TEMEL ATMA TÖRENİ TARİHİ BİR GÜN « Siirt'te Net

SON DAKİKA

TEMEL ATMA TÖRENİ TARİHİ BİR GÜN

Bu haber 12 Ocak 2020 - 16:41 'de eklendi ve 133 views kez görüntülendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Siirt’te Türk-Katar ortaklığıyla organize sanayi bölgesinde kurulacak “Çinko Metal Külçe Üretim Tesisi”nin temel atma törenine katıldı.

Tesisi gerçekleştirecek olan Lineer Şirketinin yönetim kurulu başkan yardımcısı Fikret Baydarman yaptığı konuşmada şunları söyledi” Kimya sektörü başta olmak üzere 4 farklı sanayi sektöründe faaliyet gösteren bir sanayici kardeşiniz olarak kendi memleketimde olmaktan gurur ve mutluluk duyuyorum. Bir çok sektörde kullanımı olan çinko izabe tesisimiz tamamlandığında Hakkâri ve Siirt illerinde direkt ve dolaylı olarak 3 bin kişiye istihdam sağlayacaktır. Türkiye de hali hazırda tek çinko üretim tesisi olacak bu yatırım ile Türk ekonomisinde hatırı sayılır bir ithalatın önüne geçecektir. Siirt metal projemiz sayın önderimiz cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde sanayi bakanlığı kontrolündeki Türkiye’nin en büyük teşviki ile 2018 yılında taçlanmıştır. Yaklaşık bu 1,5 yıl aradan sonra bu projemiz ete ve kemiğe bürünüyor.”

Şirketin onursal başkanı Prof.Dr.Yasin Aktay’da yaptığı konuşmada milletvekili olduğu dönemde belirttiği yatırımların bir bir gerçekleşeceğini ve termal tesisin temelininde mart ayında atılacağını ifade etti. Temeli atılan tesisin aynı zamanda terörle mücadele yönünün bulunduğunu belirten Prof.Dr.Aktay “Bugün burada yapılan yatırımın bir boyutu terörle mücadelede yeni ve en etkili aşama olması. İşsizlikle mücadele aynı zamanda terörle mücadelenin en önemli ve en etkili yollarından biridir.

Bu yatırımın sağlayacağı nitelikli, kalıcı, katma değeri yüksek sanayi ve teknolojik istihdam bölge ekonomisine, doğrudan veya dolaylı, sayılamayacak kadar çok katkıda bulunacaktır.Bu yatırım boyutu

itibariyle ve ekonomiye Türkiye’nin dış ticaret açığına yapacağı katkı dolayısıyla da çok önemli bir yatırım olacaktır.

Aynı zamanda Türkiye üzerinde dolaştırılmaya çalışılan ekonomik felaket senaryolarına rağmen, 102 milyon dolarlık bir yabancı yatırımı bölgeye çekmek suretiyle, ekonomimizin güvenilirliğini, gücünü, derinliğini ve verimliliğini gösteren müthiş bir hamledir. Bu sayede buradan bütün dünyaya rahatlıkla bu mesajı verebiliyoruz: Türkiye yatırım yapılabilir bir ülkedir. Fırsatları bol bir ülkedir. İşte sadece Siirt ölçeğinde diyebiliriz ki, bu yatırımı Allah’ın izniyle yine yabancı sermaye katkısıyla Bakır fabrikası, Kostik Fabrikası, Krom Fabrikası ve Siirt’in girişinde Kezer’in kenarında bir termal tesis yatırımı takip edecektir. Birbirine inanan, Allah’ın vermiş olduğu akla, iradeye ve tabii ki ülkesine inanan ve güvenen dava arkadaşlarıyla birlikte bir hayal kurarak başladık. “Ülkemiz için ne yapabiliriz, Siirtimiz için ne yapabiliriz?” diye sorduk ve araştırmaya başladık; çok değerli kardeşim, dava arkadaşım Fikret Baydarman ile birlikte. O bana inandı, ben ona inandım. Diğer arkadaşlarımızla birlikte el ele, sırt sırta, yürek yüreğe verdik. Aynı şekilde bize inanan Mısır’dan değerli kardeşimiz Ehap Sheha ile, Katar’dan Şeyh Abdülaziz Atiye ile Yemen’den Waled Naji Saleh ile, Hakkari’den değerli dostumuz Abdülkadir Seyitoğlu ile hemşerimiz mühendis İbrahim Gültekin ile müthiş bir ekip çalışması yaparak bir hayali gerçek kılma aşamasına getirdik.

Kanal İstanbul veya Avrasya tüneli veya başka imza attığı sayısız devasa yatırımlar ne ise Siirt için bu yatırım hiç kuşkusuz o mesabededir. Sayın Cumhurbaşkanımızın önümüze açtığı müthiş ufukla, sağladığı güçlü liderlik ve motivasyonla bu tesisin onurunu kendisine hediye etmek istiyoruz.

Bu tesisin gerçekleşmesinde desteğini, motivasyonunu en yüksek şekilde ortaya koyan sayın valimiz Ali Fuat Atik’e çok teşekkür ediyoruz. Bu girişimi kendi işi gibi sahiplendi, önümüze çıkan bütün engelleri aşmakta tam anlamıyla büyüklük koydu ortaya. Siirt mili kalkınma sürecine layıkıyla katılmış olacak. Siirt’te istihdam artacak, işsizlik azalacak. Siirt’ten göç azalacak.

Bakan Dönmez, Türk-Katar ortaklığıyla kurulacak “Çinko Metal Külçe Üretim Tesisi”nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın liderliğinde Türkiyenin güçlü bir şekilde ilerlediğini belirtti.Sayın Cumhurbaşkanımız her platformda 21. yüzyıldaki Kızılelmamızdan, büyük ve güçlü Türkiye hedefimizden ısrarla bahsediyor. Geleceği öngören değil, geleceğe yön veren bir Türkiye vizyonu ortaya koyuyor. Her bir saniyesi teknolojiyle örülü böyle bir dünyada var olmanın tek bir yolu var. Kendi milli teknolojimizi geliştirmek. Tasarım, üretim ve markalaşma sürecinde kendi özgün hikayemizi yazmak.102 milyon dolara mal olacak Türkiye’nin tek çinko metal külçe üretimini yapacaktır.Tesisin tam kapasite çalıştığında yıllık 216 milyon dolarlık ithalatın da önüne geçecektir.Bu rakam Türkiye’nin yıllık çinko ithalatının yüzde 40’ına denk gelmektedir.” Dedi.

Tesis sayesinde 3 bin kişiye istihdam sağlanacağını belirten Dönmez sözlerine şöyle devam etti.”Hakkari’de 6 kurşun ve çinko işletme izinli ruhsatımız var. Buradan çıkacak çinko minerali Siirt’teki bu tesisimizde zenginleştirilerek çinko külçeye dönüştürülecek. Hem Hakkari hem Siirt hem de bütün Türkiye kazanacak. Kısır döngüyü bu yatırımlarla kıracağız inşallah. Madenlerimizi artık sadece ham madde olarak yurt dışına ihraç etmeyeceğiz. Kendi teknolojimizle ve kendi insan kaynağımızla, kendi topraklarımızda işleyeceğiz. Değerine değer katacağız. Bu yatırımın Siirt’te olması bizleri daha da mutlu ediyor. Bugün Siirt’e de bölgeye de huzur, güven, istikrar hakim. Esnaf ve vatandaşlarımızla hasbıhal ettim. Herkesin duasında Sayın Cumhurbaşkanımız var. Biz ekmeğini bölüşen, sofrasını paylaşan gönlü zengin bir milletiz. Ancak kim ki ekmeğimize göz diker, soframızı talan etmeye kalkar, ay yıldız altında bizlerin geleceğine kasteder, birlik ve beraberliğimize nifak sokmaya kalkar, bunun da bedelini en ağır şekilde öder. İşte bu yüzden bugün temelini atacağımız tesisimizin önemi büyük. Bugün artık çinkonun kullanımı inşaat, ulaştırma ve altyapı sektörlerinin çok ötesine geçmeye başladı. Geri dönüşüm oranı da yüksek bir metal. Savunma sanayinde, boru ve nakil hatlarının galvanizlenmesinde, otomotiv sektöründe çinkonun kullanımı mevcut. “ dedi.

Vali Atikte konuşmasında şöyle dedi “Siirt çağdaş ve yeniliklere açık insanların yaşadığı bir kültür ve medeniyet şehridir. Kendine has gelenek ve göreneklerini koruyup, yaşatan Siirtliler, birlik ve beraberlikten hiç ödün vermeden ebediyete kadar bu topraklarda barış ve huzur içerisinde yaşamaya kararlıdırlar.İlimiz, aynı zamanda hoşgörünün ve sevginin barışla yoğrulduğu, içinde farklı dillerin ve kültürlerin yaşadığı bir kardeşlik şehridir.Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik güven ve istikrar ortamını bozarak, kadim kardeşliğimizi sabote etmeye ve birlik ve bütünlüğümüzü bozmaya çalışan

hain terör örgütüne karşı ilimizde ve bölgemizde gerçekleştirilen kararlı mücadele sonucunda, bölge halkımız huzur ve güven ikliminde yatırım ve hizmetlerle buluşmuş, yaşam standartları daha da yükselmiştir. Son yıllarda yapılan önemli yatırımlarla cazibe merkezi olma yolunda geleceğe emin adımlarla ilerleyen Siirt, aynı zamanda bölgede, devlet-vatandaş kucaklaşmasının yaşandığı huzur adası konumundadır. İşte bugün de bölgemiz ve ülkemiz için büyük bir stratejik önem taşıyan Lineer Metal AŞ ve Katarlı İş insanlarının ortaklığı ile kurulacak olan “Çinko Metal Külçe Üretim Tesisi” ilimizin sosyo-ekonomik gelişimi ve kalkınmasında önemli bir itici güç olacaktır. Göreve başladığımız günden beri takibini yaptığımız en güzide yatırımların başında olan tesis, binlerce gencimize istihdam sağlayacak, Siirt’imizin ekonomisine büyük bir katma değer katacaktır.

Bakan Varankta yaptığı konuşmada yatırımları teşvik uygulamaları hakkında bilgi verdi. Siirt’in 2019 yılı ihracatının %90 oranında arttığını belirten Bakan Varank “Bu artışın temelinde emek yoğun sektörlerin olması sevindiricidir. Bakanlık olarak son 7 yılda üç milyar liralık sabit yatırımı teşvik ederek 6 bine yakın vatandaşımızın istihdamının önünü açtık. 900 üzerinde KOBİ girişimcilik arge ve finansman gibi alanlarda KOSGEB’ten yararlanıyor. Ancak OSB da doluluk oranı halen istediğimiz gibi değil.Biz burada istihtam yoğun yatırım olan tekstil kent yatırımını gerçekleştireceğiz. DİKA Siirt’te 130 projeyi destekledi.” Dedi.

Bakan Varank, fikrim var, ama sermayem yok, sermayem var, ama hangi alanda yatırım yapacağımı bilmiyorum. Fabrikam var büyütmek istiyorum diyen herkesin yolu bir şekilde yolu bakanlığımızla kesiştiğini belirtti. Fıstık işleme tesisine değinen Bakan Varank ,bu tesisin dünyanın çeşitli yörelerine fıstık ihracatına ilişkin hazırlıklarının son aşamaya geldiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Bakanlara plaket takdimi yapıldı. Müftü Ahmet Altıok’un okuduğu duanın ardından da tesisin temeli atıldı.

Siirt’teki törenlere, Bursa Milletvekili hemşerimiz Mehmet Müfit Aydın Siirt eski milletvekili Afif Demirkıran, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran,STSO Başkanı Güven Kuzu,Oda meclis başkanı Nihat Özdemir, DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Siirt Vakfı Başkanı Zeki Akyüzlü, Siirt Dernekleri Federasyonu Başkanı Metin Canpolat, Jeotermal Vakfı Başkanı Mehmet Ali Doğan, ile Yemen, Suriye ve Libya gibi ülkelerden gelen iş adamlarının yanı sıra Siirt’ten de ilçe ve belde belediye başkanları il genel meclis üyeleri katıldı.

dam

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.