Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

ŞAL ŞEPİK BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

ŞAL ŞEPİK BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Anadoluda dokunan çeşitli kumaş türleri Anadoluya Dokunan Bezler Projesi kapsamında bir çalıştayda ele alındı.

Haberin Tarihi: 08 Eylül 2018

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar  Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Günay Atalayerin koordinatörlüğünde  yürütülen seminer dokumaları ile meşhur Denizlinin Buldan ilçesinde  Hoşgörü Dokuma Şenliği etkinliği kapsamında gerçekleştirildi.

Şenliğe asırlık nadide kumaşlarımızdan olan şal şepikin dokumasının  yapıldığı Eruh Halk Eğitim Merkezi de davet edildi. Şal Şepik usta öğreticileri Nezahat İnan ve Ali Demirin katıldığı etkinlik ve seminerde şal şepik kumaşı büyük ilgi gördü. Denizli basını da kumaşımıza büyük ilgi gösterdi ve Denizli Televizyonu  usta öğretici Nezahat İnanla röportaj yaptı. Katılımcıların şal şepik hakkındaki yoğun soruları cevaplandırılırken alınan kumaş örneklerinin ihracat amaçlı olarak Fransa’ya gönderileceği belirtildi.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay şal şepik kumaşına yoğun ilgi gösterenlerden birisi oldu ve konuşmalarında şal şepiğin kalitesine değindi.

Usta öğretici Nezahat İnan yaptığı açıklamada kendilerine verilen desteğe çok teşekkür ederek “Başta kaymakamımız Murteza Dayanç ve eşi, İlçe Milli Eğitim Mehmet Çiftçi ve Halk Eğitim Müdürümüz Seyfettin Çelik’e çok çok teşekkür ediyorum. Kendilerinin verdiği bu destekle yok olmaya başlayan asırlık bir kumaşım olan şal şepiki tekrar gün yüzüne çıkardık. Artık ilçemiz terör yerine şal şepikle anılmaya başlandı. Bu kumaş sayesinde ilçemizin kalkınmasına da büyük katkıda bulunmaya başladık ve bu katkı her geçen biraz daha artacaktır.” Dedi.

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın