KURTALAN’DA İZİNSİZ KAZI YAPAN (5) KİŞİ YAKALANDI

KURTALAN’DA İZİNSİZ KAZI YAPAN (5) KİŞİ YAKALANDI

Siirt İl J.K.lığı KOM Şb.Md.lüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerince;

Haberin Tarihi: 12 Kasım 2019

müşterek olarak Siirt ilindeki Kültür Miraslarının Korunması ve İzinsiz Kazı Faaliyetlerinin önlenmesine yönelik olarak 10 Kasım 2019 tarihinde yapılan istihbari çalışmalar neticesinde; Siirt ili Kurtalan ilçesi Gökdoğan Köyü Yunuslar Mezrası bölgesinde bulunan 1’inci derece Arkeolojik Sit alanında M.K, A.Y, N.Ü, Y.K. ve M.Y isimli şüpheli şahısların haksız kazanç elde etmek maksadıyla ellerinde bulunan dedektörler ile İzinsiz Kazı faaliyeti yürüttükleri bilgisi alınmıştır.

Konu ile ilgili olarak Kurtalan Cumhuriyet Savcısına bilgi verilmiş olup, Cumhuriyet Savcısının talimatları doğrultusunda aynı gün saat 22:30 sıralarında bölgede icra edilen operasyon sonucu (5) şüpheli şahıs ile birlikte;

– (1) Adet Define Arama dedektörü

– (1) Adet Kazma,

– (1) Adet Kürek,

– (1) Adet Tarihi Eser Niteliği Bulunduğu Değerlendirilen Metal Obje (Kandil),

– (4) Adet Şüphelilere ait Cep Telefonu ele geçirilmiştir.

Olayla ilgili olarak ele geçirilen malzemelere el konularak, Kurtalan Cumhuriyet Başsavcılığına bilgi verilmiş olup, alınan talimatlar doğrultusunda (5) şüpheli gözaltına alınmış ve şüpheli hakkında gerekli soruşturma işlemleri başlatılmıştır.

Siirt İl Jandarma Komutanlığı, başta terörle mücadele görevleri olmak üzere, kamu düzeni ve huzurun devamı ile genel emniyet ve asayişin sağlanması için milletinin emrinde kararlılıkla görevine devam etmektedir.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın