Siirt için “Hayat Namazla Güzeldir” etkinliğinin finali gerçekleştirildi « Siirt'te Net

SON DAKİKA

Siirt için “Hayat Namazla Güzeldir” etkinliğinin finali gerçekleştirildi

Bu haber 27 Eylül 2021 - 14:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kur’an Nesli Platformu Siirt İl Koordinatörlüğü tarafından 2 hafta boyunca çocuklara verilen namaz eğitiminin ardından bugün “Hayat Namazla Güzeldir” etkinliğinin final programı düzenlendi.

Peygamber Sevdalıları Derneği’nde düzenlenen “Hayat Namazla Güzeldir” etkinliği, medrese öğrencisi Abdulkadir Orhan’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Tilavetin ardından namaz eğitimi almış yüzlerce çocuk imam öncülüğünde 2 rekât nafile namaz kıldı.

Kılınan namazdan sonra Eğitimci Bülent Yüksek, selamlama konuşması yaptı.

Peygamber Efendimizin, “7 yaşından itibaren çocuklarınıza namaz kılmayı öğretin.” tavsiyesini kendilerine emir kabul ettiklerini belirten Yüksek, bu görevin sadece camilerde namaz kıldıran imam veya namazı öğreten hocaların değil, anne-babanın da sorumluluğunda olan bir durum olduğunun altını çizdi.

“Hayat Namazla Güzeldir” programı bir diriliş, bir uyanış, bir huzur programıdır

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kur’an Nesli Platformu Siirt Koordinatörlüğü olarak “Hayat Namazla Güzeldir” programı düzenlediklerini ifade eden İl Temsilcisi Sabahattin Keleş, namazı çocuklara öğretmenin önemini şöyle anlattı:

“7 ve 10 yaş arasındaki çocuklara 15 günlük bir namaz eğitimi verildi ve bugün de inşallah namaz programının finalini gerçekleştireceğiz. Allah Resulü, ‘Çocuklar 7 yaşına geldiklerinde onlara namazı öğretin, 10 yaşına girdiklerinde ise namazı emredin.’ diye buyuruyor. Özellikle namazı emredin demesi namazın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bu minvalde bizler üzerimize düşeni yapmaya ve Kur’an Nesli Platformu olarak çocuklarımıza 7 yaşından itibaren namazı öğretmeyi bir görev olarak belirledik.”

“Toplumdaki en büyük ifsad namazsız olmaktır”

Çocuklara erken yaşta namazı öğretmenin önemine değinen Keleş, anne ve babalara erken yaşta çocuklarına namazı öğretmeleri tavsiyesinde bulundu.

Namaz kılmayan bir toplum ve gençliğin huzur bulamayacağına dikkat çeken Keleş, sözlerini şu şekilde tamamladı:

Çocuklar inşallah namazla büyürse sonraki hayatları da ahlak ve yaşayışları da namazın emrettiği şekilde olacaktır. Toplumdaki en büyük ifsadın namazsızlık olduğunu düşünüyoruz. Bundan dolayı namazı yeteri kadar anlayan, öğrenen çocuk ve gençlerin ifsada düşmeyeceğine inanıyoruz. Aslında ‘Hayat Namazla Güzeldir’ programı bir diriliş, bir uyanış, bir huzur programıdır. Çocuklarımız inşallah bu şekilde diriliş ve huzura ereceklerdir.

“Namaz cennetin anahtarıdır”

Daha önce namaz kılmayı bildiğini fakat eksikleri olduğunu dile getiren Yasin Tetik, “Hayat Namazla Güzeldir” programı ile öğrendiklerini şu şekilde anlattı:

Namaz cennetin anahtarıdır

“Bir bu programla nasıl namaz kılınacağını, nasıl abdest alınacağını, secde, rükû ve namazın diğer rükünlerini hocalarımız bizlere öğretti. Bu günde namaz programının finalini gerçekleştiriyoruz. İki rekât namazımızı kılıp evimize gideceğiz. Aslında daha önce namaz kılmayı biliyordum ama eksiklerim vardı, bu şekilde bu eksiklerimi tamamladım, son olarak şunu söylemek istiyorum “Namaz cennetin anahtarıdır.”

Namaz programına katıldığım için çok mutluyum, namazı da çok sevdim

“Hayat Namazla Güzeldir” programına katıldığı için mutlu olduğunu dile getiren Leyla Tetik, namazı çok sevdiğini belirtti.

Tetik, “Ben namaz kılmayı tam anlamıyla bilmiyor, genel de karıştırıyordum. Bu program sayesinde namaz ile ilgili eksiklerimi tamamladım. Abdest alırken yaptığım hataları düzettim, kısa süreleri karıştırıyordum onları da güzel bir şekilde öğrendim.Arkadaşlarımla hep birlikte cemaatle namaz kılıp beraber Kur’an okuduk. Bu nedenle namaz programına katıldığım için çok mutlu oldum ve namazı çok sevdim.”

Namaz öğretimi süresince eğitimlerini tamamlayan öğrencileresertifika takdimi yapılmasının ardından program sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.