetim kurulu Başkanı İbrahim Murat Bozcu ve beraberlerindeki akademisyenlerin de bulunduğu ekibe Siirt İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün rehberliğinde Siirt ve Tillo gezisi düzenlendi.

Haberin Tarihi: 25 Mart 2019

Siirt’teki yaşam tarzını deneyimlemek için düzenlenen kültür turunda, 21 Mart ekinoksuna denk gelen İbrahim Hakkı Hazretlerinin hocası İsmail Fakirullah Hazretlerine duyduğu saygıyı ifade etmek için tasarladığı tarihe meydan okuyan, geleceğe miras bıraktığı bir astronomik düzenekle daha Tillo sokakları karanlık iken türbedeki sandukanın baharın ilk ışıkları ile aydınlanmasını izleyen kafile daha sonra Ulu Camii, Taş Başı – Delik Taş (Ras’ıl Hacar) Tillo seyir terası, Siirt çarşıları yer aldı. Botan’ın muhteşem manzarasını izlerken yörenin efsanelerini, gerçek hikâyelerini Coşkun Aral’dan tarih semineri tadında dinlediler.

Siirt Valiliği bünyesinde faaliyet gösteren Aile Destek Merkezinde ev hanımları yöresel Siirt mutfağını tanıtan yöresel yemekler ve tatlılar ikram edildi.

Tadına bakılan lezzetlerin başında meşhur büryan gelirken, az bilinen ama bölgede çok sevilen yemeklerin, tatlıların yapılışına, hikâyelerine, lezzetlerine Siirt Valiliği bünyesindeki Aile Destek Merkezindeki ev hanımları eşliğinde şahitlik edildi.

Siirt İl Kültür ve Turizm Müdürü Remzi Uslu, 12 bin yıllık kadim şehirde sağlanan huzurun yanı sıra önemli etkinlikler ile şehrin ismini duyurduklarını söyledi.

Uslu, hızla gelişen turizm sektöründen Siirt ve Tillo ilçesinin yeteri kadar pay alabilmesi, turizm alanında hak ettiği noktaya gelebilmesi için yoğun bir gayret içerisinde olduklarını dile getirdi.

Uslu, “İlimiz, eşsiz doğal güzellikleri, tarihsel dokusu ve kültürel zenginlikleri, zengin mutfak kültürü, bereketli toprakları, konuksever insanları ile önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Bu bağlamda, ilimiz valisi Sayın Ali Fuat ATİK’in himayelerinde ilimize bu ve benzer tur organizasyonlarının devam etmesi ilimizin etkili tanıtımına katkı sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

 

Bir Yorum Yazın

Künye

İmtiyaz Sahibi
Ferit Yılmaz

Editör
Ramazan Sevilgen (misbah_olay56@hotmail.com) , Siirt'te Net

Adresimiz
Bahçelievler Mahallesi Türktelekom Karşısı / Siirt

Ajans Telefonu
+90 541 224 12 11

Ajans Fax

Ajans Mail
misbah_olay56@hotmail.com