Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

Molla Halil es-Siʽirdî Sempozyumu Düzenlenecek

Molla Halil es-Siʽirdî Sempozyumu Düzenlenecek

Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından yurt içinden ve yurt dışından birçok akademisyenin ve ilim adamının katılımıyla, 04-06 Mayıs 2018 tarihleri arasında, “Uluslararası Molla Halil es-Siʽirdî Sempozyumu” düzenlenecektir.

Haberin Tarihi: 05 Şubat 2018

Molla Halil es-Siʽirdî, bölgemizin ve ülkemizin en önemli ilmî değerlerinden ve Şark medrese geleneğinin önde gelen şahsiyetlerinden biridir. Şark medreselerinde yetişmiş olan âlimlerin hemen hemen hepsinin icazet/diploma zinciri, onun isminde birleşmektedir. Bunun için kendisine hocaların hocası manasına gelen “üstâzu’l-esâtize/üstâzü’l-küll fi’l-küll”, “allâme” ve “seyda” gibi lakaplar verilmiştir. Molla Halil’in ilmî değeri, sadece yetiştirmiş olduğu talebelerden ileri gelmemektedir. Aynı zamanda büyük zorluk ve yokluklara rağmen yazmış olduğu ve tefsirden hadise, fıkıhtan kelâma, İslâmî ilimlerin neredeyse tümünü kapsayan kırkı aşkın eser de kendisinin ne derece donanımlı bir âlim olduğunu göstermektedir.

Tüm bu ilmî yetkinliğine rağmen kendinin mütevazı bir hayatı tercih etmesi ve önemi merkezlerden uzak olması Molla Halil’in yeterince tanınmasını engellemiştir. Bu sempozyum, onun ilmî kıymetini ortaya çıkarmak, eserlerinin akademik camiada tanınırlığını arttırmak ve Doğu medrese geleneği üzerindeki etkisini gerçek anlamda takdir etmek amacıyla düzenlenmektedir.

Düzenleme kurulu başkanlığını Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’nın yapacağı sempozyum, Siirt Üniversitesi, Siirt Valiliği ve Siirt Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilecektir.

 

Bir Yorum Yazın