Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

Terör Örgütüne Ait Ele Geçirilen Silah, Mühimmat ve Malzemeler Basına Tanıtıldı

Terör Örgütüne Ait Ele Geçirilen Silah, Mühimmat ve Malzemeler Basına Tanıtıldı

İl Jandarma Alay Komutanlığında son bir hafta içerisinde yapılan operasyonlarda ele geçirilen silah, mühimmat ve malzemeler, basına tanıtıldı.

Haberin Tarihi: 04 Aralık 2017

İl Jandarma Alay Komutanlığında son bir hafta içerisinde yapılan operasyonlarda ele geçirilen silah, mühimmat ve malzemeler,Vali Ali Fuat Atik’in yaptığı basın açıklaması ile kamuoyuna açıklandı.

Vali Ali Fuat Atik yaptığı açıklamada;09 Eylül 2017 tarihinde merkez ilçemize bağlı kemerli köyümüzün eski muhtarını katleden terörist gruptan (3) bölücü terör örgütü mensubunu, arazide 7 gün 24 saat faaliyet yürüten kahraman komando timlerimiz ve güvenlik koruyucularımız, 16 Kasım 2017 tarihinde etkisiz hale getirmişti.
Her zaman devletinin yanında olan Siirt halkının büyük desteği, istihbarat birimlerimizin titiz ve fedakârca çalışmaları neticesinde bölgemizde barınma arayışı içerisinde olan bölücü terör örgütü mensuplarının peşini bırakmayarak, ilimiz Eruh ve Pervari ilçe sınırları arasında bulunan Akmaşe bölgesinde 30 Kasım tarihinden itibaren çok kapsamlı bir operasyon icra edilmiştir. Operasyona, Jandarma Özel Hareket (JOH) timimizle birlikte güvenlik koruyucularımız ve 3’ncü Komando Tugayımızın seçkin birlikleri katılmıştır.
Hazırlık safhasıyla birlikte yaklaşık bir hafta süren operasyonda; bölücü terör örgütünün bölgemizde kış üslenmesine yönelik çabaları boşa çıkaracak şekilde toplam (18) sığınak ve barınak tespit edilerek tamamen kullanılamaz hale getirilmiştir.
Ele geçirilen ve önemli bir kısmı Cumhuriyet Savcımızın talimatı ile taşınamayacağından dolayı bulunduğu yerde imha edilen malzemelerin dışında kalan tüm silah, mühimmat ve diğer malzemeleri huzurlarınızda sergilemiş bulunuyoruz.
Terör örgütüyle, Siirt genelinde son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar amansız mücadelemiz, devletimizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla devam edilecektir. Huzurlarınızda kararlı ve üstün bir performansla her türlü arazi ve iklim koşullarında halkımızın huzur ve güvenliği için kahramanca görev yapan tüm güvenlik gücü mensuplarımızı tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum.
Ele geçirilen silah, mühimmat ve El Yapımı Patlayıcı (EYP) düzenekleri sayesinde bölücü terör örgütünün hain emelleri ve planları bir kez daha boşa çıkarılmıştır.
Siirt ilimizin güvenliğinin emin ellerde olduğunu ifade ederek, hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.

ELE GEÇİRİLEN MÜHİMMATLAR
30 Kasım 2017 tarihinde Siirt İl J.K.lığı Eruh İlçe J.K.lığı sorumluluk sahasında bulunan Akmeşe Köyü(Garisa) Bölgesinde Siirt İl Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Özel Harekat (JÖH) Timleri, Güvenlik Korucuları ve Siirt Üçüncü Komando Tugay Komutanlığına bağlı unsurların katılımı ile başlatılan “Şehit J.Uzm.Çvş.Yunus EMRE – 05 operasyonu” Kapsamında yapılan arazi araması esnasında BTÖ’nün Kullandığı toplam (18) sığınak ve barınakta;
(12) adet AK-47 Kalaşnikof Tüfek
(1) Adet BİXİ Makineli tüfek
(1) Adet RPG –7 Roketatar
(16) Adet El bombası  (7) adet taarruz, (9) Adet Savunma
(2) Adet Bangalore torpido
(2) Adet Antipersonel mayın
(188) Kg EYP (Amonyum Nitrat/Mazot)
(1500) gr C3 Plastik Patlayıcı (Yüksek etkili Patlayıcı Madde)
(1550) gr A4 Plastik patlayıcı (Yüksek Etkileyici Patlayıcı madde)
(6) metre EYP patlayıcı Düzenek
(131) Adet Elektrikli Fünye
(11) Adet El Bombası Fünyesi
(2) Adet Anti Personel Mayın Fünyesi
(11) Adet RPG-7 Roketatar mühimmatı
(13) Adet RPG -7 Roketatar Sevk Fişi
(8.035) Adet 7,62 mm AK-47 Kalaşnikof Mühimmatı
(250) Adet 7,62 mm BİXİ Mühimmatı
(52) Adet 12,7 mm Uçaksavar mühimmatı
(15) Adet 14,5 mm Doçka mühimmatı
(39) Adet 7,65 mm tabanca fişeği
(1) Adet M-16 Piyade Tüfeği Şarşörü
(42) Adet Kalaşnikof Piyade tüfeği Şarşörü
(14) Adet El telsizi (Yaesu)
(4) Adet Walkie – Talkies Telsiz
(7) Adet Telsiz Anteni
(515) metre kablo
(1) Adet Cep Telefonu
(30) Adet Battaniye
(5) Adet Uyku Tulumu
(5) Adet Panço
(1300) metre Naylon
(43) Adet 12 Kg Büyük tüp
(23) Adet Küçük tüp
(2) Adet Sırt çantası
(2) Adet Şemsiye
(2100) Kg Un
(500) kg Bulgur
(600) Kg Küp şeker
(350) Kg Makarna
(500) Kg Pirinç
(130) Kg toz şeker
(155) Kg Peynir
(55) Kg Çay
(20) Kg Maya
(60) kg Helva
(55) Kg Zeytin
(50) Adet Çatal, Kaşık
(5) Kg Tütün
(57,5) Kg Salça
(25) Kg Tahin
(25) Kg Reçel
(425) Kg Muhtelif Diğer yiyecek Malzemesi
(380) Adet Muhtelif Yaşam, gıda ve sağlık malzemesi (Kıyafet, Silikon, Bidon, Tencere, Tava, Tepsi, Tüplü Ocak, Koli Bandı, Balta, Kazma,Keser Testere, Sağlık malzemesi, Kırtasiye Malzemesi Vb)
Ayrıca çok miktarda örgütsel doküman ele geçirilmiş olup, ele geçirilen malzemeleri, BTÖ’nün Kış üstlenmesine yönelik olduğu değerlendirilmektedir.
Bölgede icra edilen operasyonlar genişlettirilerek devam ettirilecektir.

 

Bir Yorum Yazın