Suriye İnsani Yardım Operasyonu « Siirt'te Net

SON DAKİKA

Siirt’te Kaçak Tütün Ele Geçirildi

Emniyet Müdürlüğü, SİİRT HABERLERİ

Suriye İnsani Yardım Operasyonu

Bu haber 28 Aralık 2015 - 14:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

15 Mart 2011 tarihinde Suriye’de baş gösteren eylemlerin çatışmaya dönüşmesi sonucu Suriyeli vatandaşlar Türkiye’ye sınırından giriş yapmaya başladı.

Bu grupların barınma, yemek ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamak için harekete geçen Türk Kızılayı, ilk çadırkenti Hatay Yayladağı’nda kurdu. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) ve Dışişleri Bakanlığı işbirliği ile başlayan insani yardım operasyonu bugün birçok noktada başarıyla yürütülmektedir.

Suriye’deki çatışmaların yayılmasıyla birlikte Türkiye’ye sığınan Suriyeli sayısı da arttı. Yeni çadırkentler kuruldu. Hatay’da kurulan 5 çadırkentin ardından Kilis’te konteynırkent oluşturuldu. Sonrasında Gaziantep, Şanlıurfa, Osmaniye, Adıyaman, Kahramanmaraş, Adana, Malatya ve Mardin’de çadırkentler ve konteynırkentler kuruldu. Bugün 22 ayrı kampta yaklaşık 250.000 Suriye vatandaşının barınmadan gıdaya her türlü ihtiyacı karşılanıyor. Kamplardaki çocukların sayısı ise yaklaşık 100.000 kadar.

Suriyeli Misafirlerin Her Türlü İhtiyacı Karşılanıyor

Türk Kızılayı, ülkemizde geçici olarak uluslararası koruma altında misafir edilen Suriyeli vatandaşların barınma, beslenme gibi temel ihtiyaçlarını ve ibadet çadırları, sosyal faaliyet çadırları, psikososyal destek faaliyetleri gibi sosyal ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, sınırda bulunan Suriyeli vatandaşlara da yardım ulaştırmak amacı ile sınır yardım faaliyetleri gerçekleştiriyor.

Sıfır Noktasında Yardım Dağıtımı

Türkiye’deki çadırkent ve konteynırkentlerde yürütülen faaliyetlerin yanı sıra “sıfır noktası” olarak adlandırılan sınır üstlerinde de yardımlar aralıksız devam ediyor. 12 sıfır noktasında transit depolar kuruldu.

Türk Kızılayı’nın kendi öz kaynaklarından temin ettiği yardım malzemeleri ile farklı kurum ve kuruluşların yardım malzemeleri de bu noktalardan Suriye’nin içerilerine gönderiliyor. Uluslararası yardım kuruluşlarının insani yardım malzemeleri de Türk Kızılayı eliyle sevk ediliyor.

Sınır üstü noktalardan bugüne kadar yaklaşık 1,5 Milyon lira değerinde yardım malzemesi sevkiyatı gerçekleştirildi. Sevkiyatlar için yaklaşık 19.700 tır kullanıldı.

 

Suriye’ye sevkiyatı gerçekleştirilen malzemeler içerisinde en büyük oranı yüzde 44 ile gıda sektörü alırken, yüzde 30 ile gıda dışı malzeme ve yüzde 16 ile sağlık sektörü takip etti.

Bayırbucak Türkmenlerine Yardım

Rejim güçlerinin Bayırbucak Türkmenlerinin yaşadığı bölgeye saldırmasından sonra acil insani yardım malzemesine ihtiyaç arttı. Türk Kızılayı bölgeye yardımlarını artırdı. Türkiye’nin dört bir tarafından gönderilen yardım malzemelerini sınır üstü noktasından Türkmenlere ulaştıran Kızılay, son çatışmaların ardından 2.523 adet çadır, 24.500 battaniye, 2.900 adet yatak, 250.000 parça kıyafet, yaklaşık 30.000 adet hijyen seti ve sanitasyon malzemesi sevk etti. İlaç, tıbbı sarf malzemesi ve tıbbı cihazlar da bölgeye gönderilen insani yardım malzemelerinden.

Bölgede en büyük ihtiyaçlardan biri olan temiz su konusunda da çalışma başlatan Kızılay, şu ana kadar 180.000 litre suyu sınır ötesine sevk etti. Yayladağı’nda bulunan Mobil Ekmek Fırınında günde 7 bin ekmek üretilerek Suriye’ye gönderildi. Mobil Mutfak Tırından ise sıcak yemek dağıtımı gerçekleştirildi. Konserveden kuru gıdaya, undan ekmeğe, bisküviden çocuk mamasına onlarca ton yardım malzemesi de Bayırbucak Türkmenlerine ulaştırıldı.

Kızılay Gıda Kartı

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) ile işbirliği sağlanarak Kızılay Gıda Kart Programına geçildi ve konaklama tesislerinde uygulanmaya başladı. Türk Kızılayı’nın geliştirdiği, WFP’nin finansal destek verdiği Gıda Kart uygulamasına ilk olarak 15 Ekim 2012 tarihinde Kilis konteynır kentinde geçildi. Sonrasında diğer çadırkent ve konteynır kentlerde de uygulama başladı. Bugün ise 11 merkezde Gıda Kart Programı devam ediyor.

Programın başladığı ilk günden bu yana 149.116 Suriyeli vatandaşa ulaşıldı ve WFP tarafından Gıda Kartlara yaklaşık 302.000.000 Lira yükleme yapıldı.

Suriyeliler, Kızılay Gıda Kartı ile kamplarda kurulmuş olan marketlerden yalnızca gıda ürünleri temin edilebiliyor. Yasaklı ürünler olarak belirlenen tütün, alkol veya gıda dışı herhangi bir ürün satın alınamıyor.

Projenin kapsamı konaklama tesislerinin dışındaki Suriyeliler için genişletildi. Şu an Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Kilis illerinde kendi imkanlarıyla yaşayan 19.251 ihtiyaç sahibi Kızılay Gıda Kartından yararlandı ve kartlara toplam 1.697.425 Lira transfer edildi.

Suriyeli Çocukların Korunması Projesi

Uluslararası işbirliklerinin bir diğeri ise UNICEF ile yapılan “Suriye Acil Durum Müdahalesi Kapsamında Çocuk Koruma Projesi”dir. 22 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilen işbirliği çerçevesinde, hâlihazırda çadırkent ve konteynır kentlerde kalan çocuk ve gençler için, psikososyal ve gençlik çalışmaları yapılmaya başlandı.

Proje faaliyetleri 23 Kamp, 2 Toplum Merkezi ve 2 adet Mobil Çocuk Dostu Alan olmak üzere toplam 27 Çocuk Dostu Alan’da aktif olarak devam ediyor. Bu merkezlerden şu ana kadar yaklaşık 100.000 çocuk faydalandı. Yaklaşık 490.000 etkinlik yapıldı. Toplam 1.256 gönüllü yetiştirildi.

Uluslararası Bağışlar

Türkiye’de misafir edilen Suriyelilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere 09.11.2012 tarihinde Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) tarafından yardım çağrısı (APEL) yapıldı. Çağrıya Alman, İngiliz, Hollanda Kızılhaçları kısa zamanda cevap verdi, nakdi ve ayni yardımda bulundu. Birçok ülke ise hükümetleri nezdinde yardım gönderdi. Yardımlar Türk Kızılayı tarafından Suriyeli misafirlere ulaştırıldı.

Çalışmalar Koordineli Yürütülüyor

Hali hazırda, Türk Kızılayı’nın yürütmekte olduğu en büyük insani yardım operasyonu olan Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu, yaklaşık 5 yıldır Valilikler, Kaymakamlıklar ve İl Afet ve Acil Durum Başkalığı (AFAD) yetkilileri ile koordineli bir biçimde büyük özveri ve titizlik içinde yürütülüyor.

Türk Kızılayı çalışmalarını Gaziantep’te kurduğu Ülke Alan Koordinatörlü üzerinden sürdürmektedir. Alanda toplam 153 Türk Kızılayı personeli dönüşümlü olarak görev yapmaktadır.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.