“Terör Olayı İnsanlığa Karşı Yapılmış Negatif Durum” « Siirt'te Net

SON DAKİKA

ŞEHİDİMİZ DUALARLA EBEDİYETE UĞURLANDI

Eruh Haberleri, Jandarma, SİİRT HABERLERİ

“Terör Olayı İnsanlığa Karşı Yapılmış Negatif Durum”

Bu haber 22 Haziran 2016 - 3:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Akalın, Siirt’te terör mağduru Silopili kız öğrencilerle birlikte faaliyet yürüttüklerini belirterek, “Terör mağduru öğrenci kardeşlerimiz yurtlarımızın olduğu her noktada sonuna kadar kapılarımız açıktır” dedi.

Arzu Akalın, bölgedeki çalışmalara ilişkin yaptığı açıklamada, terör olaylarından etkilenen öğrencilere morla vermek ve desteklerini yanlarından his ettirmek amacıyla bölgeye daha sık ziyaretler gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.

Daha önce bölgeye yönetim kurulu üyeleriyle birlikte gerçekleştirdikleri ziyaretlerde öğrencilerin kendilerine gönderdikleri ilgi ve alakadan dolayı memnun kaldıklarını belirten Akalın, şöyle konuştu:

“Birkaç ay önce yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızla birlikte bir buluşmayı gerçekleştirmiştik. Geldiğimizde çok sıcak karşılandık öğrenci kardeşlerimiz tarafından ve dedik ki biz kardeşlik hukukunun tesis edilmesi anlamında daha sık gidip gelelim ve öğrenci kardeşlerimize moral olması, onların hayata tutunması ve üzüntüleri paylaşmak istedik. Özellikle bu terör olayları ile birlikte çocuklar çok daha fazla etkilendi. Çok daha fazla etkilendiklerini yaptığımız sohbetler sırasında görüyoruz. Dolayısıyla daha fazla gidip gelmemiz konusunda sonuca vardık. Çünkü sadece bir defa gelmekle elbette olmuyor. Birlikte düzenli aralıklarla gidilip gelinirse daha kalıcı çalışmalar yapılabileceğini görmüş olduk.”

“Doğudaki yurtlarımızla ilgili geçen sene çalışmalarımızı yaparken, bölgeden şöyle şeyler ifade edildi, Acaba doğudaki yurtlarınızı hiç açmasanız mı? Hiç öğrenci kabulüne geçmesiniz mi?” diye soruların geldiğini ifade eden Alkan şöyle devam etti:

“Fakat biz bu konuda Türgev olarak ne olursa olsun öğrenci kardeşlerimizin yanında olmamızı düşünüyoruz. Çünkü onların bir hafta, bir ay herhangi bir şekilde kesintiye uğramış olması bizi fevkalade üzen bir durumdur. Kalacak yerleri olmazsa öğrenci kardeşlerimizin burada kalması, Diyarbakır’da kalması, Silopi’de kalması mümkün olamıyor veya evlerinden gidip gelmek mesafe uzak olduğu için ister istemez derslerinden geri kalmasına sebebiyet veriyor. Onun için bizim TÜRGEV olarak birinci temelimiz o yurtlarımızda öğrenci kardeşlerimizi misafir etme konusunda hassasiyetimizi muhafaza etmiş olduk.”

Akalın, TÜRGEV’in Silopi’deki yurtta kalan öğrencilerin terör olayları nedeniyle okulların tatil edilmesinden dolayı Siirt’teki yurtta misafir ettiklerini hatırlatarak, “Şırnak’taki yurdumuzda kalmasa da bir şekilde Siirt’teki yurdumuzu duyup bize başvurmuş olan öğrenci kardeşlerimizi burada misafir etmiş olduk. Terör mağduriyetinde evlerini terk edip bize ilk geldiklerinde daha karamsar daha az tebessüm eden bir haldeydiler. Ama bugün ben kendileriyle sohbet ettiğimde bakıyorum benimle artık şunu konuşuyorlar, ‘biz bu tip eğitim faaliyetleri yaptık ve bu eğitim faaliyetleri sonrasında bir ebru sergisi açacağız veya karakalem konusunda ben şunu yaptım ve bunu sergide değerlendireceğiz’ gibi birçok talepleri oluyor. Bu noktada öğrenci kardeşlerimizin tekrar motive olmuş olması, hayata tutunmuş olması azimle ayakta durmuş olmaları bizleri ziyadesiyle duygulandırıyor” diye konuştu.

TÜRGEV olarak her zaman terör mağduru kız öğrencilerin yanında olduklarını anlatan Akalın, öğrencilere verilen desteğin somut yansımalarını gördüklerini ve öğrencilerin ayrıldıkları bölgelerdeki ilk halleriyle bugün karşılaştıkları halleri arasında çok fark olduğunu aktardı.

“Terör olayı insanlığa karşı yapılmış negatif durum” diyen Akalın konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Terörle mücadele etmek ne sadece güvenlik güçlerine ne sadece ülkedeki hükümete düşüyor. Bu konuda vatana sahip çıkmak hepimizin yapması gereken bir şeydir. Sivil Toplum Kuruluşlarının da bu konuda duyarlı olması, hassas olması ve yapılacak şeyler varsa sadece bir ötekinden beklemek değil de ben ne yapabilirim sorusuyla başlangıç yapmak gerekiyor. Terör mağduru öğrenci kardeşlerimiz yurtlarımızın olduğu her noktada sonuna kadar kapılarımız açıktır. Nitekim bu tarz başvurular olduğunda web sayfamızdan öğrenci kardeşlerimizin anne babalarının başvurularıyla elbette kapılarımız sonuna kadar açıktır. Çünkü biz onlar için varız dolayısıyla öğrenci kardeşlerimize sahip çıkmamamız olamaz, böyle bir şey düşünülemez.”

Mardin’de yeni yapılan TÜRGEV yurdun Eylül ayından itibaren kayıt başvurusu almaya başlayacağını müjdesini veren Akalın, Türkiye genelinde yürüttükleri yurt çalışmalarını şu şekilde aktardı:

“TÜRGEV olarak çalışmalarımızı gerçekleştirirken tüm Türkiye üzerinden düşündüğümüzde her bölgede belli sayıda yurtlar açmayı bir hedef olarak kendimize koymuş oluyoruz. Bu sene Eskişehir’de, Adana’da yeni yurtlarımız faaliyete geçecek. Ankara’da ve tabi olmazsa olmaz İstanbul’da çok fazla üniversite olması nedeniyle gerçekten İstanbul’da olan talebin çok fazla olduğunu söylemem lazım. Doğu bölgesinden de Mardin açısından güzel bir müjdeli haber verebilirim. İnşallah Mardin’de de Eylül itibariyle öğrenci kabulü gerçekleştirmek konusunda var gücümüzle çalışıyoruz. Onun dışında doğuda ve Türkiye’nin farklı yerlerinde çalışmalarımız da var onlar da tamamlandıkça belki yıl ortasında veya bir sonraki sene öğrenci kabulüne inşallah başlamış olacak.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.