Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

FAKÜLTENİN YOL HARİTASINI ANLATTI

FAKÜLTENİN YOL HARİTASINI ANLATTI

İki hafta önce göreve başlayan Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Vefik Arıca tıp fakültesinin kuruluş aşamalarına ilişkin hedeflerini anlattı. Öğretim üyesi bulma çalışmalarının hızlı bir şekilde sürdüğünü belirten Prof. Dr. Arıca, mart ayına kadar 100 öğretim üyesini kadrolarına dahil etmeyi planladıklarını söyledi.

Haberin Tarihi: 03 Aralık 2018

Çalışmaların Rektör Prof.Dr.Murat Erman’ın başkanlığında yürütüldüğünü belirten Prof.Dr. Arıca, öğretim üyesi çalışmalarının yanı sıra devlet hastanesinin uygulama ve araştırma hastanesine dönüştürülmesi ve  400 yataklı olacak yeni hastane yapımı ile ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Yürütülen çalışmalarda Vali Ali Fuat Atik ve Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın’ın büyük desteğini gördüklerini ifade eden Prof.Dr.Arıca, bu desteklerden dolayı kendilerine ve Rektör Prof. Dr. Murat Erman’a teşekkür etti.

Gelecek yıl öğrenci almayı hedeflediklerini ifade eden Prof.Dr.Vefik Arıca “Şu an  450 yataklı hastanemiz mevcut. Burası bizim tıp fakültesinin eğitim ve araştırma hastanesi olacak. 2019 yılında 400 yataklı yeni bir hastane binası mevcut hastanemizin ek binası olarak yapılacak.  Diğer yandan da morfoloji binası dediğimiz tıp fakültesi öğrencilerinin eğitim ve öğrenim gördüğü binaları   tıp fakültesi  öğrencilerinin eğitim ve öğretime başlayacağı bir yerin planı var. Yeni bir eğitim komisyonu oluşturduk. Amacımız mart ayına kadar laboratuar ortamını sağlayıp, nisan ayındaki ösym’nin kadrolarında ilk öğrencilerimizi almak ilk görevimiz olacak. Eğitim ve öğretime  başlayabilmek için istanbul’dan bir takım hocaları buraya getirttik, misafir ettik. İlk kadro çalışmalarına başladık.ilk etapta Cerrah paşa ve Bezmialem Üniversitelerinden hocalarımız geldi. Kademeli bir şekilde ilk etapta 60 ikinci etapta 40 olmak üzere mart ayına kadar 100 hoca getirme planımız var. Umarım Siirt’imiz için, vatanımız için, bayrağımız için hayırlı olur.” Dedi.

Öte yandan göreve başlaması nedeniyle Prof.Dr. Arıca’ya yoğun kutlama ziyaretleri gerçekleştiriliyor. Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık -Sen heyetleri de Prof. Dr. Arıca’yı ziyaret ederek kutladı.

ÜNİVERSİTE CAMİSİNDE İLK ETKİNLİK

KURANI KERİM OKUNDU PEYGAMBER EFENDİMİZ ANLATILDI

Siirt Üniversitesinin Kezer Kampusu Camisinde ilk etkinlik düzenlendi. İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen etkinlikte, Kuranı Kerim ve İlahiler okundu. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İhsan Süreyya Sırmada Peygamber Efendimiz ve Gençlik konusunu anlattı.

Siirt İl Müftüsü Ahmet Altıok’un Kuranı Kerim tilaveti ile başlayan  etkinlik Sivastan gelen Kuranı Kerim Okuma yarışmalarında derecesi bulunan Muhsin Kara hocanın Kuranı Kerim tilaveti ile ilahileri okuması ile devam etti.

Peygamberimiz ve Gençlik konusunu anlatan Prof.Dr.İhsan Süreyya Sırma Kuran ve Sünnetin ışığından ayrıldıkları için, bu gün dünya üzerindeki iki milyon insanın adeta birbirini yediğini söyledi. Kuranı Kerimde ve Peygamber Efendimizin veda hutbesinde zulmedilmemesinin ve zulme de karşı çıkılmasının emredildiğini belirten Prof. Dr. Sırma”Yine aynı şekilde bir başka zülüm  şekli olan faizi de Peygamber Efendimiz ayaklarının altında çiğnediğini belirtmektedir. Bizler ise faizle yatıp kalkıyoruz. Dünya tarihinde kadınların hakları olduğunu ilk defa Peygamber Efendimiz emretmiştir. Peygamber Efendimiz veda hutbesinde kadınların erkeklerin, erkeklerinde kadınların üzerinde hakları olduğunu belirmektedir. Oysa feminizm yalnızca kadınları görürken, erkeklerde yalınızca erkekleri görüyor. Gerçekte ise Allahü Teala kadın ve erkeği birlikte yaratmıştır.” Dedi.

Irkların birbirlerine üstünlüğünün olmadığını ve üstünlüğün ancak iman sayesinde olabileceğini belirten Prof.Dr.Sırma gençlere her gece yatmadan önce Kuranı Kerim okumalarını ve anlamalarını tavsiye etti.

Etkinlik İl Müftü Yardımcısı Muhammed Özdemirin duası ve  Prof.Dr.İhsan Süreyya Sırmanın yazmış olduğu  Önderimiz Peygamber Efendimiz adlı kitabın dağıtımı ile sona erdi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın