DAHA ÇOK FİDANLA BULUŞSUN

İstenirse oluyormuş. Tarım ve Orman Bakanlığının düzenlediği 11 kasım saat 11.11 dakika geçe 11 milyon fidanın toprakla buluşmasını içeren “Geleceğe Nefes Ol” adlı projesinde ilk fidanların dikimi gerçekleştirildi.

Yazar: Ayhan Mergen - Yazının Tarihi: 11 Kasım 2019

11 milyon olarak hedeflenen fidan sayısı vatandaşın gösterdiği yoğun ilgi nedeniyle bu satırlar kaleme alındığı saatlerde 11 milyonu aşmış, 14 milyona doğru hızlı bir şekilde yükseliyordu.

Türkiyenin her ilinde olduğu gibi Siirtte de fidan dikimi gerçekleştirildi.Ana törenin düzenlendiği üniversitenin Kezer Kampusuna giderken insanın içini ayrı bir heyecan bir mutluluk kaplıyordu. Yolda Adliye teşkilatının gerçekleştirdiği fidan dikimini görmek bu mutluluğu arttırıcı bir faktördü.Sanırım 123 bin fidanın toprakla buluşturulacağı ilimizde çok sayıda yerde fidan dikim törenleri düzenlendi.

Kezer de gerçekten güzel tamda fidan dikimine uygun bir havada her yaştan insanımız bir araya gelmişti.Tema öğrenci grubundan Vali Atik ve Rektör Prof.Dr.Ermana kadar bine yakın hemşerimiz dakikanın dolmasını bekliyordu.Saat tam 11.11 geçe fidanların dikimine başlandı. Eline fidanı alan her hemşerimiz geleceğe yönelik olarak çok önemli bir çalışmaya imza attığının bilincinde özenle o güzelim fidanları toprakla buluşturup, geleceğin oksijeni ve yeşili bol Türkiye’sinin inşasına çalışıyordu.

Mutluluğuma neden olan birkaç etken vardı. Bu kampanya ülke genelinde olduğu gibi il bazında da tutmuştu.Elektronik ortamda alınan başvurularda ilk dönemlerde Siirtin gerilerde olduğunu görmek doğrusu beni üzmüştü.Hatta bu durumu belirten bir makale ve haberler yazarak vatandaşlarımızı bu konu ile ilgili olarak bilgilendirip teşvik etmeye çalışmıştım.Şükürler olsun sonlara doğru olsa da Siirt’te atağa kalktı ve kampanyada % 100 leri aştı.

Proje güzel ve anlamlı.Zaten vatandaşta çok güzel bir şekilde sahiplendi.Ancak her şey bununla bitmiyor.Fidanların toprakla buluşturulmaları onların geleceğin yetişkin birer ağacı olacakları anlamına da gelmiyor.Hem bu fidanların bağlıklı bir şekilde büyümeleri ve hem de bunlara yenilerinin eklenmesi için yapılacak çok şeyler var. Vatandaşın dikkatini sürekli bu çalışmasın üzerine çekecek yayınların tören ve benzeri şeylerin yapılması gerekiyor. Bunu da gerçekleştirmek Tarım ve Orman Bakanlığı ile bu bakanlığa bağlı Orman Genel Müdürlüğüne düşüyor.Tabii ki gerçekleştirilecek bu etkinliklere duyarlı olmak ve kamuoyuna duyurma konusu da biz basın mensuplarının görevi.

Bu güzel projede emeği geçen herkese geleceğin Türkiye’si adına sonsuz teşekkürler.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın