Eş Başkan Bakırhan; “Kürtler Bu Ülke İçin Tehdit ve Tehlike Değildir’” « Siirt'te Net

SON DAKİKA

Eş Başkan Bakırhan; “Kürtler Bu Ülke İçin Tehdit ve Tehlike Değildir’”

Bu haber 04 Ağustos 2015 - 9:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Belediye Eş Başkanımız Tuncer Bakırhan, Siirt Belediyesinin Ağustos ayı meclis toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, eğer gerçek anlamda bir ülke savunması söz konusu ise bizler belediyeyi, eş başkanlığımızı, koltuklarımızı ve tüm görevlerimizi bırakarak ülkeyi savunmaya hazırız.

Kürtler , bu ruhu geçmişte atalarının ve dedelerinin pratiğinde kanıtlamıştır , onların torunları olarak Bizler  Türkiye’nin birliği, bütünlüğü, geleceği ve  güvenliği  tehlike altına girdiğinde dedelerimizin Çanakkale savaşında savaştığı  gibi, bugünde aynı pratiği göstereceğimizi  ifade eden Bakırhan ; ancak Kürt halkının , Türkiye  için bir tehlike ve tehdit olmadığını söyledi.

Belediye meclisimizin 5 sürecek olan Ağustos ayı toplantıları, bugün belediye meclis toplantı salonunda, Belediye Eş Başkanlarımız Belkiza Beştaş Epözdemir ve Tuncer Bakırhan başkanlığında meclis üyelerinin katılımıyla başladı.

‘Savaş En Çok Bölgeyi Etkiliyor’

Belediye Eş Başkanımız Tuncer Bakırhan, Ağustos ayı belediye meclis toplantılarının açılışında yaptığı konuşmada,  bu ay ki meclis toplantısını ülkede ve bölgede yaşanan şiddet olayları nedeniyle yaşanan can kayıplarının ve tırmanan şiddet olayları nedeniyle şevksiz ve moralsiz gerçekleştirdiklerini ifade ederek,  “ bugün yaşananlar,  geçmişte yaşadığımız sahneleri hatırlatıyor. Yine Türkiye ve özellikle bölgemiz bu yaşananlar nedeniyle, geçmişte yaşadığımız acıların bir daha yaşanması ile karşı karşıya. 7 Haziran Seçiminden sonra ülkemizde askerin, polisin, gerilla ve vatandaşın yaşamını yitirmediği bir gün yok. Bu Canların tükenişi bizleri derinden üzüyor. Yıllarca bu mevcut tabloyu yaşayan ülkemizin, yine benzer bir tabloyu yaşamasını asla kabul etmiyoruz. Umarım mevcut durum kısa bir sürede değişir ve insanlar yaşamını yitirmez. İnsanların büyük çaba ve emekle büyüttükleri çocukları, gençleri, kızları yok yere bir çatışmanın, savaşın kurbanı olmamalıdırlar. Bunun en büyük zorluklarını yine bizler çekiyoruz” dedi.

‘Belediyemize Yönelik Baskılar Artı’

Son bir ayda belediye meclis üyelerimizin gözaltına alındığını,  bir meclis üyemizin de tutuklandığını belirten Eş Bakanımız Bakırhan, “ gözaltı operasyonları kapsamında 10’larca belediye çalışanımız gözaltına alınıp sorgulandı. Ülkenin çatışma ortamına girmesi bizleri, belediye çalışanlarımızı ve hizmetlerimizi de yakından etkiliyor. En son Ağrı’da yaşanan olayda, yaşamını yitiren bir asker Siirt’in Şirvan ilçesinden.  Ailesine sabırlar diliyorum. Kendisine ve 7 Haziran seçimlerinden sonra yaşanan olaylarda yaşamını yitiren tüm Canlara Allah’tan rahmet diliyoruz. Dilerim ki bu yanlıştan dönüsün ve artık Canlar toprağa düşmesin. Yine dilerim ki, Kendi gelecekleri için, kendi mevkileri, makamları ve koltukları için ülkeyi bir bataklığın, savaşın içine çekmezler” şeklinde konuştu.

‘HDP’yi Siyaset Dışına İtmenin Faydası Yok’

Bakırhan;  Türkiye halklarının, hükümetin ve devletin İŞİD ile mücadele etmesini yüksek bir ses ile isterken, toplumda bu yönlü beklentilerin zirveye çıktığı bir dönemde,  Hükümetin; Kürtlerle bir çatışma içine girdiğini ifade eden Eş Başkanımız Bakırhan, “ Biz hükümet için, devlet ve ülke için asıl tehlikenin İŞİD vahşeti ve terörü olduğunu düşünüyoruz. Bizler, hükümetin acilen İŞİD ile bir mücadele yapmasını beklerken,  maalesef bu mücadele İŞİD adı altında yapılan operasyonlar, siyasetçilerimize, belediyelerimize ve kurumlarımıza yönelmiş durumdadır.  6 Milyon 500 bin oy almış bir partiyi kapatmak, yöneticilerini tutuklamak, siyaset kurumunun dışına itmek, Türkiye’ye, halklara hiçbir faydası olmayacaktır.  HDP ; Artılarıyla , Eksikleriyle artık Türkiye’nin bir realitesidir., pratiklerini kabul edersiniz  veya etmezsiniz , ama bu böyle değerlendirilmelidir” dedi.

‘Kürtler Masanın Bir Tarafında Olmadır’

Eş Başkanımız Bakırhan; Türkiye’de yaşanan siyasi istikrasızlığın bir an önce sona ermesi gerektiğini vurgulayarak,  şunları söyledi. “Yapılması gereken; bir an önce Türkiye’nin siyasi istikrarı için, güvenliği için, ekonominin oynak bir zeminden çıkıp sağlam temeller üzerinde durabilmesi için bir hükümetin kurulmasıdır. Eğer bir hükümet kurulamayacaksa da, siyasilerin de dediği gibi yapılması gereken tez elden bir erken seçimdir. İnşallah yapılacak bir erken seçimden istikrar çıkar. Kimilerine göre de istikrar Kürtlerin olmadığı bir parlamentodur. Böylesi bir istikrara istikrar denilmez. Tam tersine Kürtlerin parlamentoda, yerel yönetimlerde ve yaşamın her alanında ve çatışmasızlık ortamına geçilmesi için, masanın bir tarafında olması gerektiğini düşünüyoruz. İşte kentimizde de insanlar ölüyor, canımız yanıyor, anneler ağlıyor, taziyeler kuruluyor. Bunun Türk, Arap, Kürt olmasının hiçbir önemi yoktur. Annelerin, yürek yakan haykırışlarını duymamak, bunları Kürt, Türk, Arap, asker, polis, gerilla diye ayırt etmek vicdansızlıktır. Hepsi bizim için değerdir” dedi.

‘ Kürtler Bu Ülke İçin Tehdit ve Tehlike Değildir’

Eğer gerçek anlamda bir ülke savunması söz konusu ise bizler belediyeyi,  eş başkanlığımızı, koltuklarımızı ve tüm görevlerimizi bırakarak ülkeyi savunmaya hazırız. Kürtler, bu ruhu geçmişte atalarının ve dedelerinin pratiğinde kanıtlamıştır, onların torunları olarak Bizler  Türkiye’nin geleceği ve  güvenliği  tehlike altına girdiğinde dedelerimizin Çanakkale savaşında savaştığı  gibi, bugünde aynı pratiği göstereceğimizi  ifade eden Eş Başkanımız Bakırhan; ancak Kürt halkının, Türkiye  için bir tehlike ve tehdit olmadığını söyledi. Kürtler silahsızlanmayı konuşup tartışırken, Türkiye’de Kürt sorununu demokratik çerçeveler içinde çözümünü beklerken, böylesi yoğun savaş naralarına şaşkınlık ile bakıp izliyorlar. Burada tekrardan herkesi aklıselim davranmaya çığırıyoruz. Allah herkese daha kapsayıcı, kardeşçe yaşamayı isteyen duygular nasip etsin. Allah kimin aklında ve gönlünde, komşusunu, karşısındakini düşman gören bir mantık ve düşünce varsa kahretsin. Allah, önce fakir fukaranın, Şirvanlı ailenin çocuğunun canına sebep olanların canını alsın” dedi.

‘Belediyenin Öncelikli Hedef Yapılmasını Kınıyoruz’

Eş Başkanımız Bakırhan, kentte yaşanan son operasyonlarda belediyenin öncelikli hedef olarak görülmesini ve belediye meclis üyelerine ve belediye çalışanlarına yönelik yapılan baskınları kınadıklarını belirterek, “Elinizde somut delil var mı? Ama yoksa bu tür hukuk dışı yapılan gözaltıların kimse faydası yoktur.  Bir an önce tutuklanan arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz. Bundan sonraki süreçte de belediyemizin hedef tahtası olmaktan çıkarılması gerektiğini belirtmek istiyorum” şeklide konuştu.

‘Savaşa Karşı Barış Yürüyüşü’

Başarısızlığın faturasını,  kendi dilinde, eyleminde, pratiğinde aramak yerine, bir başkasının kapsayıcı dilinde, pratiğinde, Türkiye’yi kucaklayan söylemlerinde aramanın faturasını, Türkiye halklarının özgür iradeleriyle sandıkta keseceklerini ifade eden Eş Başkanımız Bakırhan ; “ 7 Haziran seçimlerden sonra Türkiye halkına şu dayatılıyor;  ya Kürtler parlamentoda olmayacak, ya da savaş olacak. Bu halkın, aklının olduğuna da inanıyorum. Yani Aziz Nesin gibi düşünmüyorum. Halkın bu savaşların, çatışmaların nereden çıktığını idrak edebilecek kadar akıllı ve zeki olduklarına inanıyorum. Bunun kararını da inşallah halk verecektir. Bize düşen ortamı yumuşatmaktır. Biz de bütün bu olayları dikkate alarak belediyemiz öncülüğünde Siirt’te bütün Sivil Toplum Örgütleriyle bir dizi çalışma yürüttük ve yürütmeye devam ediyoruz.  Siirt kozmopolit, renkli bir kenttir. Çatışmalar en çok bu kentleri yürekten vuruyor. Onun için biz Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan bir şeyi yapalım. AKP’lisi ile HDP’lisi ile, bürokrasi ile, sivil toplum örgütü ile, belediyesiyle burada bir BARIŞ YÜRÜYÜŞÜ yapalım. Yani tek hedefimiz, çatışmalar olmasın, savaş dursun, barış süreci devam etsin içindir. Bir yürüyüş kararı aldık. Bu yürüyüşe çok büyük bir ilgi de var. Yarın saat 5’te, belediyemiz önünden Orhan Doğan Kent Parkı’na doğru, bir barış yürüyüşü düzenleyeceğiz. Savaş, çatışma istemeyen, güvenil bir yaşam isteyen,  Siirt’in bütün renklerinin, seslerinin, içinde yer aldığı kardeşçe, kardeşçe ve barış içinde mesajlarını verebilecekleri bir yürüyüş olacak. Umarım yürüyüşümüz de kazasız, belasız, özüne uygun biter. Umarım bu BARIŞ YÜRÜYÜŞÜNDEN çıkan mesajları, sesleri, dile getirilen duygu, temenni ve düşüncüleri PKK ve devlet yetkilileri, siyasi partilerin tamamı, dikkate alırlar” dedi.

‘Yüreklere Ateş Düşerken Koltuklarımızda Oturmayacağız’

Eş Başkanımız Bakırhan; konuşmasının sonunda, Siirt’te, bölgede ve Türkiye genelinde barışın, huzurun, güvenliğin devam etmesi için her zaman barış içinde hareket edeceklerini belirterek,  “ Canlar yanarken, annelerin yüreğine ateşler düşerken, Bizler evimizde, koltuğumuzda sessiz oturmayacağız. Toprağa düşen canların artmaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bunun asker, polis ve gerilla olmasının bir önemi yoktur. Toprağa düşen her can bizim insanımızdır. Hepsi bu kenttin ve ülkenin geleceğidir. Çatışmasızlık ortamına geçilmesi, ellerin tetikten çekilmesi, bir canın daha toprağa düşmemesi, anaların yüreklerinin bir daha yanmaması ve gözyaşı dökmemeleri için en kısa sürede Sayın Öcalan ile görüşülmesi çok önemlidir.” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.