Sağlık Müdürlüğünden Anjiyo Ünitesine ilişkin açıklama « Siirt'te Net

SON DAKİKA

SİVİL TOPLUM BULUŞMALARI TÜRGEV’DE DEVAM ETTİ

SİİRT HABERLERİ, Siirt Valiliği

EMNİYET VE JANDARMA’DAN ORTAK HUZUR VE GÜVEN UYGULAMASI

Emniyet Müdürlüğü, Jandarma, SİİRT HABERLERİ

Sağlık Müdürlüğünden Anjiyo Ünitesine ilişkin açıklama

Bu haber 17 Ağustos 2019 - 21:14 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

4 yıl önce kurulan anjiyo ünitesinin eski işlevini kaybederek kapatılacağı iddia ediliyor.
Siirt Devlet Hastanesi’nde 2015 yılında kurulan anjiyo ünitesi ve kalp damar cerrahisi ile Siirtli vatandaşlar, bu önemli sağlık hizmeti karşısında her seferinde memnuniyetini dile getiriyordu.

 

Kalp Damar Cerrahisinde 2 doktor ve 5 kardiyoloğun görev yaptığı Siirt Devlet Hastanesinde, yeni mevzuata göre yeni kalp merkezlerinin her 500 bin nüfusa bir merkez olacak şekilde, bölge merkezi illerde ise 300 bin nüfusa bir merkez olacak şekilde planlanacağı belirtiliyor.

 

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

Sağlık İl Müdürlüğü, son günlerde Anjiyo ünitesinin kapatılacağına yönelik kamuoyuna yansıyan bilgi kirliliğine ilişkin açıklamada bulundu.

 

Açıklama şöyle:

“Son günlerde ilimizde yayın yapan yerel basında çıkan Siirt Devlet Hastanesinin anjiyo bölümünün kapanacağı yönündeki haberlere ilişkin açıklama yapılması kurumumuzca uygun görülmüştür.

Sağlık Bakanlığımızca 18 Temmuz 2019 tarihinde yayımlanan 2019/14 sayılı Kalp Merkezlerinin kurulmasına ilişkin genelgeyle tüm Türkiye de kurulmuş ve kurulacak kalp merkezlerine ilişkin usul ve esaslar yayımlanmıştır.

Belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde kurulacak yeni kalp merkezlerinin her 500 bin nüfusa bir merkez olacak şekilde planlanacağı, bölge merkezi illerde ise 300 bin nüfusa bir merkez olacak şekilde planlanacağı belirtilmiştir. Ayrıca her kalp merkezinde yıllık en az 100 açık kalp cerrahisi ve 1.000 adet tanı ve tedavi amaçlı koroner anjiyografi yapılması, bu sayıdan daha az vaka bulunan merkezlerin birinci yılın sonunda uyarılacağı, üst üste iki yıl yeterli sayıya ulaşamayan merkezlerin Bakanlıkça yetkisinin iptal edileceği belirtilmiştir.

Bakanlığımızca yayımlanan 2019/4 sayılı genelgeye göre; Kalp merkezleri Sağlık Bakanlığı izni ile açılır ve tescil edilir. Kalp merkezlerinin planlanması ve işleyişi bu genelge hükümlerine göre yapılır. Bakanlıkça kalp merkezi olarak tescil edilmemiş sağlık tesislerinde girişimsel kardiyolojik işlemler veya açık kalp cerrahisi yapılamaz. Tanı ve tedavi amaçlı girişimsel kardiyolojik işlemler açık kalp cerrahisi yapılmayan hastanelerde yapılamaz. Ancak aynı yerleşke içerisinde kalp cerrahisi yapılan bir merkezin olması durumunda tanı ve tedavi amaçlı girişimsel kardiyolojik işlemler yapılabilir. Açık kalp cerrahisi yapılamayan ancak Bakanlıkça yapılan stratejik planlamalarda ihtiyaç duyulan merkezlerde, kamu hastaneleri bünyesinde en yakın ildeki açık kalp cerrahisi yapılan kliniklerle koordinasyon sağlanarak tanı ve tedavi amaçlı girişimsel kardiyolojik işlemlerin yapılmasına izin verileceği belirtilmiştir.

Bu minvalde Müdürlüğümüzce ilimize en yakın il konumunda bulunan Batman iliyle protokol yapılabilmesi için Bakanlığımıza 26.07.2019 tarihinde yazı yazılmıştır. Bakanlığımızca izin verilmesine müteakip İlimizde anjiyo yapılabilmesi için Batman iliyle yapılacak protokol ile girişimsel kardiyolojik işlemlere devam edilmesi planlanmaktadır. Ayrıca İlimiz Siirt Devlet Hastanesine 06.08.2019 tarihinde Bakanlığımızca yayımlanan genelge doğrultusunda Kardio Vasküler Cerrahi (KVC) ünitesinin kurulması için gerekli çalışmaların başlatılması talimatı verilmiştir.

İlimiz Siirt Devlet Hastanesinde 08 Ekim 2015 tarihinde anjiyografi işlemleri yapılmaya başlanmış olup, 2019 yılı itibariyle 441 hastaya başarılı bir şekilde anjiyo yapılmıştır. Ayrıca Siirt Devlet Hastanesi acil servisine başvuran kalp krizi tanılı hastaların acil kroner anjiyografi işlemleri yapılmaya devam edilmekte olup, vatandaşlarımızın bu konuda mağduriyeti söz konusu değildir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Dr. Erol Emre ÖMÜR İl Sağlık Müdürü

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.