Siirt’te Değer Katacak Bir Cadde « Siirt'te Net

SON DAKİKA

Siirt’te Değer Katacak Bir Cadde

Bu haber 25 Şubat 2021 - 15:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Güres Caddesi modern ve güzel bir görünüme kavuşuyor. Cadde için hazırlanan proje kamuoyunun bilgisine sunuldu. Vatandaşlar projeye ilişkin önerilerini iletebilecekler.

Vali ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu belediye düzenlediği basın toplantısında projeyi hakkında bilgi verdi. Yeni konseptiyle cadde yeni bir fonksiyona kavuşuyor.Caddede dinlenme eğlenme ve oyun alanları olacak. Yeşil alan miktarı artacak.

Caddenin Siirtin kalbi diyebileceğimiz  caddelerden bir tanesi olduğunu belirten Vali Hacıbektaşoğlu   “Bütün Siirtlilerin dikkati bu projede onun için özellikle bu projede. Düzenleme projesi ihaleye çıkmadan bunu sizlerle ve tüm Siirtle paylaşmayı arzu ettik. Daha önce 2006 yılında bir düzenleme yapılmıştı.  Biz geldiğimiz günden beri proje hazırlıklarıyla uğraştık. O dönemde bütün altyapının toparlanması için bir baks yapıldı.Bu baksın diğer caddelerle bağlantısı olmadığı için kötü koku yayıyor. Orada biriken gazlar tehlike oluşturuyor.  Tabii bu yeni projede bir diğer temel gereklilik bu caddenin tamamen bir bütün olarak yaya trafiğine açılması ve bu ticari kısımların kaldırılmasıdır. “ dedi.

Vali Hacıbektaşoğlu yeni proje nedeniyle elektrik telefon ve diğer alt yapıların yenileneceğini açıkladı.Caddenin Türkiyenin en güzel şehirlerinde en güzel meydanlarında gördüğümüz görebileceğimiz bir malzeme kalitesinde yapılacağını belirten Hacıbektaşoğlu  “ Görsel olarakta yeşil alanda korunacak, hatta artıracak daha estetik ve kaliteli malzemeden yapılacak. Oyun grupları yerleştirecek  .Proje alanında kullanımlar dikkate alınarak cadde boyunca 3 aks oluşturulmuştur. Servis yolu olarakda kullanılabilecek olan yaya aksı, engelsiz erişim sağlayan, 5 m genişlikte caddenin iki yanına yapılmış ve cadde boyunca devam eden bir akstır. Ticaret aksı (dükkân önü) dükkanlar ile servis-yaya yolu arasında kalan alandır. Etkinlik aksı olarak isimlendirilen orta alan, iki tarafta bulunan servis-yaya yolunun ortasında kalmaktadır. Yaya sirkülasyonunun düzgün sağlanması için etkinlikler bu alana toplanmış ve cadde boyunca devam etmektedir. 3 aks farklı döşemelerle tasarlanarak alanları tanımlanmıştır. “ dedi.

Caddenin rakamları hakkında bilgi veren Hacıbektaşoğlu yeşil alan ve ağaçların korunacağını ifade etti. Caddedeki ihtiyaçların göz önünde bulundurulduğunu belirten Hacıbektaşoğlu   “Güres caddesinin ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda yeşil alanların artması, çeşitli etkinlik alanları eklenmesi, ticaret alanlarının daha aktif kullanımının sağlanması, yaya sirkülasyonunun kesintisiz olması ve engelli erişimine uygun mekanlar oluşturulması sağlanmıştır. Yeşil alan 1685m²’den 2260m² ye çıkarılmıştır. 325 adet mevcut ağaç korunacak yalnızca 3 tanesi taşınacaktır. Geriye kalan 22.240m² olan sert zeminlerde doğal taşlar kullanılmıştır. Bu taşlar granit, bazalt, diabaz olarak seçilmiştir. Seçilen bu doğal taşlarla oluşturulan caddeye özgü döşeme deseni, yaya hareketini yönlendirici olarak tasarlanmıştır. Yaya aksı (servis yolu) boyunca sağda ve solda yerde lineer aydınlatmalar önerilmiş aks vurgulanmıştır.Güres Caddesine; giriş kısmında ışıklı yazı şeklinde giriş takı, başta ve sonda olmak üzere iki adet saat kulesi, başta sonda ve ortada olmak üzere toplam 3 adet çeşme, 4 farklı alanda toplam 46 adet bisiklet park elemanı, 360 m² pergolalı oturma alanları, 150 m² kuru havuz alanı, 80 m² kermes alanı, 1000 m² oturma -dinlenme vakit geçirme alanı, 150 m² etkinlik alanı ve etkinlik alanı üzerine ışık halısı önerilmiştir. Caddenin tasarımına uygun aydınlatma elemanı, çöp kutusu ve oturma elemanları önerilmiştir. Rampa çözümleriyle tüm alan engelli erişimine uygun hale getirilmiştir. Cadde boyunca aydınlatma tasarımı yapılmıştır. Ayrıca içme suyu, yağmur suyu, atık su hatlarının yenilenmesi ve hidrant projesi çözülmesi gibi altyapı projeleri de çalışılmıştır.”

Vali Hacıbektaşoğlu  vatandaşların proje ile ilgili önerilerini kendilerine iletebileceklerini belirtti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.