ÖĞRETMENLER İÇİN KÜLTÜREL MİRAS EĞİTİMİ SONA ERDİ

ÖĞRETMENLER İÇİN KÜLTÜREL MİRAS EĞİTİMİ SONA ERDİ

Yukarı Dicle Vadisinde yer alan Mardin, Siirt, Batman ve Şırnak illerinde somut olmayan kültürel mirasın yani gelenek ve göreneklerle sözlü edebiyatın korunması amacıyla çalışmalar yapılıyor.

Haberin Tarihi: 08 Ocak 2019

Dicle Kalkınma Ajansı, Tarih Vakfı, Britihs Counsil ve Mardin Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen projede somut olmayan kültürel mirasın envanterinin çıkarılması korunması ve bu konuda farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

Geçen yıl şubat ayında Mardin’de yapılan  toplantının ardından  diğer illerde eğitim seminerleri düzenlendi. Bu seminerlerde  bu illerde görevli öğretmenlerle öğrencilere somut olmayan kültürel mirasın korunması ve farkındalık oluşturulması konularında bilgi verildi. Siirt teki eğitim semineri Barden otelinde yapıldı.

Seminerin açılış konuşmaları DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ve Milli Eğitim Müdürü İsa Güneş tarafından yapıldı.Altındağ ajans olarak çok yönlü çalışma gerçekleştirdiklerini belirterek “Bunlardan bir taneside kültürümüzün korunmasına yönelik bu projedir. Bu proje ile bölgemizin zengin kültürü ortaya çıkarılmış olacaktır.Özellikle Siirtin bu alandaki zenginliğini hepimiz biliyoruz.” dedi.

Öğretmenlere yönelik olarak düzenlenen ve iki gün sürecek eğitim seminerinde Gazetemiz Yazarı ve koordinatörü  Ayhan Mergen’de ilimizin somut olmayan kültürü konusunda bir sunum yaptı. Mergen sunumunda binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan zengin kültürümüzün her geçen gün kaybolmaya yüz tuttuğunu örnekler vererek anlattı ve korunması konusunda hepimize görevler düştüğünü vurguladı.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın