İmar Barışında Süre Uzatılmayacak

İmar Barışında Süre Uzatılmayacak

Türkiye’de 13 milyon kaçak ve iskansız yapıyı kapsayan İmar Barışı başvuruları 15 haziranda sona eriyor.Bakanlıktan yapılan açıklamada bu sürenin uzatılmayacağı belirtildi. Yapı kayıt bedelleri ise 30 Haziran’a kadar yatırılabilecek. İmar Barışı, 31 Aralık 2017’den önce inşa edilen imara uygun olamayan kaçak yapıları kapsıyor.

Haberin Tarihi: 11 Haziran 2019

İmar Barışı kapsamında verilecek Yapı Kayıt Belgesi için ödenmesi gereken bedel, yapının olduğu arsanın emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 olarak hesaplanıyor. İmar barışı için yapı veya arsanın ada ve parsel bilgileri, daire sayısı, metrekaresi, yüz ölçümü ile maliklerin kimlik bilgileri gerekiyor.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Raci Bülbül başvuru süresinin sonlarına gelindiğini belirterek vatandaşların bu imkandan yararlanmalarını istedi. Başvuracak vatandaşlara yardımcı olabilmek amacıyla personel görevlendirmesi yaptıklarını belirten Bülbül “Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlara yardımcı olmak onların konu ile  ilgili her türlü sorularını cevaplandırmak amacıyla binamızın giriş katında  sürekli görev yapan personel bulunduruyoruz.Başvurmak  ve bu imkandan yararlanmak isteyen vatandaşlarımız bu birime başvurabilirler.” Dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın