OTİZM İLE YAŞAMAYA BAŞLAMAK « Siirt'te Net

SON DAKİKA

30.000,00 TL olan (12) adet Kaçak Cep Telefonu ele geçirilmiştir

Emniyet Müdürlüğü, Kurtalan Haberleri, SİİRT HABERLERİ

KAÇAKÇILARA GEÇİT VERİLMİYOR

Emniyet Müdürlüğü, SİİRT HABERLERİ

OTİZM İLE YAŞAMAYA BAŞLAMAK

Bu biyografi 10 Nisan 2019 - 8:03 'de eklendi ve 60 views kez görüntülendi.

Zaman içindeki belki daha önce adını bile duymadığınız otizm konusunda çok şey öğreneceksiniz. Ama sizin için en önemli bilgiler her zaman diğer otistik çocuk ailelerinin, yani sizin gibi otistik ile yaşayanlardan gelenler olacaktır.

Amacımız yaşadığımız hayatın ortak noktalarından çıkardığımız sonuçları ve aldığımız dersleri sizlerle paylaşmak ve sizin, bizim birçoğumuzun kaybettiği zamanı kaybetmeden, yaptığımız yanlışlara düşmeden bu yeni ve farklı yaşama başlamanızda size küçük bir yol haritası çıkarmak.

Durum ne olursa olsun kendinizi suçlu hissetmeyin. Otizm sizin suçunuz değil. Teşhis sonrası birçok anne baba, otizme sebep olabileceklerini varsaydığı bazı nedenlerden dolayı kendilerini yâda eşlerini suçlayabiliyorlar. Ama aslında siz yanlış hiçbir şey yapmadınız. Çünkü

Otizm henüz, çocuk anne karnındayken teşhis edilemiyor. Her yaşta, her kültür düzeyinde ve dünyanın her yerindeki insanların otistik bir çocuğu olabilir. Çocuk sahibi olmayı isteyip istememenizin, çocuğunuza ilgi gösterip göstermemenizin, eşinizi sevmenizin ya da sevmemenizin  çocuğunuzun otistik olması ile hiçbir ilgisi ya da etkisi yoktur. Böyle bir durumda hemen diğer otistik çocukların aileleriyle irtibata geçiniz. Bu durumda sizin kendinizi yanlış yâda çaresiz kalmadığınızı gösterecektir. Böyle durumlarda Otizmi kabul edin.

Bunun sizin için ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Hiçbir anne baba, çocuğunun zihinsel engelli olmasını istemez. Fakat unutulmamalı ki şu anda çocuğunuz sizin kendisini kabullenmesine ve ona yardımcı olmanıza ihtiyacı vardır. Bunu ertelemeniz, sorunu ortadan kaldırmadığı gibi çocuğunuza ileriki zamanlarda otizmi kabullenmek için kaybettiğiniz zaman için üzüntü duyabilirsiniz. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeyin.

Otistik bir çocuğa ne kadar erken yaşta teşhis koyulur ve ihtiyaçları olan özel eğitime ne kadar çabuk alınırsa, yaşam becerilerine kavuşma şansları o kadar fazlalaşır. Bu nedenler hemen bugün harekete geçmeniz gerekiyor. Otizmi tanımadan çocuğunuz tanıyamazsınız. Otizmin ne olduğunu ve otistik bir çocuğun özelliklerini ister ailede olsun olmasın öğrenin.

Yakınlarınıza, komşularınıza, arkadaşlarınıza… Çocuğunuzun otistik olduğunu söylemekten çekinmeyin. Aksine onlara çocuğunuzun içinde bulunduğu özel durumu ve onun ihtiyaçlarını, beklentilerini hemen anlatın. Bu tutum çevreniz ile olan sosyal ilişkilerinizde ki gereksiz çekingenliklerden kurtulmanızı ve ilişkilerinizi bu yeni yaşama göre ayarlamanızda onların size yardımcı olmasınız sağlayacaktır. Zaten hayatınızda bu gelişmeyi anlattığınız zaman bazı kişilerin size olan tutumlarının olumsuz yönde değişebileceğini düşünüp çekiniyorsanız yanılıyorsunuz. Unutmayın ki bu kişiler zaten hiçbir zaman sizin dostunuz değiller.

Çocuğunuzu toplumdan soyutlamayın. Toplum bireylerden oluşur. Bu bireyler özürlü de olabilirler, normal de. Çocuğunuzu toplumdan uzak tutmayın. Onunla tıpkı diğer anne babalar gibi oynayın, gezin, eğlenin. Çocuğunuzun bunlara ihtiyacı var. Eğer insanların tepkilerinden çekiniyorsanız… Sakın çekinmeyin. Çünkü bu toplumda yaşayan birisinin özürlü bir kişiden rahatsız olduğunu belirtmesi içinde yaşadığı toplumu reddetmesi anlamına gelir. Unutmayın bu kişilerin de tarafınızdan eğitilmeye ihtiyaçları vardır. Bu da sizin için toplumsal bir görevdir unutmayın. Çocuğunuza hem özel hem de normal davranın. Çünkü otistik bir çocuğun dünyayı algılama şekli diğer çocuklardan farklı olduğu için dolayısıyla sizden özel bir yaklaşım beklerler. Ancak göz ardı etmememiz gereken durum çocuğunuza normal davranışlarınızı da göstermeyi ihmal etmemenizdir. Çocuğunuz otistik olsa da ona aferin demeniz, başını okşamanız yâda hayır deyip kızdığınız da sizin tepkilerinizi algılayabilir. O konuşmasa da siz onunla konuşun, oynayın, gülün… Bugün olmasa yarın, birkaç gün, bir hafta veya birkaç ay sonra ondan tepki alabilirsiniz. Eğer istemediğiniz şey veya şeyleri yapıyorsa kızabilirsiniz. Sevginizi de göstermek için ona güzel şeyler söyleyebilirsiniz. Kısaca ona normal birey gibi davranın. O normalin ne olduğunu ancak bu şekilde anlayabilir.

Peki, neler yapılabilir derseniz bunlar dışında

Ülkemizde Otizm teşhisi koyulan  bir çocuğun özel eğitim amacı ile devam edebileceği yerler Sosyal Hizmet Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığının izni ile açılan, Özel Eğitim Kurumlarıdır.

Otistik çocukların tedavisine yönelik henüz geçerliliği tam olarak onaylanmamış onlarca hipotez var ki: ancak yapılan denemelerde çocukların bir kısmında birtakım gelişmelere neden olduğu düşünülen uygulamalar bulunmaktadır. Bunların hepsi otizm konusunda yürütülen yoğun çalışmaların henüz bitmemiş, geçerliliği bilimsel çevreler tarafından kesin olarak onaylanmamış taslaklardır. Bu çalışmaları yürütenler bunların henüz geçerliliği tam olarak kanıtlanmamış birer hipotez olduğunu kendileri de belirtmektedirler.

Çaresi kalınan her durumda biz aileler genelde Hocalar, Üfürükçüler ve benzeri umut kapısı olduğu düşünülen kişilere başvuruyoruz. İşte otizmde bunlardan biridir. Keşke işimiz bu kadar kolay olsaydı. Ama kolay değil! Bu tür uygulamalar yasal olmadığı gibi sizin için de çözüm değil. Sadece para ve zaman kaybıdır.

Otizm de ilaç kullanımı ve diğer tedavi önerileri/yöntemleri

Otizmi tedavi eden bir ilaç yoktur. Ancak çocuğun hiperaktivitesini azaltmaya yardımcı olan, algısını düzenleyen v.b. yan işlevler için bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Doktorunuz tarafından size reçete ile verilmeyen hiçbir ilacı tavsiye üzerine yâda kulaktan duyma bilgilerle kullanmayın. Bu ilacın kullanımı önceden bazı testlerden ve tahlillerden geçtiğini ve tahlillerin yapılması gerekiyorsa bunları yaptırmadan ilacı kullanmayınız.

Otistik çocuklarda sindirim sistemlerinin glüten, kazein gibi bazı maddeleri sindiremedikleri ve bu maddeleri içeren gıdaları yediklerinde, otistik belirtilerin arttığı bilimin şu anda üzerinde yoğun olarak çalıştığı bir hipotezdir. Bu hipoteze yönelik bir diyet uygulamaya kalkışmadan önce doktorunuza danışın. Çocuğunuzun hangi gıdalara karşı intolare olduğunu ortaya çıkartan testleri yaptırmadan bir diyete kalkışmayın (testler konusunda derneğimize danışabilirsiniz). Diyeti uygulayacağınız zaman bu diyeti mutlaka yetkili bir doktorun, diyetisyenin hazırlaması gerekir. Siz kendinize göre diyet hazırlamayın.

Tüm otistik ailelere ve yakın çevresindeki bireylerden bu çocuklarımıza destek olmak ve onların geleceği için el ele vermeyi umut ediyorum.

Ali KUTAY

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

VALİ HACIBEKTAŞOĞLU BASINLA BİR ARAYA GELDİ PANDEMİ KONUSUNDA HERKES DUYARLI OLSUN

Barden Otelde düzenlenen toplantının ağırlık konusunu pandemi oluşturdu.Bu konuda herkesin üzerine düşen görevi yerine getirerek sosyal mesafeye uyma ve maske takma konusunda duyarlı olması gerektiğini belirten Hacıbektaşoğlu, kendilerinin de denetim konusunda duyarlı olduklarını ve bunu sıkılaştırdıklarını söyledi. Kontrollü sosyal hayata geçildiğini hatırlatan Hacıbektaşoğlu “İlimizde ve bölgemizde yeni dönemde sosyal hareketlilikten dolayı pozitif vaka sayısında da bir artış görülüyor.Bireysel önlemlerimizi sıkı bir şekilde takip ederek, işimizi gücümüzü yürütmek zorundayız. Pandemi koşullarında yaşayacağız ve alacağımız önlemlerle bu pandeminin etkilerini azaltacağız. İki haftadan beri bu kurallara uyma konusunda denetimlerimizi arttır…

30.000,00 TL olan (12) adet Kaçak Cep Telefonu ele geçirilmiştir

Siirt ili Kurtalan ilçesinde ikamet eden M.T. isimli şahsın haksız kazanç elde etmek maksadıyla Batman ilinden yasadışı yollarla temin ettiği Kaçak Cep Telefonlarını Kurtalan ilçesine getirerek piyasaya süreceği bilgisi alınmış olup, yürütülen fiziki takip faaliyetleri neticesinde şüpheli, Batman-Kurtalan Karayolu üzeri İncirlik Köyü bölgesinde yakalanmıştır. Konu ile ilgili olarak Kurtalan Cumhuriyet Başsavcılığına bilgi verilmiş olup, alınan Arama ve El Koyma Kararına istinaden şüphelinin üzerinde ve eşyalarında yapılan arama sonucu piyasa değeri yaklaşık 30.000,00 TL olan (12) adet Kaçak Cep Telefonu ele geçirilmiştir. Söz konusu olayla ilgili Kurtalan C.Savcısının talimatları doğrultusunda ele geçirilen kaçak cep telefonlarına el konulmuş olup…

VALİ OSMAN HACIBEKTAŞOĞLU, “ÇETİN BARAJI”NDA İNCELEMEDE BULUNDU

Vali Osman Hacıbektaşoğlu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans ile 5 Temmuz Pazar günü açılışını yapacağı Çetin barajında incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı. Yüklenici firma yetkililerinden baraj hakkında brifing alan Vali Hacıbektaşoğlu, Siirt'in Şirvan ve Pervari ilçe sınırları içerisinde inşa edilen Çetin Barajı ve HES, 420 megavat kapasitesiyle Avrupa'nın RCC tipinde en büyük barajı olma özelliğini taşıdığını belitti. Barajın resmi açılışı için hazırlıkların tamamlandığını kaydeden Vali Hacıbektaşoğlu, ‘toplamda 600 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen Barajın, tam kapasite elektrik üretimine başlamasının ardından yıllık ortalama 1,5 milyar kilovatsaat elektrik üretecek ve Türkiy…

KAÇAKÇILARA GEÇİT VERİLMİYOR

02.07.2020 Perşembegünü İlimizde faaliyet gösteren 2 farklı iş yerinde yapılan aramada gümrük kaçağı olduğu değerlendirilen (51) adet cep telefonuna, (6) adet bluetooth kulaklığa ve (364) adet şarj aletine el konulmuştur. Konuyla ilgili olarak yürütülen adli tahkikat devam etmektedir. Kaçakçılık suçlarına yönelik mücadelemiz aralıksız devam etmektedir, mücadelemizde bizlere yardımcı olmak isteyen vatandaşlarımızın 155’i veya Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüze ait “(0484) 223 22 82 - 223 33 55” nolu telefonları aramaları büyük önem arz etmektedir.  …

KEPENK İNDİREN İŞ YERLERİ VE ESNAFIN DURUMU!

Koronavirüs pandemisi yüzünden kapatılan, kapanan ve iflas eden iş yerlerinin haddi hesabı yok! Zaten ekonomik kriz vardı, koronavirüs pandemisi tuz-biber ekti. Her ne kadar ekonomik kriz yok denilse bile piyasada yaşanan durum ortadadır. İflas edenler, işçi çıkaranlar, işleri dönmediği için kepenk indirenler ve işleri bozulduğu için ödeme güçlerini kaybeden şirketlere her gün yenileri eklenmekte. Esnaflar açısından yaşanan durumun vahameti karşısında TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu) Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup göndererek esnafların sıkıntısını dile getirerek taleplerde bulundu. “Esnaf darda, ayakta zor duruyor. Borç ertelemesi ve nakit desteği şart” diyen Palandöken…

VALİ HACIBEKTAŞOĞLU, ESNAF VE VATANDAŞLARI ZİYARET ETTİ

Esnaf ve vatandaşların talep ve sorunlarını birinci ağızdan dinleyen Vali Hacıbektaşoğlu, kendileri ile bir süre sohbet etti, talep ve önerilerini dinledi. Esnafların sattığı yöresel ürünleri hakkında da bilgi alan Vali Hacıbektaşoğlu, esnafların Cumalarını tebrik ederek, bol kazanç diledi. Devlet-vatandaş kucaklaşmasının önemine dikkat çeken Vali Hacıbektaşoğlu, ‘Kadim kentte bin yıldır devam eden huzur ve kardeşlik ikliminin daha da güçlendirilmesi, kentin daha yaşanılabilir bir konuma getirilmesi amacıyla vatandaşların görüş ve önerilerinin kendileri için önemli ve değerli olduğunu’ belitti.    …

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ