OTİZM İLE YAŞAMAYA BAŞLAMAK « Siirt'te Net

SON DAKİKA

Üniversite öğrencilerinden depremzedelere yardım eli

SİİRT HABERLERİ, Siirt Üniversitesi

Siirt İl Özel İdare Spor, Yüksekova Belediyesporu Farklı Yendi

Siirt Spor Haberleri, siirtspor Habarlari, SPOR

OTİZM İLE YAŞAMAYA BAŞLAMAK

Bu biyografi 10 Nisan 2019 - 8:03 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

Zaman içindeki belki daha önce adını bile duymadığınız otizm konusunda çok şey öğreneceksiniz. Ama sizin için en önemli bilgiler her zaman diğer otistik çocuk ailelerinin, yani sizin gibi otistik ile yaşayanlardan gelenler olacaktır.

Amacımız yaşadığımız hayatın ortak noktalarından çıkardığımız sonuçları ve aldığımız dersleri sizlerle paylaşmak ve sizin, bizim birçoğumuzun kaybettiği zamanı kaybetmeden, yaptığımız yanlışlara düşmeden bu yeni ve farklı yaşama başlamanızda size küçük bir yol haritası çıkarmak.

Durum ne olursa olsun kendinizi suçlu hissetmeyin. Otizm sizin suçunuz değil. Teşhis sonrası birçok anne baba, otizme sebep olabileceklerini varsaydığı bazı nedenlerden dolayı kendilerini yâda eşlerini suçlayabiliyorlar. Ama aslında siz yanlış hiçbir şey yapmadınız. Çünkü

Otizm henüz, çocuk anne karnındayken teşhis edilemiyor. Her yaşta, her kültür düzeyinde ve dünyanın her yerindeki insanların otistik bir çocuğu olabilir. Çocuk sahibi olmayı isteyip istememenizin, çocuğunuza ilgi gösterip göstermemenizin, eşinizi sevmenizin ya da sevmemenizin  çocuğunuzun otistik olması ile hiçbir ilgisi ya da etkisi yoktur. Böyle bir durumda hemen diğer otistik çocukların aileleriyle irtibata geçiniz. Bu durumda sizin kendinizi yanlış yâda çaresiz kalmadığınızı gösterecektir. Böyle durumlarda Otizmi kabul edin.

Bunun sizin için ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Hiçbir anne baba, çocuğunun zihinsel engelli olmasını istemez. Fakat unutulmamalı ki şu anda çocuğunuz sizin kendisini kabullenmesine ve ona yardımcı olmanıza ihtiyacı vardır. Bunu ertelemeniz, sorunu ortadan kaldırmadığı gibi çocuğunuza ileriki zamanlarda otizmi kabullenmek için kaybettiğiniz zaman için üzüntü duyabilirsiniz. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeyin.

Otistik bir çocuğa ne kadar erken yaşta teşhis koyulur ve ihtiyaçları olan özel eğitime ne kadar çabuk alınırsa, yaşam becerilerine kavuşma şansları o kadar fazlalaşır. Bu nedenler hemen bugün harekete geçmeniz gerekiyor. Otizmi tanımadan çocuğunuz tanıyamazsınız. Otizmin ne olduğunu ve otistik bir çocuğun özelliklerini ister ailede olsun olmasın öğrenin.

Yakınlarınıza, komşularınıza, arkadaşlarınıza… Çocuğunuzun otistik olduğunu söylemekten çekinmeyin. Aksine onlara çocuğunuzun içinde bulunduğu özel durumu ve onun ihtiyaçlarını, beklentilerini hemen anlatın. Bu tutum çevreniz ile olan sosyal ilişkilerinizde ki gereksiz çekingenliklerden kurtulmanızı ve ilişkilerinizi bu yeni yaşama göre ayarlamanızda onların size yardımcı olmasınız sağlayacaktır. Zaten hayatınızda bu gelişmeyi anlattığınız zaman bazı kişilerin size olan tutumlarının olumsuz yönde değişebileceğini düşünüp çekiniyorsanız yanılıyorsunuz. Unutmayın ki bu kişiler zaten hiçbir zaman sizin dostunuz değiller.

Çocuğunuzu toplumdan soyutlamayın. Toplum bireylerden oluşur. Bu bireyler özürlü de olabilirler, normal de. Çocuğunuzu toplumdan uzak tutmayın. Onunla tıpkı diğer anne babalar gibi oynayın, gezin, eğlenin. Çocuğunuzun bunlara ihtiyacı var. Eğer insanların tepkilerinden çekiniyorsanız… Sakın çekinmeyin. Çünkü bu toplumda yaşayan birisinin özürlü bir kişiden rahatsız olduğunu belirtmesi içinde yaşadığı toplumu reddetmesi anlamına gelir. Unutmayın bu kişilerin de tarafınızdan eğitilmeye ihtiyaçları vardır. Bu da sizin için toplumsal bir görevdir unutmayın. Çocuğunuza hem özel hem de normal davranın. Çünkü otistik bir çocuğun dünyayı algılama şekli diğer çocuklardan farklı olduğu için dolayısıyla sizden özel bir yaklaşım beklerler. Ancak göz ardı etmememiz gereken durum çocuğunuza normal davranışlarınızı da göstermeyi ihmal etmemenizdir. Çocuğunuz otistik olsa da ona aferin demeniz, başını okşamanız yâda hayır deyip kızdığınız da sizin tepkilerinizi algılayabilir. O konuşmasa da siz onunla konuşun, oynayın, gülün… Bugün olmasa yarın, birkaç gün, bir hafta veya birkaç ay sonra ondan tepki alabilirsiniz. Eğer istemediğiniz şey veya şeyleri yapıyorsa kızabilirsiniz. Sevginizi de göstermek için ona güzel şeyler söyleyebilirsiniz. Kısaca ona normal birey gibi davranın. O normalin ne olduğunu ancak bu şekilde anlayabilir.

Peki, neler yapılabilir derseniz bunlar dışında

Ülkemizde Otizm teşhisi koyulan  bir çocuğun özel eğitim amacı ile devam edebileceği yerler Sosyal Hizmet Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığının izni ile açılan, Özel Eğitim Kurumlarıdır.

Otistik çocukların tedavisine yönelik henüz geçerliliği tam olarak onaylanmamış onlarca hipotez var ki: ancak yapılan denemelerde çocukların bir kısmında birtakım gelişmelere neden olduğu düşünülen uygulamalar bulunmaktadır. Bunların hepsi otizm konusunda yürütülen yoğun çalışmaların henüz bitmemiş, geçerliliği bilimsel çevreler tarafından kesin olarak onaylanmamış taslaklardır. Bu çalışmaları yürütenler bunların henüz geçerliliği tam olarak kanıtlanmamış birer hipotez olduğunu kendileri de belirtmektedirler.

Çaresi kalınan her durumda biz aileler genelde Hocalar, Üfürükçüler ve benzeri umut kapısı olduğu düşünülen kişilere başvuruyoruz. İşte otizmde bunlardan biridir. Keşke işimiz bu kadar kolay olsaydı. Ama kolay değil! Bu tür uygulamalar yasal olmadığı gibi sizin için de çözüm değil. Sadece para ve zaman kaybıdır.

Otizm de ilaç kullanımı ve diğer tedavi önerileri/yöntemleri

Otizmi tedavi eden bir ilaç yoktur. Ancak çocuğun hiperaktivitesini azaltmaya yardımcı olan, algısını düzenleyen v.b. yan işlevler için bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Doktorunuz tarafından size reçete ile verilmeyen hiçbir ilacı tavsiye üzerine yâda kulaktan duyma bilgilerle kullanmayın. Bu ilacın kullanımı önceden bazı testlerden ve tahlillerden geçtiğini ve tahlillerin yapılması gerekiyorsa bunları yaptırmadan ilacı kullanmayınız.

Otistik çocuklarda sindirim sistemlerinin glüten, kazein gibi bazı maddeleri sindiremedikleri ve bu maddeleri içeren gıdaları yediklerinde, otistik belirtilerin arttığı bilimin şu anda üzerinde yoğun olarak çalıştığı bir hipotezdir. Bu hipoteze yönelik bir diyet uygulamaya kalkışmadan önce doktorunuza danışın. Çocuğunuzun hangi gıdalara karşı intolare olduğunu ortaya çıkartan testleri yaptırmadan bir diyete kalkışmayın (testler konusunda derneğimize danışabilirsiniz). Diyeti uygulayacağınız zaman bu diyeti mutlaka yetkili bir doktorun, diyetisyenin hazırlaması gerekir. Siz kendinize göre diyet hazırlamayın.

Tüm otistik ailelere ve yakın çevresindeki bireylerden bu çocuklarımıza destek olmak ve onların geleceği için el ele vermeyi umut ediyorum.

Ali KUTAY

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üniversite öğrencilerinden depremzedelere yardım eli

Siirt Çocuklar üşümesin topluluğu üyeleri Elazığ depreminin ardından bölgeye yardım götürmek için adeta seferberlik başlattı. Öğrenciler depremzedelere ulaştırılmak üzere çok sayıda battaniye, mont, bot, kuru gıda, yardım malzemesi ve giysileri paketleyerek minibüse yükleyip Elazığ'a gönderdi. Depremin hasar verdiği Elazığ ve Malatya'daki vatandaşlara yardım etmek amacıyla yardım seferberliği başlattıklarını söyleyen ‘Çocuklan Üşümesin' Siirt topluluğu sorumlusu Ali Fuat Deveci, Siirt halkının yardım etme konusunda göstermiş olduğu duyarlılık için herkese teşekkür ettiğini söyledi. Deveci, “Elazığ'da Cuma günü meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremden mağdur olan depremzedelere yardımcı olmak için bir yardım kampanyası başlattık. B…

DEPREM GERÇEĞİ ÖNEMSENMİYOR!

Uzun zamandır bazı deprem uzmanlarınca İstanbul’umuzda deprem afetinin yaşanabileceği olasılığına dikkat çekilirken zaman zaman değişik yörelerimizde meydana gelen depremler endişelendiriyor halkımızı ve tabii ki depremlerin yaşandığı yörelerde ikamet eden vatandaşlarımız daha çok korkuya kapılıyor doğal olarak… Geçtiğimiz günlerde Elazığ da yaşanan ve ilimizde ve çevre illerde de hissedilen depremin 6,8 büyüklüğünde olduğu Kandilli Rasathanesi yetkililerince açıklanmış ve bu depdemde ne yazık ki birçok vatandaşımız yaşamlarını yitirirken birçoğu da yaralanmıştır. Bazı yurttaşlarımız; “İlgililerimiz, ülkemizdeki deprem gerçeğini, aynı afeti yaşayan diğer ülkeler gibi önemsemiyorlar…” diye tepki göstermekteler konuyu konuşurlarken…

DEPREME NE KADAR HAZIRLIKLIYIZ?

Elazığ Sivrice merkez üssü 6.8 büyüklüğündeki deprem bir kez daha ülke gündemine depreme hazır mıyız? Sorusunu getirdi. Sadece Elazığ değil Türkiye'nin büyük bir bölümü deprem bölgesi. Biz de Siirt ve Siirtliler olarak acaba depreme hazır mıyız? Acaba Siirt Kurtalan veya diğer ilçelerde özel binalar, okullar, hastaneler ve kamu binaları deprem açısından yeterli güvenliğe sahip mi? Ruhsatı olan olmayan binalar, kaçak olan binalar kaç adet? Altyapılar, üst yapılar güvenli mi? Bunun gibi birçok soru vatandaşlar tarafından Elazığ’da yaşanan depremle birlikte tekrar sorulmaya başlandı. Elazığ'da yaşanan deprem sonrası acaba ilimizde yeterli düzeyde ambulans, umke araçları, kurtarma ekipleri ve yeteri derecede toplanma alanları var mı sorusu tekrarda…

SİİRT DERNEKLERİ FEDERASYON UNDAN YARDIM ÇAĞRISI

Ülkemizin dört bir yanından AFAD ve Kızılayın yürüttüğü kampanyalara destek çağrıları geliyor. Bir çağrıda İstanbulda faaliyet gösteren Siirt Dernekleri Federasyon Başkanlığından geldi.Federasyon tarafından yapılan yazılı açıklamada depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılara da acil şifalar dilenerek şöyle denildi ”Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Tüm birimlerimizle, #Elazığ ve #Malatya halkının yanındayız.Herkesi @Kizilay’ın yardım kampanyasına destek vermeye davet ediyoruz.”…

,“Siirt Hassa Hatun Kız Öğrenci Yurdu” İle İlgili Açıklama Yaptı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği ve Siirt Valiliği,Sosyal Medya Platformlarında yer alan “Siirt Hassa Hatun Kız Öğrenci Yurdu” hizmet binasının Elazığ depremi sonucu çatlakların oluştuğu, tehlike arz ettiği ve kullanılamaz gibi paylaşımlar üzerine yazılı açıklamada bulundu. Siirt Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada;Sosyal Medya Platformlarında yer alan “Siirt Hassa Hatun Kız Öğrenci Yurdu” hizmet binasının Elazığ depremi sonucu çatlakların oluştuğu, tehlike arz ettiği ve kullanılamaz gibi paylaşımlar üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür. Olayın öğrenilmesi üzerine, Siirt Valiliği koordinesinde, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü…

Diyarbakır Annelerinin Oturma Eylemine Siirtli Bir Aile Daha Katıldı

Diyarbakır annelerinin, dağa kaçırılan çocuklarına kavuşma ümidiyle HDP İl Başkanlığı binası önündeki evlat nöbetine katılım sürüyor. Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutan Diyarbakır annelerinin 3 Eylül 2019'da başlattığı oturma eylemine Siirt'ten oğulları Sedat için gelen anne Asiye ve baba Aydın Dağtekin de katıldı. Anne Dağtekin, yaptığı açıklamada, üniversite öğrencisi oğlunun dönemin Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) yönetimindeki Siirt Belediyesi'nde staj gördüğü sırada dağa kaçırıldığını söyledi. Annelerin eylemini televizyonda izlediğini belirten Dağtekin, kendilerinin de eyleme dahil olmak için geldiğini bildirdi. Dağtekin, şöyle konuştu:"Oğlumu ne yaptılar? Oğlumu istiyorum. Oğlumu bana versinler. 5 yıldı…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ