DR. ATLIYA KULAK VERELİM (1)

Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Dr.Seyfettin Atlı, kendisini fıstıkçılık konusuna adamış bir insan.30 yıla yaklaşan mesleki hayatının tümü fıstıkçılık konusunda geçmiş. Bunun 25 yılı bu konuda ülkemizin en yetkin kurumu olan Gaziantep Fıstıkçılık Araştırma Enstitüsünde geri kalan bölümü de Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesinde geçmiş.Burada da dekan Prof.Dr.Koray Özrenkin önderliğinde çalışmalarını sürdürüyor.

Yazar: Ayhan Mergen - Yazının Tarihi: 08 Mayıs 2019

Bu kadar uzun sürenin yanında gördüğüm kadarıyla misyoner ruhlu bir yapıya sahip olması Dr,Atlı’nın fıstıkçılık alanında daha kolay uzmanlaşmasını sağlamış.Çünkü Dr.Atlı gecesini gündüzünü bu işe adamış bir insan. Kendi alanında bu kadar yetkin bir kişi olarak onun söylediklerine kulak vermemiz gerekiyor.

Dr.Atlıyı geçenlerde Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce düzenlenen fıstıkçılık alanındaki bir eğitim seminerinde dinleme imkanı buldum.Siirt fıstığı ve bıttım konusunda söyledikleri hem hepimizi sevindirmeli ve mutlu etmeli ve hem de derdinden üzmeli bu güne kadar bu büyük nimetin değerini bilemediğimiz için.

Tek cümle ile fıstık alanında ülkemizi temsil etmeye layık fıstığın Siirt Fıstığı olduğunun altını çiziyor. Uluslar arası arenada ülke olarak bu fıstığı pazara sunmamız gerektiğini belirtiyor. Birde gerekçelerini sıralıyor; aroması görünümü, çıtlama oranı ve çıtlama aralığı, Antep fıstığına göre çok daha iyi olduğu için. Durum böyle iken biz henüz fıstığımızı Siirt Fıstığı olarak ihraç edemiyoruz. Gaziantepli tüccarların eliyle fıstığımızı ihraç edebiliyoruz.

Dr.Atlı bununla yetinmiyor devam ediyor ve diyor ki; Siirt’in fıstık ekimine uygun olan tüm alanlarına fidan dikerek buraları fıstık bahçesi haline getirelim.Burada unutulmaz valilerimizden ve ülkemizin en büyük ağaçlandırma projelerinden birisi olan fıstıkçılık projesini ilimizde uygulayarak, birkaç yıllık süre içerisinde fıstık ağacı sayısını bir milyondan 6 milyona çıkaran  Nuri Okutanı saygı ve minnetle anmamak  kadir bilmemezlik olur. Onun yapmak istediğini ömrümü bu uğurda feda etmiş diyebileceğimiz bir bilim adamı da söylüyor.

Özetlemek gerekirse Dr.Atlının söylediklerine kulak vermeliyiz. Bir yandan fıstık üretimini çoğaltmanın yollarını arayalım. Ki bu alanda son bir yılda Müdür Ergün Demirhanın Vali Ali Fuat Atik’in desteğini alarak başlattığı çalışmalar umut vericidir. Tabiri caizse dağ taşı fıstık bahçesine dönüştürelim. Öbür yandan da fıstığımızın yalnız ulusal düzeyde değil uluslararası düzeyde tanıtımı için planlar yapalım, projeler hazırlayalım.

Unutmayalım aklın yolu bir. Siirt’in geleceği fıstıkçılıktadır. Dr.Atlının  hepimizin unuttuğu bıttım konusunda değineceğiz.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın