Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

Siirt Havaalanı İçin Tarih Verildi

Siirt Havaalanı İçin Tarih Verildi

Siirt Havalimanı ile ilgili müjdeyi veren Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Haziran ayında seferlere başlayacağız” dedi.

Haberin Tarihi: 12 Nisan 2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin Siirt İl Kongresi’ne katılmak için gittiği kentte verdiği havalimanı müjdesinin detaylarını Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan açıkladı.

Siirt Havalimanı’nın geçmişte Aletli İniş Sistemi (ILS) olmayan, bu nedenle orta ve büyük gövdeli uçakların inemediği bir havalimanı olduğu için kapanmak zorunda kaldığını anlatan Bakan Arslan, ILS cihazının kurulacağını ve pist başı ile sonuna stop sahalarının yapılarak pistin Haziranda hizmete açılacağını belirtti.

İlk olarak 1994’te bin 600 metre uzunluğundaki tek pistiyle hizmete açılan Siirt Havalimanı’nda pistin yetersiz kalması nedeniyle Nisan 2017 uçuşlara ara verilmişti.

Bakan Arslan, 1 Mart’ta düzenledikleri ihale ile Siirt Havalimanı’nın altyapı inşasını İmaj Altyapı ve İntim İnşaat’a 24 milyon lira bedelle ihale ettiklerini belirterek, altyapı çalışmalarının tamamlanması ile birlikte havalimanında haziranda yeniden seferlere başlamayı planladıklarını ifade etti.

ILS SİSTEMİ KURULACAK
Bakan Arslan, yapılan bakım çalışmalarının ardından kötü hava koşullarında bile uçakların güvenli bir şekilde inmesini sağlayabilen ILS sistemi kurulacağını belirtti.

Siirt’teki pistin 2 bin metre uzunluk ve 30 metre genişliğe sahip olduğunu anlatan Bakan Arslan, pistle ilgili bir sıkıntı olmadığını ve aşınan derzlerin yenilenmesi, kırık ve çatlak tamiri gibi işlemlerin de kısa sürede tamamlanacağını söyledi.

Ahmet Arslan, havacılık kurallarına uygun olarak pistin her iki ucunda da 90’ar metrelik durma hattı (stopway) düzenlemesinin yapılacağını kaydetti.

TEPELER DÜZLEŞTİRİLDİ
Bakan Arslan, havaya gönderilen elektronik sinyaller vasıtasıyla uçakların piste uygun süzülme açısında yaklaşmasını ve inişini sağlayan Glide Path sahalarının yapımı için bölgedeki tepelerin düzleştirildiğini ifade etti.

Arslan, bu konudaki kazı işlemlerinin devam ettiğini ve kurulacak ‘Glide Path’ ile uçakların daha emniyetli alçalma yaparak inişlerinin sağlanacağını belirtti.

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 5 Yorum Yapıldı.

 • Hasan
  12 Nisan 2018 11:54 Kullanıcı Profili

  Bu tarihi zaten iki üç ay önce vermişti yenibir söylem değilki sayın Misbah müdürüm

 • Recep
  12 Nisan 2018 13:38 Kullanıcı Profili

  bu dediğini yanılmıyorsam epey zaman önce demişti yoksa iki üçaydabir gündeme getirip 2019 seçimlerinemi bırakacaklar

 • ali
  12 Nisan 2018 16:34 Kullanıcı Profili

  haziranda başlayacak ne zaman sona erecek onu da bi söyleseniz… aç kapa aç kapa artema 🙂

 • Hüseyin
  13 Nisan 2018 14:43 Kullanıcı Profili

  Müdürüm kafanı yorma Haziranda açılmasa bir sebep bulunur ertelenir sebep çok yoksa sende hatırlarsın yıllarca uçaklar eski şekildeki havaalanına geldi gitti ama bir bahane bulundu kapatılmaya ve kapatıldı durmak yok uzatmaya devam nerede mangalda kül bırakmayan sivil toplumun yetkilileri bunler nasılsa yetkilileri yüzlerine eleştiremiyorlar bundan dolayı bu mağduriyetlerden şikayet hakkımız yok şakşakta üstümüze yok Sayın Müdürüm bunlarıda yazın basına çok iş düşüyor tabi memleketi seven basın mensubuna

 • Sedat
  16 Nisan 2018 12:55 Kullanıcı Profili

  Yıllar önce zaten açıktı yıllarca ankara bağlantılı seferler yapıldı şimdi Eşeğini kaybedip bulan insanın sevincini bize yaşatmaya çalışanlar neyin peşinde yahu zaten havaalanımız vardı kapatanlar utansın onları lanetle anacağız Bu arada HAZİRANDA geliyor ne kaldı bekleyelim kurtalan yolununda ihalesi sözde yapılmıştı halen tık yok

Bir Yorum Yazın