STK’LARA ÇAĞRIM « Siirt'te Net

SON DAKİKA

UYUŞTURUCUYLA KARARLI MÜCADELE DEVAM EDİYOR

Emniyet Müdürlüğü, SİİRT HABERLERİ

STK’LARA ÇAĞRIM

Bu biyografi 17 Ocak 2020 - 14:29 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.

Doğrusu ben bunun kaderimiz olduğunu düşünmüyorum. El birliğiyle samimi olarak çalışırsak içinde bulunduğumuz durumu değiştirebileceğimize inanıyorum.

Birçok ilde Sivil Toplum Kuruluşları kendi şehirleri için insiyatif almakta, ve hatta birçok hayati konuda karara etki yapan insiyatifler almaktadır. Ancak her ne hikmetse Siirt’te STK’lar bizim arzu ettiğimiz noktaya bir türlü gelememekte. Doğrusu bunun sebebi nedir ya da kendileri açısından bir açıklaması var mıdır bilmiyorum.

Ben biraz işin içinde olan biri olarak gördüğüm kadarıyla; İlimizde bulunan bazı STK’lar sadece tabeladan ibaret. Bir kısmı da siyasete angaje olmuş ya da Devlet büyüklerini ziyaret etmeyi bir Sivil Toplum Faaliyeti olarak kabul etmiş durumda.

Siyasete bu denli angaje olmuş ya da bu denli Devletleşmiş yapılar için ‘sivil’ demek ne kadar doğru olur takdirlerinize sunuyorum…

Tabi ki kuruluş amacına uygun faaliyetini çok iyi yapan STK’larımız da var. Onların da haklarını yememek lazım. Bir STK’nın sahadaki faaliyetini analiz etmek için o yapının kuruluş amacını da bilmek gerektiğinin farkındayım. Mesela Öğrenciler için yurt ihdas etmek amacıyla kurulmuş olan bir STK’dan beklentimiz ile İş Adamları Derneğinden beklentimiz tabi ki aynı değil. STK çalışmalarının çok değerli olduğunu, vaktini ve çocuklarının rızkını bir ideal uğruna harcandığı, ancak kendisini insanlığa ve davalarına adayanların yapabilecekleri çok değerli bir çalışma olduğunun da bilincindeyim.

Benim STK’lardan arzu ettiğim husus şu; Kuruluş amaçları ne olursa olsun. Kendi amaçları için faaliyetlerini yapmakla birlikte bir de şehrimiz için hem kendi genel merkezleri nezdinde, hem devlet nezdinde hem siyaset nezdinde hem de halk nezdinde el birliğiyle insiyatif almalarıdır.

VIP salonlarda toplantılar yapmak, Devlet erkanı ve Siyasetçi ziyaret etmek ya da kabul etmek kendi şahsi dertlerine ya da STK’larının derdine şifa olsa da şehrimizin ve halkımızın derdine şifa olmamaktır.

-Türkiye’de ilk otoyol projesi olarak başlayan Siirt-Kurtalan ve Siirt-Baykan otoyolları bu kadar yıl bitmedi!

-Siirt-Eruh yolu yılan hikayesine döndü!

-Havaalanımıza bir türlü istikrarlı bir uçuş süreci elde edilemiyor!

-Kurtalan’da yapılması planlanan ve tüm kamuoyunun aslında kimin ve hangi gerekçeyle engel olduğunu bildiği havaalanı için bir işaret görünmüyor!

-Etrafımız barajlarla doldu ama elektrik fiyatı artmaya devam ediyor!

-Atamalarda liyakate ve hakkaniyete riayet edilmiyor!

-Bırakın kadrolu atamaları geçici kadroların bile menfaat karşılığı verildiği iddiaları her sokakta her hanede artık yüksek sesle ifade ediliyor!

-Halka yalan söyleyen, halkın iradesini yok sayan, ben yaptım oldu zihniyetine sahip aktörler sırf güçlü ya da yetkili diye ağam-paşam diye iltifat görüyor!

-Rant elde etmek için insanların dini değerleri ve sembolleri hoyratça kullanılıp harcanıyor!

Hiç birimizden ses çıkmıyor.

Olan bitenlerden memnun olduğumuz için mi yoksa kendi çıkarlarımızı şehrimizin çıkarlarına tercih ettiğimiz için mi itiraz etmiyoruz?

Hakkın hatırı her şeyin üstündedir inancına sahip olan bir toplum ve onun önderleri olan STK’ların artık hakkın hatırı için çıkıp hak olan sözü söylemelerini talep ediyorum. Halkın haklı taleplerini dile getirdiklerinde halkın büyük desteğini de arkalarında göreceklerine ve bu desteği gördüklerinde ‘SİVİL’ olduklarını hatırlayacaklarına inanıyorum.

Hesap soran, söz söyleyen, itiraz eden ama doğru işlere de destek veren birlik içinde şehri için insiyatif alan bir STK anlayışı özlemimi ifade etmek istiyorum.

Siyasi iktidarlar ve partiler de, siyasetçiler ve yalakaları da, makamlar ve koltuklar da baki değildir. Bugün var yarın olmayacak. Dün var olup hoyratça tepemizde tepinenler bugün yoklar. Bugün olanlar da yarın olmayacaklar. Hem zaten onlar yarın olmayacaklarını çok iyi bildiklerinden biriktirmek için bu kadar canhıraş çalı(şı)yorlar.

Gelin fani olanları memnun etmek için emek verme yerine ülkemiz, şehrimiz ve halkımız için el birliğiyle sesimizi yükseltelim ve şehrimizin hak ettiği hizmetlerin gelmesi için STK’lar olarak üzerimize düşeni yapalım.

Unutmayalım ki oturduğumuz koltuktan da yaptığımız kadar yapmak zorunda olup yapmadıklarımızdan da hesaba çekileceğiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DİKADA YENİ DÖNEM VE SAYIN ALANLI

Ülkemizde faaliyet gösteren 26 kalkınma ajansından biri olan Dicle Kalkınma Ajansında yeni bir dönem başladı. Yılmaz Altındağdan boşalan genel sekreterlik görevine atanan Sayın Ahmet Alanlı yaklaşık 1.5 aydır bu göreve başladı. Alanlı Siirte de gelerek ilimizde görev yapan  basın mensupları ile tanıştı. 2009 kurulan bu kalkınma ajansını oğlumun da ilk görev yeri olması nedeniyle daima yakından takip ettim. Hatta daha kurulmadan önce bu ajansın kurulacağına dair  bir çok haber yaptım. O dönemde, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan vekili kardeşim rahmetli Nedim Kuzu sayısız defalar açıklama yapmış ve bu ajansın kurulacağını duyurarak o dönemdeki siyasetçi ve bürokratları uyararak bu ajansın merkezinin Siirt olmasını istemişti. Bende bu açıklamaları …

KONUŞURKEN HEPİMİZ BİRER ÖMER GİBİYİZ!

Öyle bir zamanda diliminde yaşamaktayız ki.. Ne Ömer'in adaleti , Ne Yakub'un Sabrı , ne de Yusuf'un güzelliğinin izleri var hayatımızda.. İçimiz kararmış, kalbimiz kurumuş, gecelerimizden yıldızlar alınmış, gözlerimizdeki yaşlarımız bitmiş, derin ve hüzünlü bir hayatın içerisinde ömür tüketir olmuşuz. Bizi böylesine değiştiren zaman mı? yoksa bizler mi? kalplerimize kilit vurduk kestiremiyorum açıkçası.. Ama bütün bu hengamenin içinde hiç birimizin düşünemeyeceği bir gerçek var ki! İçimizde büyük bir vicdansızlığın, bencilliğin en uç noktasına gelmiş, merhamet duygumuzu, iyilik yapmayı, adaletli davranmayı, hak hukuk bilmeyi unutup hepsini dünya malına kurban etmişiz. Lakin konuşurken hepimiz birer Ömer gibiyiz , günahsız ve ada…

KEPENK İNDİREN İŞ YERLERİ VE ESNAFIN DURUMU!

Koronavirüs pandemisi yüzünden kapatılan, kapanan ve iflas eden iş yerlerinin haddi hesabı yok! Zaten ekonomik kriz vardı, koronavirüs pandemisi tuz-biber ekti. Her ne kadar ekonomik kriz yok denilse bile piyasada yaşanan durum ortadadır. İflas edenler, işçi çıkaranlar, işleri dönmediği için kepenk indirenler ve işleri bozulduğu için ödeme güçlerini kaybeden şirketlere her gün yenileri eklenmekte. Esnaflar açısından yaşanan durumun vahameti karşısında TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu) Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup göndererek esnafların sıkıntısını dile getirerek taleplerde bulundu. “Esnaf darda, ayakta zor duruyor. Borç ertelemesi ve nakit desteği şart” diyen Palandöken…

ÖZEL ASEMA HASTANESİ DEĞERLENDİRİLMELİ

Corona virüs salgını bir türlü önlenemiyor. Günlük pozitif  çıkan test sayısının ortalama 50 yi bulduğu dile getiriliyor. Bunların yüzdelik olarak çok az bir kısmının bile yatarak tedavi olması gerektiğinde mevcut hastanelerimizin buna cevap verebilmesi mümkün değil. Nitekim her üç hastanede doluluk oranı %100 e yaklaşmış durumda. Bunun yanı sıra üç hastanede de corona virüs hastalarının tedavilerinin sürdürülmesi diğer hastalıklara muzdarip vatandaşların tedavilerini aksatıyor. Devlet ve iki özel hastaneye diğer  hastalıklar nedeniyle başvuranların sayısı oldukça azalmış durumda.Vatandaş zorunlu olmadıkça hastanelere gitmiyor.Hatta rutin kontrolleri olan vatandaşlar bile bunları ertelemek zorunda kalıyorlar. Bu zorlukları bertaraf edebilmek am…

BİR BAKANIN GEZİSİ VE BELEDİYEYE İŞÇİ ALIMI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ilimizi ziyaret etti. Hem de bir bakan için oldukça uzun sayılabilecek bir ziyaretti. Neredeyse tam 24 saati bulan bir ziyaret. Bakanların ziyaretleri Siirt ölçekli küçük iller için büyük bir önem taşır. Özellikle valilik ve parti teşkilatı açısından önemi çok fazladır. Çok kısıtlı imkan ve personelle her şeyin bir saat  gibi dakik ve sorunsuz bir şekilde yürütülmesi gerekiyor. Bu da büyük bir emek ve bir planlama gerektiriyor. Bunu ben Valilik Basın ve Halkla  İlişkiler Koordinatörü olarak görev yaptığım yıllardan bilirim.Yoğun bir hazırlık yapardık.Her şeyi en ince teferruatına kadar düşünürdük.Çünkü beklenmedik bir sorun, bir aksama her şeyden önce moralleri bozacağı gibi  ilin vali ve il ba…

ANORMALLEŞMEYELİM!

Coronavirüs belası nedeniyle öngörülen önlemler arasında yer alan kısıtlamalara son vermeye yönelik normalleşme sürecine start verilirken sosyal mesafe, maske takma ve temizlik kurallarına riayet edilmediği taktirde, daha sert kısıtlamalara gidilebileceğine sürekli olarak dikkat çekildiği halde, vakalar için yapılan bilgilendirmeler, hedeflenen normalleşmenin uyarılara kulak verilmediğinden anormalleşmeye dönüştüğü gözlemleniyor. 14 Haziran'da vaka sayısının 1562'ye ulaştığının açıklanması endişe vericidir ve Sağlık Bakanımız başta olmak üzere Bilim Kurulu'nun bazı üyeleri de uyarılarını sürdürüyorlar. Vaka sayılarındaki artışın nedeni öngörülen kurallara riayet etmemek olduğuna göre bir an önce dile getirilen uyarılara uymanın dışında bir …

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ