TARIMSAL ÖĞRETİMİNİN 123. YIL DÖNÜMÜ

TARIMSAL ÖĞRETİMİNİN 123. YIL DÖNÜMÜ

Ülkemizde tarımsal öğretiminin başlanmasının 123.cü yıl dönümü törenle kutlandı.

Haberin Tarihi: 12 Ocak 2019

Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Ziraat Mühendisleri Odası il temsilciliği tarafından üniversitenin merkez yerleşkesinde bulunan konferans salonunda düzenlenen törende yapılan konuşmalarda tarımsal çalışmaların önemi üzerinde duruldu.

Öğrenciler adına konuşan son sınıf öğrencisi Adalet Sinem Kayaalp, bu fakülteyi seçme nedenlerini anlattı ve yaptığı tercihten dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi İrfan Obayda yaptığı konuşmada tarımsal öğretimin köklü bir geçmişe sahip olduğunu ve ülkemizde tam 123 yıldır aralıksız bir şekilde sürdürüldüğünü belirtti. Tarımsal öğretimin tarihçesine değinen Obay, bu alanda en büyük atılımın 1933 yılında Ankarada Tarım Enstitüsünün açılması ile atıldığını belirtti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan da konuşmasında, gıdanın önemine değinerek, insanların her türlü teknolojiden uzak durabileceğini ancak gıdadan uzak duramayacağını söyledi. Gıda dağılımında dengesiz bir durumun olduğunu belirten Demirhan, halen dünyada 12 milyar insana yetecek kadar gıda üretilmesine rağmen, açlıktan ölen insanlar bulunduğunu hatırlattı.İlimizin tarımsal üretiminde durumunun rakamlarla açıklayan Demirhan geçtiğimiz Kurban Bayramında vefat eden eski Tarım Müdürü İlhan Özelide andı.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Koray Özrenkte tarımsal öğretimin durumuna değindi.Ülkemizin değişik üniversitelerinde 35 adet Ziraat Fakültesinin eğitim ve öğretim faaliyetini sürdürdüğünü belirten Prof.Dr.Özrenk bunlara olan tercihlerin her geçen yıl azaldığını ifade ederek bunun için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Murat Erman uzun yıllardan beri Türkiye’nin bir ikilem içerisinde kaldığını söyledi.Bu ikilemin Türkiye bir tarım ülkesi mi yoksa bir sanayi ülkesi mi olsun şeklinde olduğunu ifade eden Prof.Dr.Erman gelişmiş ülkelere bakıldığında, bu ülkelerin öncelikle tarımsal sanayiyi gerçekleştirdiklerinin görüldüğünü belirtti.Prof.Dr.Erman daha sonra üniversitede tarım ve hayvancılık alanında gerçekleştirilen çalışmalara değindi.

Daha sonra Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr.Işık Tepe tarafından bilim etiği konulu bir konferans verildi. Prof.Dr.Tepe bilim etiği ile hukukun çoğu zaman birbirine karıştırıldıklarını belirterek hukuk alanındaki sorunların çözüm yerinin mahkemeler olmasına karşılık bilim etiği ihlallerinin kişilerin vicdanlarında yargılandığını söyledi.

Konferansın ardından meslekte otuz yılını dolduranlara plaket ve yeni katılanlara ise ibiş giyme töreni gerçekleştirildi.

 

Bir Yorum Yazın