Sarıkamış Şehitleri Anıldı

Sarıkamış Şehitleri Anıldı

104 .yıl önce Sarıkamış’ta aşırı soğuğa yenik düşerek, beyaz karlara gömülen şehitler anıldı. Gençlik Şühedanın izinde adıyla düzenlenen Siirt’teki anma töreni 15 Temmuz Demokrasi Meydanında başladı.

Haberin Tarihi: 08 Ocak 2019

Anma etkinliğine katılanlar, ellerinde Türk bayrakları ile kortej halinde Cumhuriyet Meydanı üzerinden Güres Caddesini takip ederek Siirt Üniversitesinin Merkez kampusuna geldiler.

Kampusun konferans salonunda devam eden anma etkinliğinde Ensar Camisinin  İmamı  Ramazan Toprak Kuranı Kerimi tilavet etti. Sosyal Bilimler Lisesi öğretmeni Şükrü Ay’da günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Türk tarihinin zaferler kadar acılarla doldu olduğunu belirten Ay “Türk tarihi zaferler kadar acılarla doludur. Yemen’de aşırı sıcak ve yakıcı güneşte, Çanakkale de denizin derinliklerinde ve Sarıkamış’ta da aşırı soğuk ve karlarda Mehmetçiklerimiz şehit oldular. “ dedi.

Sarıkamış Şehitleri için  okunan hatmi şeriflerin duası il Müftüsü Ahmet Altıok   tarafından yapıldı. Altıok , ülke genelinde okunan 90 bin adet hatmi şerifin 600 tanesinin Siirt’te okunduğunu belirtti.

Konuşmanın ardından Sarıkamış Destanını anlatan bir belgeselin izlenmesi ile sona erdi. Etkinliğin ardından Sarıkamış’ta şehit düşen Mehmetçiklerimizin son yiyecekleri olan hoşaf ve ekmek ikram edildi.

Belediyenin katılımcılara atkı dağıttığı etkinliğe  il protokolü ve öğrenciler katıldı.

 

Bir Yorum Yazın