Milletvekili Seviptekin Meclise Önerge Verdi « Siirt'te Net

SON DAKİKA

OLUMSUZ HAVA ETKİLİ OLUYOR FIRTINA ZARARA YOL AÇTI

Siirt Belediyesi, SİİRT HABERLERİ

Milletvekili Seviptekin Meclise Önerge Verdi

Bu haber 14 Ağustos 2015 - 11:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Siirt Milletvekili Hatice Seviptekin 98. Maddesi ve Meclis İçtüzüğünün 96 ve 99. Maddeleri gereğince örgüt üyeliği suçlamasına Maruz kalan Altı yurttaşımızın tutuklanarak Siirt cezaevine tutukluların bulunduğu konuldukları, ardından yazılı olarak yayınladı

TÜRKIYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Kenan İPEK tarafından Anayasa’nın 98. Maddesi ve Meclis İçtüzüğünün 96 ve 99. Maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. 13.08.2015

Hatice SEVİPTEKİN

Siirt Milletvekili

Siirt ilinde örgüt üyeliği suçlamasına Maruz kalan Altı yurttaşımızın tutuklanarak Siirt cezaevine konuldukları, ardından adli tutukluların bulunduğu kısma konulmak istenildikleri bu uygulamayı kabul etmedikleri halde,  kendilerine psikolojik baskı uygulandığı, daha sonra Siverek T tipi cezaevine nakledildikleri bu süreçte haklarında kesinleşmiş bir hüküm bulunmadığı halde yapılan antidemokratik ve baskı uygulamaları neticesinde adeta orta çağ zihniyetiyle infaz uygulandığı;  tamamen bu uygulamalarla anayasal suç işlendiği duyumları tarafımıza iletilmiştir.

Örgüt üyeliği suçlamaları ile karşı karşıya kalan ve büyük baskı altında tutulan ve yaşları küçük çocukların maruz bırakıldıkları bu uygulama nedeniyle psikolojik işkenceye maruz kalmaları nedeniyle büyük travmalar yaşamışlardır.

Son olarak bu tutuklulardan bir kısmı Mardin E tipi ceza evine nakledildikleri bilgisi tarafımıza iletilmiştir. Bu uygulama yaşları küçük olan çocukların gönderildikleri yerlerin uzak olması sebebiyle ailelerin ziyaret etme imkanları bulunmadığı için çocuklar ailelerini görememekte ve bu nedenle de adeta ikinci kez cezalandırılmaktadırlar.

Bu bağlamda;

1-Yukarıda isimleri yazılı bulunan ve yaşları küçük olan çocukların her hangi bir psikolojik ve fiili şiddete maruz kalıp kalmadıkları?

2-Siirt ili ve yakın çevresinde örgüt üyeliği ile suçlanan, siyasi iddialarla tutuklanan çocuklara yönelik ayrı ceza evlerinin bulunup bulunmadığı?

3-şiddete maruz bırakılan çocukların aileleri tarafından herhangi bir suç duyurusunun olup olmadığı, var ise görevliler hakkında idari ve adli bir soruşturmanın başlatılıp başlatılmadığı?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.