Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

DEKAN PROF DR ARICA GÖREVE BAŞLADI

DEKAN PROF DR ARICA GÖREVE BAŞLADI

Siirt Üniversitesi bünyesinde kurulmasına karar verilen tıp fakültesinde önemli bir aşama daha geçildi. Dekanlık görevine atanan hemşerimiz Prof. Dr. Vefik Arıca görevine başladı. Basını bilgilendirme toplantısı düzenleyen Rektör Prof.Dr.Murat Erman, tıp fakültesinin kuruluş işlemleri ve üniversitedeki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Haberin Tarihi: 15 Kasım 2018

Üniversitenin Kezer Kampusu sosyal tesislerinde düzenlenen toplantıda konuşan Prof.Dr.Erman, tıp fakültesinin kuruluşu hakkında bilgi verdikten sonra, üniversite olarak yüksek doluluk oranına sahip olduklarını ve özellikle uluslararası ulaştırma konularında büyük aşamalar kaydettiklerini söyledi.

Tıp Fakültesinin kurulması konusunda önemli bir aşamanın geçildiğini belirten Prof.Dr.Erman “Tıp Fakültesi dekanlığına atanan hemşerimiz Prof. Dr. Vefik Arıca”Böylece önemli  bir aşamayı atlattık.Kendisi öğretim üyesi ve fiziki alanları oluşturma konularında çalışmalar yapacak.Bizde kendisine her türlü desteği vereceğiz. Sağlık Bakanlığı ilimizde 400 yataklı ikinci bir hastane kurulmasını yatırım planına almış.Sağlık Bakanlığı ile protokol imzaladık.Bu hastanenin şimdiki devlet hastanemizin yanında bulunan kredi ve yurtlar kurumuna ait  Sağlık Müdürlüğüne devredilen 18 dönümlük arazide kurulmasının uygun olacağını görüyoruz. En kısa zamanda da kadromuzu oluşturacağız. Morfoloji binası ve laboravatuarlarımızı tamamladığımız takdirde 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında ilk öğrencilerimizi alacağız.Bunun mümkün olmaması halinde de Dicle veya Yüzüncü Yıl Üniversiteleri  kapsamında eğitim ve öğretime başlayacağız.” Dedi.

On yıllık bir üniversite olduklarını belirten Prof. Dr. Erman “On yıllık bir üniversite olarak her geçen ağırlığımızı daha çok koymaya başladık. Birçok başarıya imza atıyoruz. Öğrenci doluluk oranımız çok yüksek. Oranımız %85 ler civarında. 15 bin civarında öğrencimiz bulunuyor. Bunlardan 1700 kadarı 30 farklı ülkeden gelen öğrenciler.25 farklı programda 830 yüksek lisans öğrencimiz bulunuyor.Yarısı akademisyen olmak üzere 1000 personelimiz var.”dedi.

Uluslararası alanda en iyi tanıtım yapan devlet üniversitesi olduklarını belirten Prof.Dr.Erman ihtisas üniversiteleri konusunda tarım ve hayvancılık alanında iddilaı olduklarını ve 14 üniversite ile birlikte finale kaldıklarını ve ilk beş üniversite arasında şyer alarak ihtisas üniversitesi olmayı hedeflediklerini söyledi.

Dekan Prof. Dr. Arıca, kendi memleketine hizmet verecek olmaktan dolayı son derece mutlu olduğunu belirterek, Siirt’te çalışmayı kabul edecek olan bilim adamlarının ayağına  kadar kendisinin gideceğini söyledi. Bu güne kadar 120 nin üstünde akademisyen tıp insanı ile görüşmeler yaptığını belirten Prof. Dr. Arıca bunlardan 80  kadarının görev yapmayı prensip olarak kabul ettiklerini belirterek, bunların kadro işlemlerini en kısa zamanda çözmeye çalışacaklarını belirtti.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın