TARİHİ ANA TANIKLIK ETMEK

Ülkelerin ve illerin tarihlerinde önemli anlar vardır. İnsanlar bu anlara tanıklık etmekten son derece mutlu olurlar. O anların gelecekte oluşturacakları tablonun getirisinin hayal ederler.

Yazar: Ayhan Mergen - Yazının Tarihi: 04 Eylül 2019

Önceki gün, bir bürokrat ve birkaç akademisyen ile bir sivil toplum örgütü yöneticisi ile birlikte   Mardinde ilimiz için tarihi ve ekonomik açılardan büyük bir önem taşıdığın inandığımız bu alanda bir  kilometre taşı niteliğini taşıyan bir olaya tanıklık ettik. Siirt Üniversitesi bünyesinde kurulması planlanan ve küçükbaş hayvancılık alanında ülke genelinde ilk merkez olma özelliğini taşıyacak olan payetleme merkezinin protokolünün imza törenine katılarak böyle bir ana tanıklık ettik.

Ev sahibi olarak  DİKA’nın çalışkan ve bölge gönüllüsü Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Murat Erman Rektör yardımcısı ve Veteriner Fakültesi kurucu dekanı Prof.Dr.Nihat Şındak, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Tekin Çelik Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Koray Özrenk, Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan ile Ziraat Odası Başkanı Gündüz Tanık’ın katıldığı bir törenle DİKA’nın büyük bir  maddi desteğiyle gerçekleştirilecek merkezin  protokolü imzalanırken aynı zamanda proje hakkında da daha ayrıntılı bilgilerde verildi.

Verilen bilgilere, neredeyse insanın inanası gelmiyor. Merkezin faaliyete geçmesi ile birlikte ette %100, sütte ise %1000 artış sağlanacak. Ülkemizin et ithalatı yaptığını ve özellikle son yıllarda yapılan araştırmalarla keçi sütünün gerçek değerinin ortaya çıktığını ve artık aranılan bir ürün olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda kurulacak merkezin çalışmalarının önemi daha açık bir şekilde ortaya çıkıyor.

Merkezde yılda 220 bin adet payetleme yapılabilecek.Yani bu kadar sayıda küçükbaş hayvanın kaliteli bir tohumla gebe kalmaları sağlanacak. Bu merkez bu gün  küçükbaş hayvan sayısı bakımından 4.cü sırada olan ilimizi birinci sıraya oturtacak ve bu işin merkezi haline getirecek. Dört yılda kendisini amorti edecek olan bu merkez; optimal açıdan bölgemizin ihtiyaç duyduğu 500 küçükbaş ve üstü hayvan kapasiteli çiftliklerin kurulmasına neden olacak böylelikle yetiştiricinin daha çok para kazanmasına ve daha çok kişinin istihdamına katkıda bulunarak kırsal kesimden kentlere ve metropollere göçü frenleyecektir.

Merkez sayesinde elde edeceğimiz kazanımlar  bunlardan çok daha fazla. Allah kısmet ederse, inşallah bunların hepsini gerçekleştirdiklerinde gözlemleyebileceğiz.

Bu projenin fikir babası ve geliştiricisi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Nihat Şındak ile Veteriner Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Tekin Çelik ile ekibine projeye destek veren Rektör Prof.Dr.Murat Erman ile ilk günden itibaren projeye inanan  ve gönülden destekleyen  DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ve güzide kurumumuzun uzmanlarına sonsuz teşekkürler.

Merkezin bir an önce faaliyete geçmesini bekliyoruz.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın