DÜŞÜK FAİZLİ KREDİLER BİR İŞE YARAMIYOR! « Siirt'te Net

SON DAKİKA

Ayşe Ekinci Güvenini Tazeledi

SİİRT HABERLERİ, SİYASET

DÜŞÜK FAİZLİ KREDİLER BİR İŞE YARAMIYOR!

Bu haber 19 Şubat 2020 - 15:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Küçük ve Orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) ile diğer küçük esnaflarımızın ayakta duramayarak dökülüyor olmalarının nedeni üzerinde ciddiyetle durulmuyor ve bu yüzden nice esnaf daha işyerini kapatmak zorunda kalırken, Küçük ve Orta Ölçekli işletmeler de borç batağına saplanarak işletmelerinin kapısına kilit vuruyorlar.

Yapılan ve medyaya yansıyan açıklamalara göre; batık KOBİ kredileri 50 milyonun üzerine çıkmış, takipte olan KOBİ sayısı da 352 bine ulaşmış bulunmaktadır. Yani, kullandırılan KOBİ kredilerinden istenen olumlu sonuç elde edilememiştir.  “Bakkallar” diye bilinen diğer küçük esnaflarımıza kullandırılmakta olan faizsiz veya düşük faizli kredilerden de olumlu sonuç alınmadığı, bazı esnaflarımızın yakınmalarından gözlemleniyor.

Küçük esnafın işyerlerini kapatmalarına sebebiyet veren en önemli etkenlerdin birinin, AVM’lerin ülke genelinde yaygınlaşmasıdır ve nitekim son zamanlarda TV ekranlarında yer alan reklamlardan, yaygınlaşmanın devam ettiğine tanık olmaktayız. KOBİ mensupları ile diğer küçük esnafların işyerlerini kapatmak zorunda kalmalarına karşın AVM’lerin yaygınlaşması “bunların kazancı çok ki,  sayıları arttırılıyor” diye düşündürmekte ve bu yaygınlaşmanın istihdama yeterli oranda bir katkı sağlamadığı görüşleri paylaşılmaktadır.

AVM’ler bazı vatandaşlarımıza ekmek kapısı aralıyorsa da, yaygınlaşıyor olmaları nedeniyle işyerlerini kapatarak işsizler ordusuna iltihak eden vatandaşlarımızın sayısı, istihdam edilenlerin sayısından çok daha fazla oranda gerçekleşmektedir ve işsiz sayısındaki artış bu görüşü ağırlıklı kılmaktadır. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatiflerince düşük faizli kredilerden yaralanan esnafa gelince, bu krediden yararlanmak için uygun mütalaa edilen kriterlere haiz olmak gerekiyor ve bu nedenle yararlananların sayısı düşük düzeyde kalmaktadır. Bu krediyi kullananların da yapılandırılan borçlarını ödemede sıkıntıya düştüklerinin dile getirildiği gözleniyor..

Kullandırılmakta olan faizsiz, ya da düşük faizli kredilerin piyasayı canlandırmadığı, istihdama arzulanan katkıyı vermediği ve ekonomiye kazandırmadığı gerçeğinin analizini yaptığımda; halkımızın satın alma gücünü büyük ölçüde yitirmiş olmasının söz konusu olumsuzluğun en önemli etkeni olduğuna hükmediyorum. Kredi kullanan küçük bir esnaf, kendi branşında raflarını doldurabilir ama satış yapamayınca geri ödeme günü geldiği zaman yine sıkıntıya düşer. KOBİ’lerdeki duruma gelince, neden olumlu sonuç alınmadığının inceden inceye irdelenmesi gerekir derken, halkımızın satın alma gücünü iyileştirmedikten sonra piyasanın canlanamayacağını, istihdamın artmayacağını ve ekonominin kazanma şansı bulmayacağının altını çizmek isterim.

Yusuf Salih Arıtürk

Yusuf Salih Arıtürksiirtgazetesi@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.