ILISU BARAJ GÖLÜNDE SU HIZLI BİR ŞEKİLDE YÜKSELİYOR

ILISU BARAJ GÖLÜNDE SU HIZLI BİR ŞEKİLDE YÜKSELİYOR

Fizibilite, proje ve yapım çalışmaları yarım asırdan fazla bir süre devam eden ve geçtiğimiz Haziran ayında ikinci ünitesinde de su toplanmaya başlayan Ilısu Baraj gölünde su hızlı bir şekilde yükseliyor.

Haberin Tarihi: 09 Ekim 2019

Hesta Kaplıcası ve civarındaki köylerin ulaşımını sağlayan yolun su altında kalmasının ardından bir çok köyde sular altında kalmaya başladı.Bu köylerden bir tanesi de köklü bir geçmişe sahip olan Çattepe (Tile Nevro) Köyü.

Ortaçağ Arap coğrafyacılarının verdiği bilgiye göre bir yer altı şehrine sahip olan köyde, Doğu Roma ya da geç Bizans dönemine ait bir kale ve bu kalenin önünde de aynı zamanda Anadolu da ki nehir üzerindeki tek limanı da bulunuyor. Bunların yanı sıra köyde, Süleyman Peygamberin eşi Belkis Sultana evlilik hediyesi olarak verdiği Hesta Kaplıcasına gidip gelirken dinlendiğine inanılan ve köylüler tarafından etrafına ihata duvarı yapılmış olan alan da sular altında kalıyor.

Ege Üniversitesinden Doç.Dr.Haluk Sağlamtimur başkanlığındaki bir ekip, köyde kazı çalışmaları gerçekleştirerek, kale ve limanı ortaya çıkarmışlardı.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  • fatih
    9 Ekim 2019 20:56 Kullanıcı Profili

    ne güzel manzara hem bölgemizin hemde ülkemizin ekonomisine çok büyük katkıları olacak, hayırlı uğurlu olsun.

Bir Yorum Yazın