ŞİRVANDA SULAMA HAVUZU VE SULAMA KANALI PROJESİ TAMAMLANDI

ŞİRVANDA SULAMA HAVUZU VE SULAMA KANALI PROJESİ TAMAMLANDI

Şirvan Kaymakamlığınca yürütülen bir proje ile çiftçilerin sulama sorununa çözüm bulundu. GAP Bölge Kalkınma İdaresi, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Köylere Hizmet Götürme Birliğinin ortak çalışması ile başlatılan “Sulama Havuzu ve Sulama Kanalı Projesi” tamamlandı.

Haberin Tarihi: 28 Kasım 2018

İlçe Kaymakamı Memiş İnan proje ile Kayahisar, Gözlüce ve Durankaya köylerini kapsayan projede,  doğal salma sularının kaybolması engellenerek ve sulama teknikleri kullanılarak birim alanda elde edilen ürün miktarını arttırmak, tarımsal alanda kullanılabilecek dağlık ve engebeli arazileri aktif hale getirerek genç çiftçilerimin istihdamını sağlamak ve bölgenin gelir seviyesinin arttırılması ile milli ekonomiye katkı sağlamak amaçlandığını belirtti.

100 ailenin yararlandığı proje kapsamında; kaptajlar vasıtasıyla toplanan ve 6978 mt boru kullanılarak havuzlara aktarılan dağınık salma sularının modern sulama tekniği ile 1700 da alanda etkin kullanımına başlandı. Proje maliyetinin büyük bir kısmı (%90) hibe edilirken kalan kısmı Şirvan Kaymakamlığı tarafından karşılandı.

Proje Kaymakam Memiş İNAN başkanlığında İlçe Tarım ve Orman Müdürü Esat KESKİN,  İlçe Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü M. Akif SEVGİLİ tarafından yürütüldü..

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın