Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

SİİRTTE ÇOBAN BULUNAMIYOR

SİİRTTE ÇOBAN BULUNAMIYOR

Siirte hayvan sahiplerinin çoban bulmakta büyük zorluk çektiğini belirten Türkiye Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Genel Başkan Ali İlbaş çoban eğitim verilen yüksek öğrenim bölümlerinin açılmasını istedi.

Haberin Tarihi: 31 Temmuz 2017

İlimizde koyun ve keçi sayısının bir milyon civarında olduğunu belirten İlbaş hayvan yetiştiricilerinin büyük zorluk çektiği alanların başında kalifiye yetişmiş çoban bulma olduğunu belirtti.

Bu sorunu aşmanın, eğitimli ve bilinçli çoban yetiştirmek için bu işin bilimsel olarak eğitiminin verilmesi gerektiğini belirten İlbaş “Yetiştiricilerimiz büyük zorluklarla karşılamaktadırlar.Bu zorlukların başında çoban bulma geliyor. Siirt’te sağım işini de üstlenen çobanlara 5 bin lira aylık ve çeşitli destekler veriliyor.Sağım işini yapmayan çobanlara 3 ile 3.500 lira arasında bir aylık verilmektedir. Aylıklar bu kadar yüksek olmasına rağmen çoban bulunamıyor. Hatta bu yüzden bir yetiştirici hayvanını satarak bu işten vazgeçiyor. Bu sorunu çözmek için işin okullarımızda bilimsel esaslara göre verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Eğitimli çobanlar bu sorunu çözebilir.” Dedi.

İlbaş, başta Siirt Üniversitesi .bünyesinde olmak üzere bazı üniversitelerde bu alanda eğitim verecek iki yıllık ön lisans bölümlerinin açılması önerisinde bulundu.

Anahtar Kelime: ,

Bir Yorum Yazın