Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

ŞÜKÜRLER OLSUN İLİMİZDE ŞARBON YOK

ŞÜKÜRLER OLSUN İLİMİZDE ŞARBON YOK

İlimizde şarbon açısından şüpheli görülen ve tahlile gönderilen dört vakada temiz çıktı.İlimizde şu ana kadar şarbon vakası görülmedi. Son günlerde ülke genelinde bazı illerde görülen şarbon vakaları nedeniyle ilimizde değişik önlemler alındı.

Haberin Tarihi: 08 Eylül 2018

Tarım ve Orman il Müdür Vekili Asım Şen yaptığı açıklamada şarbon vakalarının ilimize sıçramaması için çeşitli önlemler alındığını ve Elazığ iline gönderilen şüpheli dört vakanın da temiz çıktığını söyledi.

Birisi  Hizanda olmak üzere bölgemizde Bitlis ilinde iki şarbon vakasının görüldüğünü belirten Şen “ Şarbon vakalarının ülkemizde görülmeye başlandığı andan itibaren Valimiz Sayın Ali Fuat Atikin’de talimatlarıyla hemen çalışmalara başladık. Çeşitli önlemler aldık. Ancak öncelikle şunu belirteyim ilimizde kurban kesimleri esnasında şüpheli gördüğümüz ve Elazığ iline tahlile gönderdiğimiz dört vakada negatif çıktı.Yani temiz çıktı. Bu ilimiz açısından sevindiricidir. İlimizde şükürler olsun şarbon vakası görülmedi. Ancak komşu il Bitlis in Hizan ilçesinde şarbon vakasının görülmesi üzerine bir dizi önlem aldık. Öncelikle bu ilçeye komşu olan Şirvan ilçemizdeki bütün hayvanları aşıladık. Ayrıca düzenlediğimiz seminerlerle çiftçilerimizi ve vatandaşlarımızı a bilgilendirdik. Hayvan nakilleri veteriner kontrolünden sonra yapılmaktadır. Alo 174 ihbar hattına gelen bütün ihbarları değerlendiriyor ve gerekli aşılamaları yapıyoruz.” Dedi.

Alınan önlemlerin sıkı bir şekilde sürüleceğini belirten Şen vatandaşların şüpheli gördükleri vakaları alo 174 hattına bildirmelerini istedi.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın