Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

DİKA’dan 5 Milyon TL Bütçeli Projenin Başlangıç Toplantısı Yapıldı

DİKA’dan 5 Milyon TL Bütçeli Projenin Başlangıç Toplantısı Yapıldı

Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) 2017 Yılı Güdümlü Proje Desteği kapsamında Şırnak’ta 5 Milyon TL bütçeli “Şırnak Bal Kümesi Geliştirme Merkezi” projesinin başlangıç toplantısı gerçekleştirildi.

Haberin Tarihi: 19 Aralık 2017

Ajans’ın Şırnak Yatırım Destek Ofisi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Şırnak Üniversitesi, Şırnak İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Şırnak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Şırnak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Şırnak Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı temsilcileri katıldı.

Projenin amacı Şırnak’ta uzun yıllardan beri devam eden arıcılık sektörünün gelişmesi ve kırsal kalkınmada öncü rol alması için ilgili paydaşların işleteceği bir “Bal Kümesi Geliştirme Merkezi” kurulmasıdır. Şırnak ilinde bal üretiminin ve katma değerinin artırılması, özellikle kırsal kesimde yaşayan vatandaşların gelir seviyelerinin yükseltilmesi hedeflenmektedir. Proje kapsamında üreticilerin ihtiyaç duyduğu üretim araçlarının bu merkezde üretilerek çiftçilere ulaştırılması istenmektedir. Böylece daha düşük maliyetlerle üretim yapma imkanına kavuşan çiftçilerin bal üretimlerini artırmaları beklenmektedir.

Bal Kümesi Geliştirme Merkezi bünyesinde kurulacak tesisler şunlardır:

Ø Petek Üretim Tesisi

Ø Arı Yemi Üretimi Tesisi

Ø Kovan Üretimi Tesisi

Ø Ana Arı Yetiştirme Tesisi

Ø Ar-Ge Bölümü

Ø Satış Pazarlama Bölümü

Şırnak Üniversitesi, Şırnak İli Arı Yetiştiricileri Birliği ortaklığında ve Dicle Kalkınma Ajansı’nın öncülüğünde hayata geçirilecek proje ile Şırnak uzun vadede bal üretim merkezlerinden biri haline getirilecektir.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın