Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Siirt’te

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Siirt’te

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bir dizi programa katılmak ve açılışlar yapmak amacıyla geldiği Siirt ‘te, Çetin Barajı’nda incelemelerde bulundu.

Haberin Tarihi: 28 Aralık 2017

Helikopterle Şırnak ‘tan Şirvan ilçesine gelen Bakan Eroğlu, Vali Ali Fuat Atik, Ak Parti MKYK Üyesi Ethem Sancak, İş adamı Nihat Özdemir ve kent protokolü tarafından karşılandı. Bakan Eroğlu, ilçede yapımı devam eden Çetin Barajı’nda incelemelerde bulundu ve, seyir tepesini gezdi. Baraj inşaatı hakkında iş adamı Nihat Özdemir ve diğer yetkililerden bilgi aldı.

Barajdaki incelemelerin ardından helikopterle Siirt ‘e geçen Bakan Eroğlu ve Valiliği ziyaret ettiler
Şeref defterini imzalamasının ardından Vali Atik ile görüşen Eroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali ile ilde yürütülen çeşitli hizmetler hakkında bilgi verdi
Bölgeye verdikleri destekleri anlatan Bakan  Eroğlu, “Baraj buranın iklimini değiştirecek. Çok büyük istihdam sağlıyor. Burada çok sayıda eleman çalışıyor. Bu barajda inceleme yapmak için geldik. Hakikaten baraj muhteşem ve Siirt ‘e büyük bir değer katacak.Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘ın Başbakan olduğu dönemde Siirt ‘te Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali’ni hizmete açtık.O da çok büyük bir baraj. hükümet olarak Siirt ‘e 15 yılda 6 milyar lira yatırım sağladık. Bakanlık olarak da son 15 yılda Siirt ‘e 265 milyon lira yatırım yaptık. Siirt merkezi, Kurtalan, Aydınlar ve Pervari ilçeleri ile Kayabağlar, Atabağı ve Gökçebağ beldelerine yıllık 34,5 milyon metreküp içme suyu sağladık. 20 derenin ıslahını tamamladık. Siirtte Şehir Ormanı ve 2 mesire yeri tesis ettik. Orman köylülerimiz için yeni gelir kapıları açtık. Hz. Veysel Karani ve Tillo Tabiat Parkları ile vatandaşlarımızı tabiatla buluşturduk, 11 Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu, Siirt Havaalanına Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu ve Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi kurduk. Burası orman açısından çok zengin değil ama biz ağaçlandırma yapmak için GAP bölgesinde Orman Bölge Müdürlüğü kurduk. Bakanlık olarak Siirt ‘te 6 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Size bir müjde vermek istiyorum. Biz bilhassa ormanlık alanlarda gelir getirecek bir takım türler dikeceğiz. Bunun 3 yıl boyunca bakımı ve bütün masrafları bize, geliri tamamen vatandaşa ait olacak. Zaten Orman Genel Müdürümüz de bu maksatla geldi. Vatandaşlara bugün 3 bin fidan dağıtacağız. 3 yıl bakım masrafları, dikimi her şeyi bize ait, geliri 49 yıl vatandaşa ait olmak üzere sertifikaları vereceğiz.GAP kapsamında Siirt ‘in projelerini 31 Aralık 2019 tarihine kadar bitirmek için büyük bir hamle başlattık.” Dedi.

Gazetecilerin soruların cevaplandıran Bakan Eroğlu daha sonra   DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ile  birlikte Valiliğin arka bahçesinde  düzenlenen fidan ve sertifika dağıtım törenine katıldı.

PERVARİ’YE MÜJDEYİ VERDİ

Burada İş adamı Ethem Sancak ve Ali Fuat Atik  birer konuşma yaptılar ve bakana teşekkür ettiler.

Bakan Eroğlu burada yaptığı konuşmada Siirt ‘te gölet projeleri yapıldığını ve bunların bir kısmının inşaat safhasına geldiğini söyledi.
Pervari’ye içme suyu isale hattı yapıldığını, Baykan ilçesi Veysel Karani beldesinde gölet çalışması yürütüldüğünü belirten  Eroğlu, dere ıslah çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi. Siirt’te  20 derenin ıslah edildiğini  açıklayan Bakan Eroğlu 4 derenin daha ıslah edileceğini belirtti.
Siirtin turizm alanındaki potansiyelini değerlendirmek istediklerini ve bu amaçla bazı projeler uyguladıklarını belirten  Bakan Eroğlu, “Orman teşkilatı, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü burada emrinizde. Siirt ‘i muazzam bir kültür, turizm merkezi haline getireceğiz. Tillo ‘daki tabiat parkını da çok güzel hazırladık ve orada bir müze kurduk. İnşallah Siirt ‘teki güzellikleri, tabiat turizmini, kültür turizmini geliştirmek istiyoruz.” Dedi.

 

Bir Yorum Yazın