Deprecated: 2.2.0 versionundan beri get_bloginfo çağrıldığı parametre ile geçerliliğini yitirmiş! bloginfo() yordam ailesindeki home seçeneği artık kullanılmıyor. Bunun yerine url seçeneğini kullanın. in /home/u8566400/siirtte.net/wp-includes/functions.php on line 5062

KUDÜS KARARINA TEPKİLER DEVAM EDİYOR SİİRTLİLERDE TEPKİLERİNİ SESLENDİRDİLER « Siirt'te Net

SON DAKİKA

KUDÜS KARARINA TEPKİLER DEVAM EDİYOR SİİRTLİLERDE TEPKİLERİNİ SESLENDİRDİLER

Bu haber 07 Aralık 2017 - 13:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Amerika Birleşik Devletlerinin Filistin’in başkenti Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesi kararına tepkiler tüm İslam Aleminde devam ediyor. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ülkemizdeki siyasi liderler, sivil toplum kuruluşları bu kararı kınayan açıklamaları yaparken Siirt’te de sivil toplum kuruluşları kararı kınan açıklamalar yaptılar.

Sağlık Sen Başkanı  Vesim Eviz Memur Sen adına yaptığı açıklamada  “Kudüs’ü işgal eden İsrail’e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte insanlığa dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir” dedi.

Açıklama yapan Eviz, şunları söyledi  “İnsanlık tarihinin en kanlı ve en şedit dönemlerinin yaşandığı bir zaman diliminde olunduğunu söyledi. Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyetin Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlandığına dikkati çeken Eviz, “Kudüs’ü işgal eden İsrail’e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte insanlığa dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir. Kudüs insanlığın ortak mirası, özgürlük Kudüs’ün hakkı iradesini yansıtmak için buradayız.”

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma” ve “Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasına” yönelik söylemini fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD ve başkanı Trump’ın, ihtarlarının  öncelikli muhatapları olduğunu belirten Eviz, ABD’nin bu hamlesinin, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs’ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşıdığını aktardı.

Eviz, bu yolla diplomatik ve ekonomik zeminde devam eden örtülü üçüncü dünya savaşının ateşli bölümünün İslam coğrafyası üzerinden gerçekleştirilmesinin istendiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Oysa Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir. Kudüs’ün bu vasıflarının yok edilmesine izin vermeyiz. Kudüs’ün insanlığın ortak mirası olması gerçeğine ihanet ettirmeyiz. ABD-İsrail ortak yapımı bu kirli strateji, şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için eğer engellenmezse daha da büyük sorunların kapısını aralayacaktır. Tam da bu yüzden dünyanın bütün iyi insanları barışı geliştirme ve barış adası Kudüs’ü koruma noktasında çağrımızın muhatabıdır.”

Eviz, İsrail’in Kudüs’ü başkent yapmak gibi bir hataya düşmemesi, ABD’nin de İsrail’in başkentinin Washington olduğunu idrak etmesi gerektiğini kaydetti.

Her bir karışı İiahi vahyi insanlığa bildiren peygamberlerin izlerini taşıması hasebiyle Kudüs’ün insan olma şuuru, selamete erme bilinci ve sulhun mihengi olduğunu dile getiren Eviz, şöyle konuştu:

“Kudüs, son Peygamber’in risaleti sırasında ilk kıble olarak seçilmesiyle de bizim için varoluşumuzun ve medeniyet kodlarımızın ifadesidir. Muharref bir inancı kendisine payanda olarak kullanan ve batıdaki faşist düşüncelerden hız alan şiddet ideolojisi siyonizmin ateşine odun taşımak, nereden bakarsanız bakın akıl tutulmasıdır. Yüz yılı aşkın süredir Filistinlilere karşı şiddet uygulayan Siyonist çetenin ideallerine bu derece destek çıkmak sadece akıl tutulmasıyla açıklanabilecek bir durum değildir elbette. Asıl neden kanlı müstebitlerin her ne olursa olsun iktidarlarını sürdürme stratejileridir. Görünen odur ki Kudüs, çökmekte olan köhne dünya düzeninin merkezindeki ABD oligarşisinin yaşadığı iktidar çatışmasını gizleme aparatı olarak seçilmiştir. Bu yönüyle de çağrımızın bir diğer muhatabı siyonizme karşı çıkan samimi Yahudilerdir. Çünkü Kudüs, samimi Yahudilerin de sığınağı ve inançlarını yaşama alanıdır.”

Eviz, şiddetten boğulmuş, krizlerle boğuşan bütün insanlığın doğru ve adil bir söz beklediğini, Anadolu’nun bu sözü söylemeye hazır olduğunu ve ümmetin gönlünün de bu hakikate açık olduğunu sözlerine ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.