Siirt’te Sivil Toplum Örgütleri Saldırıyı Kınadı « Siirt'te Net

SON DAKİKA

Siirt’te Sivil Toplum Örgütleri Saldırıyı Kınadı

Bu haber 22 Ağustos 2016 - 17:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Siirt’te 22 STK İŞİD’in Antep’te düğüne yaptığı vahşi saldırıyı basın açıklamasıyla kınadı.

Açıklamayı İHD Siirt Şube Başkanı Zana AKSU okudu. Daha sonra Basın Açıklamasını destekleyen kuruluşların ve siyasi partilerin isimlerini okuyarak sonlandı.

GAZİANTEP KATLİAMINI GERÇEKLEŞTİRENLERİ VE ARKASINDAKİ GÜÇLERİ KINIYOR VE LANETLİYORUZ.

 

20 Ağustos 2016 günü akşam saatlerinde Gaziantep merkez Şahinbey ilçesi Beybahçe Mahallesinde sokakta yapılan bir düğüne yönelik canlı bomba saldırısı gerçekleşmiş, bu saldırıda 50 insan yaşamını yitirmiş ve 100’den fazla yaralı olduğu belirtilmiştir. Hükümet yetkililerinin ilk açıklamalarına göre saldırıyı cihatçı çete yapılanmalarından olan IŞİD/DAEŞ in gerçekleştirdiği yönündedir. Saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Saldırıyı gerçekleştirenlerin arkasındaki güçleri bir kez daha kınıyor ve lanetliyoruz.

 

Saldırı doğrudan doğruya Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Beybahçe Mahallesine ve bir Kürt düğününe yapılmıştır. Bu saldırının Suriye Rojavasında bulunan Kürt kantonlarına(Cizir, Efrin ve Kobane) yönelik cihatçı çete saldırılarından hiçbir farkı yoktur. Esasen cihatçı çete yapılanmaları Kürtlere ve onlarla birlikte mücadele yürüten devrimci demokratlara yönelik Türkiye’deki saldırılarına 5 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır’da başlatmış, 20 Temmuz Şanlıurfa Suruç, 10 Ekim Ankara, İstanbul Sultanahmet ve İstiklal Caddesi saldırıları ve bu saldırısı ile devam etmiştir. Daha önce de Reyhanlı’da birkaç kez sivillere yönelik araçla bombalı saldırı gerçekleştirmiştir. Bununla da yetinmemiş, Kilis kentine yoğun havan topu ve füze saldırılarında bulunmuştur. Görüldüğü gibi Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına bu kadar yoğun ve şiddeti artarak yapılan saldırılara karşı önleyici ve etkili tedbirler alınamamıştır. Bunun elbette sebepleri olduğunu düşünüyoruz.

 

Türkiye’nin Ortadoğu’da izlediği anti Kürt ve anti Şii politikadan vazgeçerek, Suriye iç savaşının sona erdirilmesinde barışçıl politikaları benimsemesi, Suriye’nin kuzeyinde çoğunluğu Kürt olan ve Kürtlerle birlikte yaşamayı tercih eden farklı etnik ve inanç gruplarının bir araya gelerek Kuzey Suriye federasyonu oluşturma isteklerine saygı duyması ve bu bölgenin cihatçı örgütler işgalinden kurtarılmasına karşı çıkamaması yani egemenliği olmayan bir başka ülke için kırmızıçizgi tehdidinden vazgeçmesi gerekmektedir.

 

Türkiye içeride ve dışarıda barış politikaları izleyerek halkını güvenlik ortamında tutabilir. 20 Ağustos günü KCK tarafından yapılan açıklamada, Abdullah Öcalan ile yeniden diyaloğa geçilmesi ve müzakerelerin başlatılması halinde çatışmasızlığın başlatılabileceğinin belirtilmesi oldukça önemlidir. Hükümetin bu çağrıya kulak vermesi ve biran önce iç barışı sağlayacak adımlar atması gerekmektedir.

 

Türkiye’nin güvenlik ve istihbarat birimlerinin başta Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Hatay olmak üzere cihatçı çete yapılanmalarının yoğun olarak yerleştiği yerlerde operasyonlar

yapması ve bu kişileri yakalayarak yargı önüne çıkarması gerekmektedir.

 

Türkiye sayısı giderek artan katliamlarla anılan ülke olmaktan çıkarılmalı, barışın konuşulduğu ülke haline gelmelidir.

 

 

 

 

DESTEKLEYEN KURUMLAR

 

 

 

 

1-KAMER

2-BERFİN KADIN DANIŞMA MERKEZİ

3-SİİRT BARIŞ ANNELERİ

4-TABİPLER ODASI

5-İNSAN HAKALRI DERNEĞİ SİİRT ŞUBESİ

6-SES

7-TÜMBEL-SEN

8-EĞTİM-SEN

9-YAPI DENETİM BİRLİĞİ SİİRT ŞUBESİ

10-MAKİNE MÜHENDİSLER ODASI

11-SİİRT BARIŞ MECLİSİ

12-KURDİ-DER

13-TUHAD-DER

14-SİİRT DİN ALİMLERİ DERNEĞİ

15-GENEL İŞ

16-MIŞAR-DER

17-MEYA-DER

18-YAŞ SEBZE VE KOMİSYONCULAR DERNEĞİ

19-KENT KONSEYİ

20-CUMHURİYET HALK PARTİ

21-HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ

22-DEMOKRATİK BÖLGELER PARTİSİ

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.