Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

SİNAİ PATENTİ ALINDI SIRA COĞRAFİ PATENTE

SİNAİ PATENTİ ALINDI SIRA COĞRAFİ PATENTE

Eruha has el yapımı özel bir kumaş türü olan şal şepik dokuması yaygınlaşıyor.Tarihi asırlar öncesine dayanan ancak son yıllarda adeta unutulan şal şepik kumaşı yeniden hayat buluyor.

Haberin Tarihi: 15 Aralık 2017

Kaymakamlık tarafından eski ceza evi onarımdan geçirilerek şal şepik dokuma atölyesi haline getirildi. Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde açılan kurslara devam eden bayanlar bu kumaşı dokumayı öğreniyor ve aile bütçelerine katkı sağlayabiliyorlar.

Tamamen doğal tiftikten ve el dokuması olan bu kumaşın tarihinin asırlar öncesine dayandığını belirten usta öğretici Nezahat İnan “Tamamen el dokuması ve saf doğal tiftikten üretiliyor.Tarihi asırlar öncesine dayanan bu kumaş dokumacılığı son yıllarda unutulmuştu.Daha önce yalnızca erkekler tarafından dokuması yapılan bu kumaş çeşidini artık Eruhlu bayanlar olarak bizler dokumaya başladık. Atölyemizde on adet tezgah bulunuyor. Bu tezgahlarda 15 bayan kursiyerimiz var.Daha öncede açtığımız kursları başarıyla bitiren çok sayıda usta öğreticimiz var.” Dedi.

Usta öğretici İnan aynı atölyede aynı dokuma yöntemiyle ancak yünden banyo kesesi ve lif ürettiklerini de belirtti.

Halk Eğitim Müdürü Seyfettin Çelik yaptığı açıklamada şal şepikin üretiminde tiftiğin kırpılmasından dokumaya kadar  on ayrı aşamanın bulunduğunu ve bir ceketlik kumaşın dokunması için gerekli çözgü iplerinin hazırlanması için bir ustanın en az on kilometre yol yapması gerektiğini söyledi. Çelik, şal şepik kumaşının yazın serin kışın sıcak tuttuğunu ve zararlı güneş ışınlarının vücuda girmesini enlediğini sözlerine ekledi.

Kaymakam Murtaza Dayançta şal şepik kumaşının Eruhla özdeşleştiğini ve yalnızca bu ilçede dokunduğunu belirtti.

Bu kumaşın dokunması konusunda eski kaymakamlarında büyük emeklerinin olduğunu belirten Dayanç  “Eski cezaevini atölyeye dönüştürdük. Bu dokuma işini artık daha profesyonel olarak dokuyoruz.Belediyemizle birlikte çalışıyoruz.Şu anda bu mesleği öğrenen bayağı usta öğreticimiz oldu.Kalite açısından da çok iyi bir noktaya geldik. Belediye olarak geçen yıl başlatmış olduğumuz endüstriyel tasarım patentin çalışmaları tamamlandı. Şu anda endüstriyel tasarımı patentini almış oluk.Coğrafi işaret olarak çalışmalar başladı o devam ediyor.İnşallah o da tamamlandığında Eruh’da anılan şal şepik kumaşı resmi olarak’ta Eruh anılacak. Amacımız eskiden olduğu gibi bu kumaşın evlerde dokunmasını sağlayarak vatandaşlarımızın bir gelir elde etmelerini sağlamaktır.” Dedi.

Kaymakam ve Belediye Başkan vekili Dayanç  belediye olarak ta bu kumaşla ilgili çalışmaları sahiplendiklerini ve  dokumasının yaygınlaşması için gereken her şeyi yapacaklarını sözlerine ekledi.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın