STK’LARA ÇAĞRIM « Siirt'te Net

SON DAKİKA

STK’LARA ÇAĞRIM

Bu biyografi 17 Ocak 2020 - 14:29 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

Doğrusu ben bunun kaderimiz olduğunu düşünmüyorum. El birliğiyle samimi olarak çalışırsak içinde bulunduğumuz durumu değiştirebileceğimize inanıyorum.

Birçok ilde Sivil Toplum Kuruluşları kendi şehirleri için insiyatif almakta, ve hatta birçok hayati konuda karara etki yapan insiyatifler almaktadır. Ancak her ne hikmetse Siirt’te STK’lar bizim arzu ettiğimiz noktaya bir türlü gelememekte. Doğrusu bunun sebebi nedir ya da kendileri açısından bir açıklaması var mıdır bilmiyorum.

Ben biraz işin içinde olan biri olarak gördüğüm kadarıyla; İlimizde bulunan bazı STK’lar sadece tabeladan ibaret. Bir kısmı da siyasete angaje olmuş ya da Devlet büyüklerini ziyaret etmeyi bir Sivil Toplum Faaliyeti olarak kabul etmiş durumda.

Siyasete bu denli angaje olmuş ya da bu denli Devletleşmiş yapılar için ‘sivil’ demek ne kadar doğru olur takdirlerinize sunuyorum…

Tabi ki kuruluş amacına uygun faaliyetini çok iyi yapan STK’larımız da var. Onların da haklarını yememek lazım. Bir STK’nın sahadaki faaliyetini analiz etmek için o yapının kuruluş amacını da bilmek gerektiğinin farkındayım. Mesela Öğrenciler için yurt ihdas etmek amacıyla kurulmuş olan bir STK’dan beklentimiz ile İş Adamları Derneğinden beklentimiz tabi ki aynı değil. STK çalışmalarının çok değerli olduğunu, vaktini ve çocuklarının rızkını bir ideal uğruna harcandığı, ancak kendisini insanlığa ve davalarına adayanların yapabilecekleri çok değerli bir çalışma olduğunun da bilincindeyim.

Benim STK’lardan arzu ettiğim husus şu; Kuruluş amaçları ne olursa olsun. Kendi amaçları için faaliyetlerini yapmakla birlikte bir de şehrimiz için hem kendi genel merkezleri nezdinde, hem devlet nezdinde hem siyaset nezdinde hem de halk nezdinde el birliğiyle insiyatif almalarıdır.

VIP salonlarda toplantılar yapmak, Devlet erkanı ve Siyasetçi ziyaret etmek ya da kabul etmek kendi şahsi dertlerine ya da STK’larının derdine şifa olsa da şehrimizin ve halkımızın derdine şifa olmamaktır.

-Türkiye’de ilk otoyol projesi olarak başlayan Siirt-Kurtalan ve Siirt-Baykan otoyolları bu kadar yıl bitmedi!

-Siirt-Eruh yolu yılan hikayesine döndü!

-Havaalanımıza bir türlü istikrarlı bir uçuş süreci elde edilemiyor!

-Kurtalan’da yapılması planlanan ve tüm kamuoyunun aslında kimin ve hangi gerekçeyle engel olduğunu bildiği havaalanı için bir işaret görünmüyor!

-Etrafımız barajlarla doldu ama elektrik fiyatı artmaya devam ediyor!

-Atamalarda liyakate ve hakkaniyete riayet edilmiyor!

-Bırakın kadrolu atamaları geçici kadroların bile menfaat karşılığı verildiği iddiaları her sokakta her hanede artık yüksek sesle ifade ediliyor!

-Halka yalan söyleyen, halkın iradesini yok sayan, ben yaptım oldu zihniyetine sahip aktörler sırf güçlü ya da yetkili diye ağam-paşam diye iltifat görüyor!

-Rant elde etmek için insanların dini değerleri ve sembolleri hoyratça kullanılıp harcanıyor!

Hiç birimizden ses çıkmıyor.

Olan bitenlerden memnun olduğumuz için mi yoksa kendi çıkarlarımızı şehrimizin çıkarlarına tercih ettiğimiz için mi itiraz etmiyoruz?

Hakkın hatırı her şeyin üstündedir inancına sahip olan bir toplum ve onun önderleri olan STK’ların artık hakkın hatırı için çıkıp hak olan sözü söylemelerini talep ediyorum. Halkın haklı taleplerini dile getirdiklerinde halkın büyük desteğini de arkalarında göreceklerine ve bu desteği gördüklerinde ‘SİVİL’ olduklarını hatırlayacaklarına inanıyorum.

Hesap soran, söz söyleyen, itiraz eden ama doğru işlere de destek veren birlik içinde şehri için insiyatif alan bir STK anlayışı özlemimi ifade etmek istiyorum.

Siyasi iktidarlar ve partiler de, siyasetçiler ve yalakaları da, makamlar ve koltuklar da baki değildir. Bugün var yarın olmayacak. Dün var olup hoyratça tepemizde tepinenler bugün yoklar. Bugün olanlar da yarın olmayacaklar. Hem zaten onlar yarın olmayacaklarını çok iyi bildiklerinden biriktirmek için bu kadar canhıraş çalı(şı)yorlar.

Gelin fani olanları memnun etmek için emek verme yerine ülkemiz, şehrimiz ve halkımız için el birliğiyle sesimizi yükseltelim ve şehrimizin hak ettiği hizmetlerin gelmesi için STK’lar olarak üzerimize düşeni yapalım.

Unutmayalım ki oturduğumuz koltuktan da yaptığımız kadar yapmak zorunda olup yapmadıklarımızdan da hesaba çekileceğiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

STKLARIN GÖREVİ VE KGK

Avrupa ülkeleri dahil kalkınmalarını sağlamış ülkelerde klasik devlet anlayışında ki yapının aksine kamu erkinin yaptığı bir çok görevi dernek, vakıf, sendika veya benzeri isimlerle faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri üstlenmekte ve bu hizmetleri çok daha güzel bir şekilde yerine getirmektedirler. Çünkü burada devletin genelde hantal ve mevzuata aşırı bağlı olan yapısının yerine, gönüllülük esasına dayanan ve oldukça pratik bir yapı yer almaktadır. Son yıllarda ülkemizde de bu yönde bir ilerleme görülmektedir. Örnek alabileceğimiz ülkelerdeki kadar olmasa da, daha önce devletin uhdesinde olan birçok görevi artık sivil toplum örgütleri üstlenmekte veya devletin o ilgili kurumuna destek amacıyla çalışmalar yürütmektedirler. Ülkemizde bası…

ÇOCUK İSTİSMARI

Ailelerin ve sosyal çevrenin çocuk üzerinde uyum göstermesi gereken konuların başında çocuk istismarı gelmektedir. Sosyal uyum ile ilgili çalışmalar, ailenin çocuk üzerindeki ilk etkilerinin son derece önemli olduğunu göstermiştir. Evlerinde yakın bir ilgiyle demokrasinin birleştiğini gören çocuklar, özgür ve arkadaşlarıyla ilişkilerinde daha etkin, daha girişken, yaratıcı fikirler ileri sürebilen, fikirlerini serbestçe söyleme eğiliminde görülen çocuklar olmaktadırlar. Buna karşılık daha sert bir denetim altında tutulan ya da eğitim yöntemleri değişken olan ailelerde büyüyen çocuklarda ise, karşı çıkma ve saldırganlık gibi yollarla kendini kabul ettirmek istemekte ve kendi iç dünyalarını açıklamakta zorluğa uğramaktadırlar. Gerek evde gerek çevre k…

SİİRT’İN TANITIMINA ÖNEMLİ BİR KATKI VE VEFA (1)

Köklü bir tarihi, zengin bir kültürü, harikulade güzel ve bakir bir doğası olan ancak bir türlü yeteri kadar tanıtımı yapılamayan ilimizi birileri sessiz sedasız bir şekilde tanıtmaya devam ediyor. Bu kişilerden birisi de, yaklaşık 20 yıldan beri her yaz dönemini kızgın ve yakıcı güneşin altında, toz toprak içerisinde kazı çalışmalarını sürdürerek Milattan Önceki tarihimizi aydınlatan Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr Haluk Sağlamtimur’dur. Doç. Dr. Sağlamtimur’un kazı çalışmalarına değinmeden önce bunlara ilişkin son bir gelişmeyi anlatalım. Amerika’nın dünya genelinde bilim çevreleri tarafından saygınlığı kabul edilen ART NEWS dergi ve sitesi son on yılın en önemli kazılarını belirlemek ü…

MİSBAH YILMAZ DİYOR Kİ; DEPREMİN ŞAKASI OLMAZ

İnsanların hayatlarında karşılaşacakları en büyük tehlikeler doğal afet dediğimiz sel, heyelan, çığ ve deprem gibi felaketlerdir. Bunların çoğunu tamamen önlemek mümkün değildir. Ancak bunların bize verecekleri zararları biraz olsun azaltmak mümkün. Bunu da alacağımız tedbirler ve hayatımızı buna göre yönlendirme ile sağlarız. Deprem bu felaketlerin en başında bir afettir.Depremi önlemek mümkün değil, hatta önceden de tahmin etmekte.Ancak depremin nerede olabileceğini bilmek  artık mümkün.Çünkü bilim eski yıllardaki bilim değildir.Yer altında kilometrelerce derine inilerek inceleme yapılabiliyor. O derinlikte ki zeminin yapısı araştırılıp analizleri gerçekleştiriliyor.Bu analizler doğrultusunda depremin olma ihtimalleri ortaya çıkarılıyor. Bi…

İLİMİZİN KADERİ DEĞİŞMİYOR

Yine sonbahar geldi, yine hüzün mevsimi misali yine yeni bir yılın ilk il koordinasyon kurulunda bir önceki yılın genel bir değerlendirilmesi yapıldı.Ve yine içimizi bir burukluk bir üzüntü kapladı.Çünkü yine bir önceki yılın yatırımları tamamlanamamıştı.Yani yatırım fakiri bir memlekete ister hasbel kader isterse birilerinin çabaları ile gelen yatırımlar, görevini layıkıyla yerine getirmeyen bazı kendini bilmezlerin tutumu yüzünden gerçekleştirilemedi. Hem de öyle az buz bir oranda değil. Toplantıya başkanlık eden Vali vekili Zihni Yıldızhan teamüllere aykırı olarak yatırımların fiziki gerçekleştirme oranlarını vermedi, ancak nakdi gerçekleşme oranlarını verdi. Yatırımların nakdi gerçekleşme oranı geçen yıl ancak %76 olmuş. Yatırım ödene…

DEPREME NE KADAR HAZIRLIKLIYIZ?

Elazığ Sivrice merkez üssü 6.8 büyüklüğündeki deprem bir kez daha ülke gündemine depreme hazır mıyız? Sorusunu getirdi. Sadece Elazığ değil Türkiye'nin büyük bir bölümü deprem bölgesi. Biz de Siirt ve Siirtliler olarak acaba depreme hazır mıyız? Acaba Siirt Kurtalan veya diğer ilçelerde özel binalar, okullar, hastaneler ve kamu binaları deprem açısından yeterli güvenliğe sahip mi? Ruhsatı olan olmayan binalar, kaçak olan binalar kaç adet? Altyapılar, üst yapılar güvenli mi? Bunun gibi birçok soru vatandaşlar tarafından Elazığ’da yaşanan depremle birlikte tekrar sorulmaya başlandı. Elazığ'da yaşanan deprem sonrası acaba ilimizde yeterli düzeyde ambulans, umke araçları, kurtarma ekipleri ve yeteri derecede toplanma alanları var mı sorusu tekrarda…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ